AUSTRALIAN CATTLEDOG |
Antal: 12 |
|
Domare: |
RUSKOVAARA ELENA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
JEUW-15 JEUW-16 SE JV-15 SE V-15 KOKOPELLIS N KURPAS FAMOUS GOOSE Ägare: JOHNSSON JOHN-JOHN, ÄLMHULT Uppfödare: WARN HEATHER & KURPAS CHERYL, USA |
|
BIM: |
C.I.B. DK UCH NO UCH RLD N&F&A&M SE V-13 AYERS DANDY BLUE DIVA Ägare: HAGBERG ANNA, VALLENTUNA Uppfödare: BROBERG SONJA, BÄLINGE |
|
CACIB - hane: |
JEUW-15 JEUW-16 SE JV-15 SE V-15 KOKOPELLIS N KURPAS FAMOUS GOOSE Ägare: JOHNSSON JOHN-JOHN, ÄLMHULT Uppfödare: WARN HEATHER & KURPAS CHERYL, USA |
|
CERT - hane: |
WORKING MATES FEEL THE FORCE Ägare: LARS HEILE, BROMMA Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO |
|
CERT - tik: |
RLD N WORKING MATES FINDERS KEEPERS Ägare: FRANSEN MARLOES, SUNDBYBERG Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. DK UCH NO UCH RLD N&F&A&M SE V-13 AYERS DANDY BLUE DIVA Ägare: HAGBERG ANNA, VALLENTUNA Uppfödare: BROBERG SONJA, BÄLINGE |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: WORKING MATES Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO |
|
AUSTRALIAN KELPIE |
Antal: 15 |
|
Domare: |
RUSKOVAARA ELENA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH DIDAKTIC'S ICEMAN Ägare: ANNA-LIISA JAUHANEN, LAPPEENRANTA, FINLAND Uppfödare: UUSITUPA-KÄRPPÄ SUSANNA, FINLAND |
|
BIM: |
JEUW-15 AUSSIE ACTION'S BLACK RACY RAVEN Ägare: NÄSLUND CHRISTINA, MATFORS Uppfödare: NÄSLUND CHRISTINA & BJÖRN, NÄSLUND JENNY, MATFORS |
|
CACIB - hane: |
FI UCH DIDAKTIC'S ICEMAN Ägare: ANNA-LIISA JAUHANEN, LAPPEENRANTA, FINLAND Uppfödare: UUSITUPA-KÄRPPÄ SUSANNA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
JEUW-15 AUSSIE ACTION'S BLACK RACY RAVEN Ägare: NÄSLUND CHRISTINA, MATFORS Uppfödare: NÄSLUND CHRISTINA & BJÖRN, NÄSLUND JENNY, MATFORS |
|
CERT - hane: |
VICKULAS VIPER Ägare: LINNARSSON KAJSA, FALKÖPING Uppfödare: LINDGREN ANN-SOFIE, KUMLA |
|
Bästa veteran: |
DK RLCH & RSCH LPI LPII NORD VV-15 RLD N&F&A&M SE VV-15 SE&DK UCH EVALLENS CHOCOLATE PUDDING Ägare: LINDSTRÖM MARI, RYDSGÅRD Uppfödare: MYRBRINK EWA, ALMUNGE |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: EVALLENS Uppfödare: KARLSSON MYRBRINK EVA, ALMUNGE |
|
AUSTRALIAN SHEPHERD |
Antal: 79 |
|
Domare: |
ERICSSON DAN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
LU CH US CH RISINGSTAR ROYAL FLASH DCD ENERGIES Ägare: LUDIVOC GERONA, MONTPELLIER, FRANKRIKE Uppfödare: BOWDISH SARAH, USA |
|
BIM: |
DEL CAU FOSCA INDEPENDENCE DAY Ägare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA Uppfödare: FREIXES PRATGINESTOS CRISTINA, SPANIEN |
|
CACIB - hane: |
LU CH US CH RISINGSTAR ROYAL FLASH DCD ENERGIES Ägare: LUDIVOC GERONA, MONTPELLIER, FRANKRIKE Uppfödare: BOWDISH SARAH, USA |
|
CACIB - tik: |
DEL CAU FOSCA INDEPENDENCE DAY Ägare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA Uppfödare: FREIXES PRATGINESTOS CRISTINA, SPANIEN |
|
CERT - hane: |
LU CH US CH RISINGSTAR ROYAL FLASH DCD ENERGIES Ägare: LUDIVOC GERONA, MONTPELLIER, FRANKRIKE Uppfödare: BOWDISH SARAH, USA |
|
CERT - tik: |
DEL CAU FOSCA INDEPENDENCE DAY Ägare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA Uppfödare: FREIXES PRATGINESTOS CRISTINA, SPANIEN |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. DK UCH DK V-10 FI V-10 NORD V-11 SE V-11 THORNAPPLE MERCURY ALL JACKED UP Ägare: MUNKVALL ANNA-LENA, ÅKERSBERGA Uppfödare: BRANDENBURG E GARRISON A BOXER A, USA |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B. EE CH FI UCH LV CH NO UCH SE UCH DROVER'S HONEY I'M HOME Ägare: SATU & TAIJA TANNER, SJUNDEÅ, FINLAND Uppfödare: TANNER SATU, FI-02330 ESPOO |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: DROVER'S Uppfödare: TANNER SATU, FINLAND |
|
|
Domare: |
LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. DK&NO UCH FI V-09 NORD V-11 SE V-15 SE VCH SE&FI UCH DUCHESS MONTEBELLO SMARTNESS Ägare: OLSSON ULRICA, GÄVLE Uppfödare: FIGAS MALGORZATA, POLEN |
|
BIM: |
C.I.B. DK UCH LT CH SE UCH ALISTAIR'S PEACE AND LOVE Ägare: LÅNGSVED MARIE Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. DK UCH LT CH SE UCH ALISTAIR'S PEACE AND LOVE Ägare: LÅNGSVED MARIE Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ |
|
CACIB - tik: |
FI UCH SE UCH ALISTAIR'S XELLENT XAMPLE Ägare: LÖNNER ANDERSSON NINA, HAMMARÖ Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ |
|
CERT - hane: |
JEUW-15 NORD JV-15 FARMARENS TAKE ME TO THE CIRCUS Ägare: SANDBERG LINNÉA, GÄVLE Uppfödare: OLSSON ULRICA, SANDBERG CHARLOTT, GÄVLE |
|
CERT - tik: |
FARMARENS VANILLA ON THE ROCKS Ägare: OLSSON ULRICA, GÄVLE Uppfödare: OLSSON ULRICA, SANDBERG CHARLOTT, GÄVLE |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. DK&NO UCH FI V-09 NORD V-11 SE V-15 SE VCH SE&FI UCH DUCHESS MONTEBELLO SMARTNESS Ägare: OLSSON ULRICA, GÄVLE Uppfödare: FIGAS MALGORZATA, POLEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: ALISTAIR'S Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ |
