American staffordshire terrier får mentalindex
Svenska Kennelklubben har i samarbete med American staffordshire terrierklubben - Sverige startat upp arbetet med ett mentalindex som ska utgöra ett komplement i uppfödarnas avelsarbete.
Svenska Kennelklubben har i samarbete med American staffordshire terrierklubben - Sverige startat upp arbetet med ett mentalindex som ska utgöra ett komplement i uppfödarnas avelsarbete.
Friluftspolitik, dialogmöte kring hundars mentalitet och extremavel samt en uppdatering av djurfrågor inom EU stod på dagordningen när Svenska Kennelklubben, SKK, under veckan deltog i olika politiska forum.
På mötet den 5 februari beslutade Uppfödarkommittén bland annat om att ändra rutinerna för hur dispensärenden redovisas. Läs om alla beslut i det publicerade protokollet.
PÅ Avelskommitténs senaste möte fastställdes hela tio RAS-dokument. Läs övriga beslut i protokollet.
Protokollet från Exteriördomarkommitténs första möte för året finns nu att läsa.. Kommittén har bland annat beslutat om en brush-up med fokus på domaretik.
I september är det dags för Kennelfullmäktige. I Centralstyrelsens delrapport över de uppdrag som gavs av Kennelfullmäktige 2023 kan du nu ta del av hur arbetet bedrivits.
Utställningskommitténs senaste protokoll finns nu tillgängligt. Bland annat planeras en digital brush-up för ringsekreterare och en kommande utvärdering av exteriörbedömning genom en enkät till klubbarna.
Centralstyrelsen har haft sitt första möte för året. Är du nyfiken på vad som stod på agendan kan du läsa mer i det senaste mötesprotokollet.
Svenska Kennelklubbens Centralstyrelse har efter revidering nu fastställt de målbilder som tagits fram för att ge en idé om hur typen hos fyra fokusraser behöver förändras, för att uppfylla skrivningen i SKKs programförklaring.
Agria och Svenska Kennelklubbens Forskningsfond har fått en ny webbplats med ett uppdaterat och mer modernt utseende. Den nya designen ligger i linje med övriga webbplatser och gör det enklare för besökare att hitta information om fondens arbete och forskning.
Den 17 januari hade PTK sitt första möte för året. Där ställde man sig positiv till att hoopers ska bli en ny officiell hundsport i Sverige. Läs mer i det publicerade protokollet.
Jakthundskommittén har haft årets första möte och nu finns protokollet att läsa för dig som vill veta vad som avhandlades.
Protokollet från Avelskommitténs första möte för året finns nu publicerat. Är du nyfiken på vad som diskuterades? Läs mer i det senaste mötesprotokollet!
Protokollet från Kommittén för strategiskt arbetes sista möte finns nu publicerat. KSA läggs nu ner och det fortsatta arbetet görs i en mindre arbetsgrupp.
Svenska Kennelklubbens centralstyrelse har antagit en rovdjurspolicy för organisationen, i enlighet med beslut fattat av Kennelfullmäktige.
Svenska Kennelklubben, SKK, förlänger sitt samarbetsavtal med fodertillverkaren Royal Canin med ytterligare ett år.
Den 1 februari stänger vi den juridiska rådgivningen via telefon och går över till helt skriftlig rådgivning. Här kan du läsa mer om varför vi gör förändringen och hur du går tillväga för att kontakta våra jurister.
Svenska Kennelklubben, SKK, förlänger sitt samarbete med djurförsäkringsbolaget Agria med ytterligare sju år. Det nya avtalet löper till december 2031.
Identifiering av sjukdomsmönster vid hjärnhinneinflammation och en djupgående analys av genetiska riskfaktorer bakom höftledsdysplasi. Det är några projekt som i år får pengar från Agria och Svenska Kennelklubben Forskningsfond.
Antalet registrerade valpar i Svenska Kennelklubben fortsatte ned under 2024 men mot slutet av året kom tecken på ett trendbrott. I december registrerades faktiskt fler valpar än året innan.