|
|
Domare: |
LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
KORAD SILOGÅRDEN'S IGOR Ägare: LANTZ EVA, HJORTKVARN Uppfödare: LANTZ EVA, HJORTKVARN |
|
BIM: |
C.I.B. & C.I.E. KBH V-08-09 KORAD NORD UCH NORD VV-15 TJH(FM) SATCHMO'S ATHENA Ägare: KÄRNHAGEN KARIN, OSKARSHAMN Uppfödare: SAHLQVIST ANNA-KARI, ANDERSSON BO, LÖBERÖD |
|
CACIB - hane: |
KORAD SILOGÅRDEN'S IGOR Ägare: LANTZ EVA, HJORTKVARN Uppfödare: LANTZ EVA, HJORTKVARN |
|
CACIB - tik: |
TJH(PTRH) HEJJA DE LA CITE DES COMTES Ägare: KÄRNHAGEN KARIN, OSKARSHAMN Uppfödare: BROSSAIS STEPHANIE, FRANKRIKE |
|
CERT - tik: |
TJH(PTRH) HEJJA DE LA CITE DES COMTES Ägare: KÄRNHAGEN KARIN, OSKARSHAMN Uppfödare: BROSSAIS STEPHANIE, FRANKRIKE |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. & C.I.E. KBH V-08-09 KORAD NORD UCH NORD VV-15 TJH(FM) SATCHMO'S ATHENA Ägare: KÄRNHAGEN KARIN, OSKARSHAMN Uppfödare: SAHLQVIST ANNA-KARI, ANDERSSON BO, LÖBERÖD |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SILOGÅRDEN'S Uppfödare: LANTZ EVA, HJORTKVARN |
|
BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL |
Antal: 17 |
|
Domare: |
ANDERSSON JESPER - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
GK VALLH PR NORD JV-15 NORD V-15 APOLLO DE BRUINE BUCK Ägare: LIISA SARJANEN, KYRKSLÄTT, FINLAND Uppfödare: ROOZEN-SMETSERS R, HOLLAND |
|
BIM: |
BY CH C.I.E. DK UCH EE CH LT CH LV CH NO UCH BLACK MASTER'S I'M SO HOT Ägare: IRA & MARKO PESONEN, VANTAA, FINLAND Uppfödare: SALMI RITVA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
GK VALLH PR NORD JV-15 NORD V-15 APOLLO DE BRUINE BUCK Ägare: LIISA SARJANEN, KYRKSLÄTT, FINLAND Uppfödare: ROOZEN-SMETSERS R, HOLLAND |
|
CACIB - tik: |
BY CH C.I.E. DK UCH EE CH LT CH LV CH NO UCH BLACK MASTER'S I'M SO HOT Ägare: IRA & MARKO PESONEN, VANTAA, FINLAND Uppfödare: SALMI RITVA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
GK VALLH PR NORD JV-15 NORD V-15 APOLLO DE BRUINE BUCK Ägare: LIISA SARJANEN, KYRKSLÄTT, FINLAND Uppfödare: ROOZEN-SMETSERS R, HOLLAND |
|
Bästa veteran: |
AGD III AGHD III BHPII C.I.B. C.I.E. EE CH FI JV-08 FI UCH FI V-08 FI V-13 LPI SE UCH ROKKITASSUN CARPE DIEM Ägare: LIISA SARJANEN, KYRKSLÄTT, FINLAND Uppfödare: HALLIKAINEN MINNA, IT-00166 ROMA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: FLISDAELEN'S Uppfödare: WIRSTRÖM SOFIE, BYSKE |
|
BELGISK VALLHUND/ LAEKENOIS |
Antal: 2 |
|
Domare: |
ANDERSSON JESPER - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E. DK&NO UCH EUW-15 NORD V-15 SE V-13-14-15 ROUGHRAGS DAZZLING DELILAH Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN Uppfödare: MAGNERHOLT CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN |
|
CACIB - tik: |
C.I.E. DK&NO UCH EUW-15 NORD V-15 SE V-13-14-15 ROUGHRAGS DAZZLING DELILAH Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN Uppfödare: MAGNERHOLT CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN |
|
BELGISK VALLHUND/ MALINOIS |
Antal: 13 |
|
Domare: |
ANDERSSON JESPER - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E. DK UCH EE CH NORD V-11 NORD V-15 SE V-12 JOLIEFLEUR DU TERRIL DES LOUPS Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: CORNU-PLAMONT GASTON, BELGIEN |
|
BIM: |
FI UCH TAIKATALVEN FIRECRACKER Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: JOENVÄÄRÄ SAKARI, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
FI UCH TAIKATALVEN FIRECRACKER Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: JOENVÄÄRÄ SAKARI, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.E. DK UCH EE CH NORD V-11 NORD V-15 SE V-12 JOLIEFLEUR DU TERRIL DES LOUPS Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: CORNU-PLAMONT GASTON, BELGIEN |
|
CERT - hane: |
FI UCH TAIKATALVEN FIRECRACKER Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: JOENVÄÄRÄ SAKARI, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. FI UCH LPI LPII NO UCH SE UCH BIJOU V H SCHOTHORSTERPARK Ägare: PALMQVIST RÖSTH HELENA, SÖDERHAMN Uppfödare: REUGEBRINK J F W, NEDERLÄNDERNA |
|
BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN |
Antal: 17 |
|
Domare: |
ANDERSSON JESPER - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI JV-02 NORD JV-15 SE JV-16 HARD CANDY'S DREAM COME TRUE Ägare: HAGELVIK JULIA, OSBY Uppfödare: SUORANTA TOM & NINA, FINLAND |
|
BIM: |
LPI LPII NO JV-14 RLD F RLD N SE UCH HEXEN HOUSE FEAHR Ägare: LITHNER MONAH, GÄVLE Uppfödare: HOLESÄTER ÅSAH, LITHNER MONAH, BERGSHAMRA |
|
CACIB - hane: |
LPI LPII NO JV-14 RLD F RLD N SE UCH HEXEN HOUSE FEAHR Ägare: LITHNER MONAH, GÄVLE Uppfödare: HOLESÄTER ÅSAH, LITHNER MONAH, BERGSHAMRA |
|
CACIB - tik: |
FI JV-02 NORD JV-15 SE JV-16 HARD CANDY'S DREAM COME TRUE Ägare: HAGELVIK JULIA, OSBY Uppfödare: SUORANTA TOM & NINA, FINLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: HEXEN HOUSE Uppfödare: HOLESÄTER ÅSAH, LITHNER MONAH, BERGSHAMRA |
|
|
Domare: |
RUSKOVAARA ELENA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-12 SE UCH SE V-15 BERBAS SERENA Ägare: ANDERSSON LENA, VÄSTERÅS Uppfödare: ANDERSSON LENA, ANDERSSON HENRIK, VÄSTERÅS |
|
BERGER DES PYRÉNÉES À FACE RASE |
Antal: 3 |
|
Domare: |
RUSKOVAARA ELENA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
TOTTAKAI USKOMATON OLEN Ägare: JENNI HAUTAMÄKI, HAMINA, FINLAND Uppfödare: VIKMAN SEIJA, FINLAND |
|
BIM: |
NORD VV-15 SE UCH SE V-11 SE V-13 CIEL BLEU Ägare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK Uppfödare: |
|
CACIB - hane: |
TOTTAKAI USKOMATON OLEN Ägare: JENNI HAUTAMÄKI, HAMINA, FINLAND Uppfödare: VIKMAN SEIJA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
TOTTAKAI USKOMATON OLEN Ägare: JENNI HAUTAMÄKI, HAMINA, FINLAND Uppfödare: VIKMAN SEIJA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
NORD VV-15 SE UCH SE V-11 SE V-13 CIEL BLEU Ägare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK Uppfödare: |
|
BERGER DES PYRÉNÉES À POIL LONG |
Antal: 7 |
|
Domare: |
RUSKOVAARA ELENA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NO UCH NORD V-15 SE UCH SE V-14 SE V-15 ANGEYJA'S AELA Ägare: GRO MATHIESEN OG PER TORE ROMSTAD, ROA, NORGE Uppfödare: MATHIESEN GRO, NO-2740 ROA |
|
BIM: |
LAKHA DE LOUBAJAC Ägare: WESTERBERG MONICA, RIMBO Uppfödare: DE NECKERE TOMBALLE CATHERINE, FRANKRIKE |
|
CACIB - hane: |
LAKHA DE LOUBAJAC Ägare: WESTERBERG MONICA, RIMBO Uppfödare: DE NECKERE TOMBALLE CATHERINE, FRANKRIKE |
|
CACIB - tik: |
NO UCH NORD V-15 SE UCH SE V-14 SE V-15 ANGEYJA'S AELA Ägare: GRO MATHIESEN OG PER TORE ROMSTAD, ROA, NORGE Uppfödare: MATHIESEN GRO, NO-2740 ROA |
|
CERT - hane: |
LAKHA DE LOUBAJAC Ägare: WESTERBERG MONICA, RIMBO Uppfödare: DE NECKERE TOMBALLE CATHERINE, FRANKRIKE |
|
Bästa veteran: |
NORD V-15 NORD VV-15 SE UCH SE V-14 HOB-NOB'S QUIDAM Ägare: GRO MATHIESEN OG PER TORE ROMSTAD, ROA, NORGE Uppfödare: WESTERBERG MONICA, LUNDH ULRIKA, ÅKERSBERGA |
|
|
Domare: |
RUSKOVAARA ELENA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NO JV-14 NO UCH NO V-15 NORD JV-14 NORD V-15 ATENGAFLU'S BARON BARA-ÄNN Ägare: GULLBERG ULF, FORSHAGA Uppfödare: GULLBERG AGNETA, GULLBERG ULF, FORSHAGA |
|
BIM: |
VÄSBYVIKENS ALVA Ägare: NORDSTRAND LEIF, ENKÖPING Uppfödare: LILJEROOS TANGHÖJ ÅSA, TANGHÖJ HANS, TORSHÄLLA |
|
CACIB - hane: |
NO JV-14 NO UCH NO V-15 NORD JV-14 NORD V-15 ATENGAFLU'S BARON BARA-ÄNN Ägare: GULLBERG ULF, FORSHAGA Uppfödare: GULLBERG AGNETA, GULLBERG ULF, FORSHAGA |
|
CACIB - tik: |
VÄSBYVIKENS ALVA Ägare: NORDSTRAND LEIF, ENKÖPING Uppfödare: LILJEROOS TANGHÖJ ÅSA, TANGHÖJ HANS, TORSHÄLLA |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. NO UCH NO V-11 SE V-12 SE V-13 SE V-15 CHALISE DIEGO Ägare: KARLSSON INGER, NYKÖPING Uppfödare: KARLSSON INGER, NYKÖPING |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: ATENGAFLU'S Uppfödare: GULLBERG AGNETA, GULLBERG ULF, FORSHAGA |
|
|
Domare: |
LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
WW-14 PIKKUPAIMENEN HENTO KUISKAUS Ägare: MIIA & TOMMY KAUPPINEN, KOKKOLA, FINLAND Uppfödare: SOLANTI SARI, FINLAND |
|
BIM: |
JEUW-15 NORD V-15 KORSAKOV'S FLASH OF MAGICAL JOY Ägare: PIA VILJAMAA, PARAINEN, FINLAND Uppfödare: JANE M BISHOP, JULI LACEY-BLACK &, CYNTHIA GEISS, USA |
|
CACIB - hane: |
JEUW-15 NORD V-15 KORSAKOV'S FLASH OF MAGICAL JOY Ägare: PIA VILJAMAA, PARAINEN, FINLAND Uppfödare: JANE M BISHOP, JULI LACEY-BLACK &, CYNTHIA GEISS, USA |
|
CACIB - tik: |
WW-14 PIKKUPAIMENEN HENTO KUISKAUS Ägare: MIIA & TOMMY KAUPPINEN, KOKKOLA, FINLAND Uppfödare: SOLANTI SARI, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. EE CH FI UCH CHEROKEE Ägare: PIA VILJAMAA, PARAINEN, FINLAND Uppfödare: HOLMBERG JOAKIM & CIA, FINLAND |
|
BOUVIER DES FLANDRES |
Antal: 11 |
|
Domare: |
ONSTENK-SCHENK ILONA, HOLLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK JV-14 NO JV-14 NORD JV-14 NORD V-15 SE JV-14 EXCERNO VINTAGE VIZZLA AF FIFI Ägare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS Uppfödare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS |
|
BIM: |
DK CH(U) DK JV-14 LPI SE JV-14 SE V-14 EXCERNO VENGEANCE VERDI AF FIFI Ägare: TOMMY KARLSSON, STAFFANSTORP Uppfödare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS |
|
CACIB - hane: |
DK CH(U) DK JV-14 LPI SE JV-14 SE V-14 EXCERNO VENGEANCE VERDI AF FIFI Ägare: TOMMY KARLSSON, STAFFANSTORP Uppfödare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS |
|
CACIB - tik: |
DK JV-14 NO JV-14 NORD JV-14 NORD V-15 SE JV-14 EXCERNO VINTAGE VIZZLA AF FIFI Ägare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS Uppfödare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS |
|
Bästa veteran: |
DK UCH NORD V-07 NORD V-11 NORD VV-15 SE V-07 SE V-12 MÖRRIMÖYKYN ULRIIKKA Ägare: EVA ODRUP, PÄLKÄNE, FINLAND Uppfödare: AARNIO ANTERO, FIN-36600 PÄLKÄNE |
|
|
Domare: |
JUUTILAINEN SAIJA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DELROY DE CHILLI DU TCHIBO E'EBÉNE Ägare: SATU LINDHOLM, ESPOO, FINLAND Uppfödare: PECXERI ZSOFIA, UNGERN |
|
BIM: |
FI JV-15 NORD JV-15 ZHAMANEN MS GOALIE Ägare: MARIIA TOURONEN, SASTAMALA, FINLAND Uppfödare: TOURONEN MARIIA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
CIB&CIE CSSP CH DE CH EE CH EUW-16 KORAD NORD&FI UCH RLD F RLD N TJH(PTRH) CHÊNE COLLINE'S DISSMISSED DEVIL Ägare: NORA PIIA, STAVSNÄS Uppfödare: FREDRIKSSON CHRISTINA, FALKÖPING |
|
CACIB - tik: |
FI JV-15 NORD JV-15 ZHAMANEN MS GOALIE Ägare: MARIIA TOURONEN, SASTAMALA, FINLAND Uppfödare: TOURONEN MARIIA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
C.I.B. C.I.E. CZ CH DK UCH EE CH FI UCH FI V-11 FI V-14 LT CH LV CH NO UCH NORD JV-09 NORD UCH SE V-14 TRÉSOR DE BRIE IKAS FAUVE AF Ägare: SIRU ERKKILÄ, KAIVANTO, FINLAND Uppfödare: HÅKANSSON EVA, HÖRBY |
|
CERT - tik: |
C.I.E. DK UCH LPI NO UCH BLACK REGAL PRINZESS FIRST ARRIVAL Ägare: MARTINSSON NICOLE, TYRINGE Uppfödare: MARTINSSON NICOLE, KRISTIANSSON JIMMY, TYRINGE |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. KORAD LPI NORD UCH TJH(FM) RAVE ON BELLITA FAUVE MR Ägare: ANDERSSON SEVED, TIERP Uppfödare: GRÖNDAHL EVA, RONNEBY |
|
CESKOSLOVENSKÝ VLCIAK |
Antal: 3 |
|
Domare: |
RUSKOVAARA ELENA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E. EE CH FI UCH LT CH LV CH NORD V-15 SE UCH SE V-13 SE V-14 SE V-15 WOLFSIRIUS IF YOU'RE HAPPY Ägare: OUTI KARINE, RÖYKKÄ, FINLAND Uppfödare: TURKKILA SUSANNA, KOTKA, FINLAND |
|
BIM: |
SE UCH SE V-14 HARA KIRI SRDCERVÅC Ägare: WASSERMAN JENNY, TUNGELSTA Uppfödare: CILOVA DANIELA, TJECKIEN |
|
CACIB - hane: |
C.I.E. EE CH FI UCH LT CH LV CH NORD V-15 SE UCH SE V-13 SE V-14 SE V-15 WOLFSIRIUS IF YOU'RE HAPPY Ägare: OUTI KARINE, RÖYKKÄ, FINLAND Uppfödare: TURKKILA SUSANNA, KOTKA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
SE UCH SE V-14 HARA KIRI SRDCERVÅC Ägare: WASSERMAN JENNY, TUNGELSTA Uppfödare: CILOVA DANIELA, TJECKIEN |
|
CERT - tik: |
C.I.E. EE CH FI UCH LT CH LV CH NORD JV-09 WOLFSIRIUS ONLY ONE Ägare: OUTI KARINE, RÖYKKÄ, FINLAND Uppfödare: TURKKILA SUSANNA, FI-48750 KOTKA |
|
|
Domare: |
RUSKOVAARA ELENA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
LPI LPII NORD UCH NORD V-15 RLD N&F&A SE JV-13 SE V-14 -15 ENGIE LUZANSKE HVOZDY Ägare: SIVERMAN SANDRA, FALUN Uppfödare: VORLICEK JAN, TJECKIEN |
|
BIM: |
BOBES OD TETY ZITY Ägare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA Uppfödare: KVASOVA ZITA, TJECKIEN |
|
CERT - hane: |
BOBES OD TETY ZITY Ägare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA Uppfödare: KVASOVA ZITA, TJECKIEN |
|
CERT - tik: |
IDEA Z DASICKÉHO ZÅTISI Ägare: SJÖDIN HÅKAN, NYNÄSHAMN Uppfödare: METELKOVA LENKA, TJECKIEN |
|
COLLIE, KORTHÅRIG |
Antal: 17 |
|
Domare: |
POGGESI MANOLA, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
BY CH EE CH JWW-15 NO UCH CLINGSTONE'S LAP DOG Ägare: SATU NURMIKARI, ORIMATTILA, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, FINLAND |
|
BIM: |
FI JV-15 CLINGSTONE'S ALICE IN WONDERLAND Ägare: SATU ASIKAINEN, RIIHIMÄKI, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
BY CH EE CH JWW-15 NO UCH CLINGSTONE'S LAP DOG Ägare: SATU NURMIKARI, ORIMATTILA, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
FI JV-15 CLINGSTONE'S ALICE IN WONDERLAND Ägare: SATU ASIKAINEN, RIIHIMÄKI, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, FINLAND |
|
CERT - hane: |
BY CH EE CH JWW-15 NO UCH CLINGSTONE'S LAP DOG Ägare: SATU NURMIKARI, ORIMATTILA, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, FINLAND |
|
CERT - tik: |
FI JV-15 CLINGSTONE'S ALICE IN WONDERLAND Ägare: SATU ASIKAINEN, RIIHIMÄKI, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
EE CH VEUW-16 MABINOGION LÚTHIEN TINÚVIEL Ägare: THÖRNVALL EVAMA, SALA Uppfödare: BERKELMANS- V/D REST J P, NL-3314 ZD DORDRECHT |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: TÖRNSKOGENS Uppfödare: THÖRNVALL EVAMA, THÖRNVALL CHRISTEL, SALA |
|
COLLIE, LÅNGHÅRIG |
Antal: 52 |
|
Domare: |
POGGESI MANOLA, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
JEUW-15 NO JV-15 NO UCH NO V-15 RUNNERWAY I'M SITTING BULL Ägare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ |
|
BIM: |
EE< CH FI JV-13 NO UCH NORD JV-13 RLD N SE JV-13 GATEFIELDS I'M OVER THE MOON Ägare: HANSSON MARIANNE, HEBY Uppfödare: HANSSON MARIANNE, HEBY |
|
CACIB - hane: |
JEUW-15 NO JV-15 NO UCH NO V-15 RUNNERWAY I'M SITTING BULL Ägare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ |
|
CACIB - tik: |
EE< CH FI JV-13 NO UCH NORD JV-13 RLD N SE JV-13 GATEFIELDS I'M OVER THE MOON Ägare: HANSSON MARIANNE, HEBY Uppfödare: HANSSON MARIANNE, HEBY |
|
CERT - hane: |
AMYFIELD QUITE A FIRELIGHT Ägare: PETERSON MONICA, LAMMHULT Uppfödare: PETERSON MONICA, LAMMHULT |
|
CERT - tik: |
CATTALEYA COOL BABY STAY COOL Ägare: VESTERGREN VIKTORIA, LIDEN Uppfödare: VESTERGREN VIKTORIA, LIDEN |
|
Bästa veteran: |
DK UCH NORD VV-15 STEADWYN NOBEL PRIDE Ägare: KAGERÉN KENT, EKENÄSSJÖN Uppfödare: EJERSTAD ANJA, ARBRÅ |
|
Bästa avelsgrupp: |
RUNNERWAY AFRODITE Ägare: KURU NÄSLUND ALEXANDRA, SURAHAMMAR Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SPEEDYCROWN'S Uppfödare: NÄSLUND CHATARINA, SURAHAMMAR |
|
GOS D'ATURA CATALÅ |
Antal: 6 |
|
Domare: |
RUSKOVAARA ELENA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. & NORD UCH EUW-12 EUW-15 FI V-11 NORD V-10 NORD V-12 NORD V-13 NORD V-15 SE V-15 VEUW-16 WW-14 VWW-16 ATENGOS GREAT PRETENDER Ägare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: NILSSON AGNETA, ÄRLA |
|
BIM: |
C.I.B. DK UCH EUW-16 NO JV-12 NORD UCH SE JV-12 SE V-12 WW-14 ELNA SISDITS Ägare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: MÜLLER GOMIS, SPANIEN |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. DK UCH EUW-16 NO JV-12 NORD UCH SE JV-12 SE V-12 WW-14 ELNA SISDITS Ägare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: MÜLLER GOMIS, SPANIEN |
|
CERT - tik: |
LA PETIT RANA'S BARBIE DE JIZZA Ägare: FERREIRA KRANTZ VERONICA, VALLENTUNA Uppfödare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, MALMÖ |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. & NORD UCH EUW-12 EUW-15 FI V-11 NORD V-10 NORD V-12 NORD V-13 NORD V-15 SE V-15 VEUW-16 WW-14 VWW-16 ATENGOS GREAT PRETENDER Ägare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: NILSSON AGNETA, ÄRLA |
|
HOLLANDSE HERDERSHOND, KORTHÅRIG |
Antal: 5 |
|
Domare: |
RUSKOVAARA ELENA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
RLD N ALPHAGÅRDENS ASTONISHING JAGUAR Ägare: NILSSON KRISTINA, SOLLENTUNA Uppfödare: ANDERSSON YVONNE, HANDEN |
|
BIM: |
IPO/BHPI IPOII LPI LPII NORD V-11 SE LCH SE UCH FREAK LE CHICS AZURILL Ägare: WAHLSTRÖM STINA, UPPSALA Uppfödare: NORIN EMMA, JÄRFÄLLA |
|
CACIB - hane: |
RLD N ALPHAGÅRDENS ASTONISHING JAGUAR Ägare: NILSSON KRISTINA, SOLLENTUNA Uppfödare: ANDERSSON YVONNE, HANDEN |
|
CACIB - tik: |
RLD N ALPHAGÅRDENS AMAZING PUMA Ägare: ANDERSSON YVONNE, HANDEN Uppfödare: ANDERSSON YVONNE, HANDEN |
|
CERT - hane: |
RLD N ALPHAGÅRDENS ASTONISHING JAGUAR Ägare: NILSSON KRISTINA, SOLLENTUNA Uppfödare: ANDERSSON YVONNE, HANDEN |
|
CERT - tik: |
RLD N ALPHAGÅRDENS AMAZING PUMA Ägare: ANDERSSON YVONNE, HANDEN Uppfödare: ANDERSSON YVONNE, HANDEN |
|
Bästa veteran: |
IPO/BHPI IPOII LPI LPII NORD V-11 SE LCH SE UCH FREAK LE CHICS AZURILL Ägare: WAHLSTRÖM STINA, UPPSALA Uppfödare: NORIN EMMA, JÄRFÄLLA |
|
JUZJNORUSSKAJA OVTJARKA |
Antal: 1 |
|
Domare: |
RUSKOVAARA ELENA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
RAJEVSKIY WITH LOVE FROM LYUTIY Ägare: RITA TALI, JÕGEVAMAA, ESTLAND Uppfödare: NOVIKOVY D.A. & M.V., UKRAINA |
|
CACIB - hane: |
RAJEVSKIY WITH LOVE FROM LYUTIY Ägare: RITA TALI, JÕGEVAMAA, ESTLAND Uppfödare: NOVIKOVY D.A. & M.V., UKRAINA |
|
CERT - hane: |
RAJEVSKIY WITH LOVE FROM LYUTIY Ägare: RITA TALI, JÕGEVAMAA, ESTLAND Uppfödare: NOVIKOVY D.A. & M.V., UKRAINA |
|
|
Domare: |
CZEGLÉDI ATTILA, UNGERN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
CZARUSO FAMOUS FIGHTER Ägare: AHLQVIST LENA, VIKBOLANDET Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA |
|
BIM: |
SE UCH SE V-12 RED DOG'S WHITE VEGA Ägare: ERIKSSON IRENE, SMEDJEBACKEN Uppfödare: KARLSSON ANNE-CHARLOTTE, TÖREBODA |
|
CACIB - hane: |
FI UCH FI V-15 BAKARI VOM QUECKSILBER Ägare: KIRSTI PARIKKA, GAMMELBY, FINLAND Uppfödare: HELLINGER MARIETTE, TYSKLAND |
|
CACIB - tik: |
SE UCH SE V-12 RED DOG'S WHITE VEGA Ägare: ERIKSSON IRENE, SMEDJEBACKEN Uppfödare: KARLSSON ANNE-CHARLOTTE, TÖREBODA |
|
CERT - hane: |
CZARUSO FAMOUS FIGHTER Ägare: AHLQVIST LENA, VIKBOLANDET Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA |
|
CERT - tik: |
HOMOKPUSZTAI HARAMIA ILLAT Ägare: KIRSTI PARIKKA, GAMMELBY, FINLAND Uppfödare: MILJKOVIC ISIDORA, SERBIEN |
|
Bästa avelsgrupp: |
NORD UCH NORD V-11 SE V-11 SE V-12 SE V-13 RED DOG'S WHITE RUSSIAN Ägare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA Uppfödare: KARLSSON ANNE-CHARLOTTE, TÖREBODA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CZARUSO Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
LANCASHIRE HEELER |
Antal: 14 |
|
Domare: |
CATALAN LUIS MANUEL, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK V-12 EE CH EUW-15 EUW-16 NL CH NORD V-11 NORD&FI UCH SE VCH MONGREL'S YARDLEY YORK Ägare: LANDQVIST ANNA, GÖTEBORG Uppfödare: SIVERSSON LENA, HÄLLEVADSHOLM |
|
BIM: |
TUMLEX QUIK CASEY Ägare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS Uppfödare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS |
|
CERT - hane: |
TUMLEX QUIK CASEY Ägare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS Uppfödare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS |
|
CERT - tik: |
RÖDA LADAN'S SWEET HOME ALABAMA Ägare: LUTHER WIBERG JENNY, VALLENTUNA Uppfödare: LUTHER WIBERG JENNY, WIBERG MICHAEL, VALLENTUNA |
|
Bästa veteran: |
NORD UCH LIMEBROOK'S SUNRISE CHIEF Ägare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS Uppfödare: NILSSON-OTTOSSON SUSANNE, UMEÅ |
|
MAREMMANO ABRUZZESE |
Antal: 1 |
|
Domare: |
JUUTILAINEN SAIJA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FILIMON Ägare: DMITRIY SOKOLOV, ????????, RYSSLAND Uppfödare: BELKANOV A, RYSSLAND |
|
CACIB - hane: |
FILIMON Ägare: DMITRIY SOKOLOV, ????????, RYSSLAND Uppfödare: BELKANOV A, RYSSLAND |
|
CERT - hane: |
FILIMON Ägare: DMITRIY SOKOLOV, ????????, RYSSLAND Uppfödare: BELKANOV A, RYSSLAND |
|
|
Domare: |
CZEGLÉDI ATTILA, UNGERN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
STAFSTUGANS AMAZING AMAZON Ägare: KARLENIUS MARIE, BETTNA Uppfödare: KARLENIUS MARIE, BETTNA |
|
BIM: |
C.I.B. NO V-11 NORD UCH RLD N SE V-14 WW-10 MOG-UR'S MR ARMAS Ägare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
CACIB - tik: |
STAFSTUGANS AMAZING AMAZON Ägare: KARLENIUS MARIE, BETTNA Uppfödare: KARLENIUS MARIE, BETTNA |
|
CERT - tik: |
STAFSTUGANS AMAZING AMAZON Ägare: KARLENIUS MARIE, BETTNA Uppfödare: KARLENIUS MARIE, BETTNA |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. NO V-11 NORD UCH RLD N SE V-14 WW-10 MOG-UR'S MR ARMAS Ägare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
OLD ENGLISH SHEEPDOG |
Antal: 8 |
|
Domare: |
CZEGLÉDI ATTILA, UNGERN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SHAGGY BLUE BOB'S UNDERCOVER GIRL Ägare: ERNO & MERJA LINDAHL, ESPOO, FINLAND Uppfödare: SEMMELROTH ANDREA, TYSKLAND |
|
CACIB - tik: |
SHAGGY BLUE BOB'S UNDERCOVER GIRL Ägare: ERNO & MERJA LINDAHL, ESPOO, FINLAND Uppfödare: SEMMELROTH ANDREA, TYSKLAND |
|
CERT - tik: |
SHAGGY BLUE BOB'S UNDERCOVER GIRL Ägare: ERNO & MERJA LINDAHL, ESPOO, FINLAND Uppfödare: SEMMELROTH ANDREA, TYSKLAND |
|
Bästa veteran: |
FI UCH NO UCH NO V-10 RLD N SE UCH SWEET EXPRESSION'SKNOCKYOURSOCKSOFF Ägare: ERIKSSON ÅSA, KOLSVA Uppfödare: WIBIER ROOSMARIE & MARK, TYSKLAND |
|
POLSKI OWCZAREK NIZINNY |
Antal: 14 |
|
Domare: |
JUUTILAINEN SAIJA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH LOVLIPON KAPITÄN Ägare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE Uppfödare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE |
|
BIM: |
POLSKI DUMMY PIXIE VANHETGORALENHOF Ägare: LIND THERÉSE, KVISSLEBY Uppfödare: JASICA MIECZYSLAW & JASICA KATARINA, BELGIEN |
|
CACIB - hane: |
FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH LOVLIPON KAPITÄN Ägare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE Uppfödare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE |
|
CACIB - tik: |
NORD JV-15 LOVLIPON TIP TOP Ägare: HATJE MIMMI, BERGSHAMRA Uppfödare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE |
|
CERT - hane: |
BORGÅKERS REALSPIDER FROM MARS Ägare: BORGSTRÖM MAJKA & MIKKONEN MAIJU, FI-00330 HELSINGFORS, FINLAND Uppfödare: BORGSTRÖM MAJKA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
POLSKI DUMMY PIXIE VANHETGORALENHOF Ägare: LIND THERÉSE, KVISSLEBY Uppfödare: JASICA MIECZYSLAW & JASICA KATARINA, BELGIEN |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. & NORD UCH EE CH NORD VV-15 RLD N&F&A&M SE V-12 SE V-14 VEUW-15 AMBERGINI'S ICE QUEEN Ägare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE Uppfödare: BJÖRKLUND MERJA, VÅRGÅRDA |
|
POLSKI OWCZAREK PODHALANSKI |
Antal: 1 |
|
Domare: |
JUUTILAINEN SAIJA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH VALONPISARAN SYYPÄÄ SUN HYMYYN Ägare: MANNINEN KAISA-LEENA, FI-37310 TOTTIJÄRVI, FINLAND Uppfödare: MANNINEN KAISA-LEENA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
FI UCH VALONPISARAN SYYPÄÄ SUN HYMYYN Ägare: MANNINEN KAISA-LEENA, FI-37310 TOTTIJÄRVI, FINLAND Uppfödare: MANNINEN KAISA-LEENA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
FI UCH VALONPISARAN SYYPÄÄ SUN HYMYYN Ägare: MANNINEN KAISA-LEENA, FI-37310 TOTTIJÄRVI, FINLAND Uppfödare: MANNINEN KAISA-LEENA, FINLAND |
|
|
Domare: |
CZEGLÉDI ATTILA, UNGERN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
AU CH CY CH FI UCH NO UCH NORD V-15 SE UCH SE V-15 US CH CORDMAKER TOPSY TURVEY Ägare: TELL COLLINGE CAMILLA, VÄDDÖ Uppfödare: HUEBNER SUE, USA |
|
Bästa veteran: |
AU CH CY CH FI UCH NO UCH NORD V-15 SE UCH SE V-15 US CH CORDMAKER TOPSY TURVEY Ägare: TELL COLLINGE CAMILLA, VÄDDÖ Uppfödare: HUEBNER SUE, USA |
|
|
Domare: |
CZEGLÉDI ATTILA, UNGERN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. EE CH FI V-10 FI V-13 FI V-14 FI V-15 HU CH NO UCH NORD UCH NORD V-13 NORD V-14 NORD V-15 SE&FI LCH SE&FI UCH KARVAKORVAN ELOHIIRI Ägare: TERHI WALLIN, ESPOO, FINLAND Uppfödare: MATTILA HELENA, LEPSÄMÄ, FINLAND |
|
BIM: |
C.I.B. JWW-14 NORD UCH WW-15 SUE THE INVISIBLE PUMIDORO Ägare: JAESCHKE PELLONPÄÄ HELEN, TIERP Uppfödare: LOVISON AURORA, ITALIEN |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. EE CH FI V-10 FI V-13 FI V-14 FI V-15 HU CH NO UCH NORD UCH NORD V-13 NORD V-14 NORD V-15 SE&FI LCH SE&FI UCH KARVAKORVAN ELOHIIRI Ägare: TERHI WALLIN, ESPOO, FINLAND Uppfödare: MATTILA HELENA, LEPSÄMÄ, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. JWW-14 NORD UCH WW-15 SUE THE INVISIBLE PUMIDORO Ägare: JAESCHKE PELLONPÄÄ HELEN, TIERP Uppfödare: LOVISON AURORA, ITALIEN |
|
CERT - hane: |
CAMMS DIAMANT Ägare: CARLSSON CAMILLA, NORRA SORUNDA Uppfödare: CARLSSON CAMILLA, NORRA SORUNDA |
|
CERT - tik: |
FI UCH FI V-15 JEUW-15 LV CH NAPOS ZENDÜLÉS Ägare: EILA METSÄVAINIO, SINGSBY, FINLAND Uppfödare: METSÄVAINIO EILA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. KBH V-08 NO UCH NORD UCH SE V-07 MARIELL DE MARQUE A-LAGETS ALLWIN Ägare: PALMCRANTZ ELISABETH, NORRTÄLJE Uppfödare: GRADELL INGEMARIE, ÅBY |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: EGO DOG'S Uppfödare: WILLBLAD EMMA, ÖSTERHANINGE |
|
SAARLOOS WOLFHOND |
Antal: 2 |
|
Domare: |
JUUTILAINEN SAIJA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH JEUW-15 WOLFNIGHT'S SILENT DARK Ägare: JANICA HEIKKINEN, 01370 VANTAA, FINLAND Uppfödare: HEIKKINEN JANICA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
FI UCH JEUW-15 WOLFNIGHT'S SILENT DARK Ägare: JANICA HEIKKINEN, 01370 VANTAA, FINLAND Uppfödare: HEIKKINEN JANICA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
FI UCH JEUW-15 WOLFNIGHT'S SILENT DARK Ägare: JANICA HEIKKINEN, 01370 VANTAA, FINLAND Uppfödare: HEIKKINEN JANICA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. FI UCH FI VV-15 NO UCH NORD UCH SE UCH WOLFNIGHT'S DARK PRINCESS Ägare: JANICA HEIKKINEN, 01370 VANTAA, FINLAND Uppfödare: HEIKKINEN JANICA, FIN-15500 LAHTI |
|
|
Domare: |
JUUTILAINEN SAIJA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. & NORD UCH DK UCH NORD JV-11 RLD N&F&A SE V-14 CHAPPERS CARA MIA Ägare: KARLSSON ANETTE, MOTALA Uppfödare: KARLSSON ANETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA |
|
BIM: |
FI JV-14 FI UCH LT CH NILLE LYCKE V.D. KORTE TOREN Ägare: SARI JANSSON, LEMPÄÄLÄ, FINLAND Uppfödare: DE WIT-BAZELMANS G.M., HOLLAND |
|
CACIB - hane: |
FI JV-14 FI UCH LT CH NILLE LYCKE V.D. KORTE TOREN Ägare: SARI JANSSON, LEMPÄÄLÄ, FINLAND Uppfödare: DE WIT-BAZELMANS G.M., HOLLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. & NORD UCH DK UCH NORD JV-11 RLD N&F&A SE V-14 CHAPPERS CARA MIA Ägare: KARLSSON ANETTE, MOTALA Uppfödare: KARLSSON ANETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA |
|
CERT - hane: |
FI JV-14 FI UCH LT CH NILLE LYCKE V.D. KORTE TOREN Ägare: SARI JANSSON, LEMPÄÄLÄ, FINLAND Uppfödare: DE WIT-BAZELMANS G.M., HOLLAND |
|
CERT - tik: |
GLISSDOES FIRESTONE Ägare: LEIJDT DESIRÉ, TYRESÖ Uppfödare: LEIJDT DESIRÉ, ÄLVSJÖ |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. FI UCH NL CH NORD UCH SE VCH WW-13 LA FAMILIA'S ELBACIO DEBBIE DEVILS Ägare: ANDERSSON NINA, KUNGSÄNGEN Uppfödare: SEILITZ INGRID, NORRKÖPING |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CARNAC'S Uppfödare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG |
|
|
Domare: |
GANAMI KERTES AGNES, ISRAEL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH LV CH SE UCH COOLS SAILOR Ägare: VERNA BÜTZOW, SIUNTIO, FINLAND Uppfödare: CARLSSON CHRISTINA, UNDENÄS |
|
BIM: |
FI UCH LV CH KÄRRET'S DIADA Ägare: VERNA BÜTZOW, SIUNTIO, FINLAND Uppfödare: NILSSON BRITT-MARIE, SÖDERTÄLJE |
|
CACIB - tik: |
FI UCH LV CH KÄRRET'S DIADA Ägare: VERNA BÜTZOW, SIUNTIO, FINLAND Uppfödare: NILSSON BRITT-MARIE, SÖDERTÄLJE |
|
CERT - tik: |
FI UCH LV CH KÄRRET'S DIADA Ägare: VERNA BÜTZOW, SIUNTIO, FINLAND Uppfödare: NILSSON BRITT-MARIE, SÖDERTÄLJE |
|
Bästa veteran: |
FI UCH LV CH SE UCH COOLS SAILOR Ägare: VERNA BÜTZOW, SIUNTIO, FINLAND Uppfödare: CARLSSON CHRISTINA, UNDENÄS |
|
SHETLAND SHEEPDOG |
Antal: 71 |
|
Domare: |
JÜRGENS LINDA, ESTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
LUNDECOCK'S STICKY FINGERS Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM |
|
BIM: |
LYTHWOOD SUMMER SURPRISE Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM Uppfödare: RIGBY D P R, ENGLAND |
|
CACIB - hane: |
LUNDECOCK'S STICKY FINGERS Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM |
|
CACIB - tik: |
LYTHWOOD SUMMER SURPRISE Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM Uppfödare: RIGBY D P R, ENGLAND |
|
CERT - hane: |
LUNDECOCK'S SURPRISE PACKET Ägare: NORDIENG ULRIKA, MOHOLM Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM |
|
CERT - tik: |
LYTHWOOD SUMMER SURPRISE Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM Uppfödare: RIGBY D P R, ENGLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. FI UCH NO UCH SE UCH WINDCREST ON THE MOVE Ägare: ÅKESSON CARIN, TÄBY Uppfödare: ÅKESSON CARIN, TÄBY |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B. NO V-12 NORD UCH NORD V-14 SE V-10 RANNERDALE OLIVER TWIST Ägare: KARLSSON PIRKKO, GRÄNGESBERG Uppfödare: STAFFORD C J, ENGLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SHELLRICK'S Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA |
|
|
Domare: |
KERIHUEL JEAN-PAUL, FRANKRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH KALLIOVAARAN BEBETA PRINCOVA Ägare: AARNIKOIVU RAIJA, FI-16600 JÄRVELÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIKOIVU R & AARNIKOIVU-KOSKINEN, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
FI UCH KALLIOVAARAN BEBETA PRINCOVA Ägare: AARNIKOIVU RAIJA, FI-16600 JÄRVELÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIKOIVU R & AARNIKOIVU-KOSKINEN, FINLAND |
|
CERT - tik: |
FI UCH KALLIOVAARAN BEBETA PRINCOVA Ägare: AARNIKOIVU RAIJA, FI-16600 JÄRVELÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIKOIVU R & AARNIKOIVU-KOSKINEN, FINLAND |
|
TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG |
Antal: 9 |
|
Domare: |
WILBERG KNUT SIGURD, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EMINDOS EXZIA Ägare: ZETTERVALL CAESAR ANNETTE, SÖDERKÖPING Uppfödare: ÅBACKA VERONICA, ÅLBERGA |
|
TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG |
Antal: 18 |
|
Domare: |
WILBERG KNUT SIGURD, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
TRÖNDERJYCKENS SABATON Ägare: NILSEN ANN-CATHRINE, ÅKERS STYCKEBRUK Uppfödare: NILSEN MORTEN, NILSEN ANN-CATHRINE, ÅKERS STYCKEBRUK |
|
CACIB - hane: |
TRÖNDERJYCKENS SABATON Ägare: NILSEN ANN-CATHRINE, ÅKERS STYCKEBRUK Uppfödare: NILSEN MORTEN, NILSEN ANN-CATHRINE, ÅKERS STYCKEBRUK |
|
WELSH CORGI CARDIGAN |
Antal: 38 |
|
Domare: |
KERIHUEL JEAN-PAUL, FRANKRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SHEPADOS HOT & GENTLE Ägare: JAN ARILD LARSEN, GML FREDRIKSTAD, NORGE Uppfödare: RAMBERG NINA & PER OLAV, NORGE |
|
BIM: |
NO UCH SE UCH MISS MONEYPENNY CYMRAEG CI Ägare: CATHRINE JOHNSEN STRÅLSUND, GML FREDRIKSTAD, NORGE Uppfödare: SONBERG CHRISTINE, NORGE |
|
CACIB - hane: |
SHEPADOS HOT & GENTLE Ägare: JAN ARILD LARSEN, GML FREDRIKSTAD, NORGE Uppfödare: RAMBERG NINA & PER OLAV, NORGE |
|
CACIB - tik: |
NO UCH SE UCH MISS MONEYPENNY CYMRAEG CI Ägare: CATHRINE JOHNSEN STRÅLSUND, GML FREDRIKSTAD, NORGE Uppfödare: SONBERG CHRISTINE, NORGE |
|
CERT - hane: |
SHEPADOS HOT & GENTLE Ägare: JAN ARILD LARSEN, GML FREDRIKSTAD, NORGE Uppfödare: RAMBERG NINA & PER OLAV, NORGE |
|
CERT - tik: |
GRÅSISKAS DILWEN Ägare: STÄÄV ANNA-MARIA, ESKILSTUNA Uppfödare: STÄÄV ANNA-MARIA, STÄÄV ULLA, ESKILSTUNA |
|
Bästa veteran: |
SE UCH WESA BORGS MESTARI Ägare: BRAMMÅS ERIKA, ENVIKEN Uppfödare: SCHRÖDER PIA, FÄRJESTADEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: GRÅSISKAS Uppfödare: STÄÄV ANNA-MARIA, STÄÄV ULLA, ESKILSTUNA |
|
WELSH CORGI PEMBROKE |
Antal: 20 |
|
Domare: |
LÖVENKJAER SVEND, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-14 SE UCH LISJA STAJA SAMAYA SCHASLIVAYA Ägare: ÅBACKA VERONICA, ÅLBERGA Uppfödare: GOYDA N V, RYSSLAND |
|
BIM: |
SE UCH NOBLE BAGUETTE JUM JIM Ägare: LAKE TOMMY, ALINGSÅS Uppfödare: LAKE TOMMY, ALINGSÅS |
|
CACIB - hane: |
SE UCH NOBLE BAGUETTE JUM JIM Ägare: LAKE TOMMY, ALINGSÅS Uppfödare: LAKE TOMMY, ALINGSÅS |
|
CACIB - tik: |
SE JV-14 SE UCH LISJA STAJA SAMAYA SCHASLIVAYA Ägare: ÅBACKA VERONICA, ÅLBERGA Uppfödare: GOYDA N V, RYSSLAND |
|
CERT - hane: |
NORD JV-15 STORA BJÖRNS COLLIN CHAPMAN Ägare: PETTERSSON LINDBÄCK ULLA, ROKNÄS Uppfödare: JANSSON KARIN, ÖSTERBYBRUK |
|
CERT - tik: |
BG CH SIGGEN'S XTRAORDINARY Ägare: INGRID WESENBERG, STAVERN, NORGE Uppfödare: WILLBERG RITA TILLEY & LEIF & JULIE, NO-1921 SÖRUMSAND |
|
|
Domare: |
KERIHUEL JEAN-PAUL, FRANKRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
KORAD BARVESTAD'S LAST LOVE OF ALIENA Ägare: RITA RAUTIAINEN, HAMMARLAND, FINLAND Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, UPPLANDS VÄSBY |
|
BIM: |
BARVESTAD'S NANCY Ägare: FORSLUND EVA, DJURÅS Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, RUNHÄLLEN |
|
CACIB - hane: |
KORAD BARVESTAD'S LAST LOVE OF ALIENA Ägare: RITA RAUTIAINEN, HAMMARLAND, FINLAND Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, UPPLANDS VÄSBY |
|
CACIB - tik: |
BARVESTAD'S NANCY Ägare: FORSLUND EVA, DJURÅS Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, RUNHÄLLEN |
|
CERT - hane: |
KORAD BARVESTAD'S LAST LOVE OF ALIENA Ägare: RITA RAUTIAINEN, HAMMARLAND, FINLAND Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, UPPLANDS VÄSBY |
|
CERT - tik: |
BARVESTAD'S NANCY Ägare: FORSLUND EVA, DJURÅS Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, RUNHÄLLEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: BARVESTAD'S Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, UPPLANDS VÄSBY |
|