Nya registreringsbevis

Nyheter
Uppfödning

Som första kennelklubb i Norden inför vi under våren registreringsbevis som skickas ut i digital form. För den som fortfarande vill ha ett fysiskt exemplar att hålla i handen finns möjligheten att skriva ut eller beställa ett registreringsbevis på finare papper.

Visst vore det skönt att alltid kunna ha hundens registreringsbevis med sig? Från den 22 april blir detta verklighet då registreringsbevisen flyttar in på Mitt SKK. Utöver att vara lättillgängliga kommer registreringsbeviset att vara ett levande dokument som uppdateras med uppgifter som titlar och ägare.

Så här kommer det att fungera

Om du är uppfödare kommer du hitta registreringsbevisen och vaccinationsintygen, som nu är ett separat dokument, i Mitt SKK så snart du har registrerat din valpkull. Där kommer du kunna beställa fysiska registreringsbevis på finare papper för hela eller delar av valpkullen. Beställer du fysiska exemplar av registreringsbevisen får du även med vaccinationsintyg och en praktisk plastficka. Du kan också välja att själv skriva ut registreringsbevisen.

När du säljer en hund kommer registreringsbeviset automatiskt att flyttas över till den nya ägaren i samband med att valpköparen registrerar sig som ägare. Valpköparen behöver inte vara medlem i SKK för att ägarregistreras eller ha ett konto på Mitt SKK.

För att kunna logga in på Mitt SKK och komma åt registreringsbevisen behöver du ha ett Bank-ID. Har du inget sådant behöver du höra av dig till oss på Uppfödarservice.

Betala bara för det du vill ha

Det finns flera orsaker till varför vi gör den här förändringen men en av de viktigaste anledningarna är att vi vill undvika onödiga höjningar av registreringsavgiften för våra uppfödare. För den som väljer att inte beställa utskrifter innebär de nya rutinerna att man slipper betala frakt överhuvudtaget medan det blir en mindre höjning för de uppfödare som beställer tre eller fler fysiska registreringsbevis. På det här sättet betalar du bara för de registreringsbevis du själv vill ha. I tabellen nedan kan du se vad det kommer att kosta att beställa fysiska registreringsbevis. I priserna ingår registreringsbevis, vaccinationsintyg och plastfickor. Vi skickar även med samma antal av broschyren Välkommen valp.

Antal valpar Pris inkl. porto Nuvarande porto Tidigare postförskott
1 80 89

200

2 90 89

225

3 120 89

255

4 130 89

255

5 150 89

255

6 170 89

350

7 180 89

350

8 190 89

350

9 eller fler 210 89

350

Minska beroendet 

Ytterligare en anledning till förändringarna är att vi vill bli mindre beroende av enskilda distributionstjänster än tidigare. Det visade sig till exempel vara sårbart när Postnord slutade erbjuda tjänsten brevpostförskott med kort varsel. Med digitaliseringen får SKK också större möjlighet att utveckla nya tjänster kring valpregistrering och försäljning av hundar. Vi kommer till exempel under 2025 lansera ett helt digitalt köpeavtal som gör det möjligt att sköta hela försäljningen digitalt.   

Registreringsbeviset som värdehandling

Fram till nu har registreringsbeviset alltid varit en handling på tjockt papper som funnits i ett exemplar med begränsad möjlighet till dubbletter. Nu kommer det främst existera i digital form och kan även finnas utskrivet i flera exemplar på papper av skiftande kvalitet. Den är dock fortfarande en värdehandling. På baksidan av varje stamtavla finns en QR-kod som leder till hundens sida på Hunddata, där uppgifterna om hunden kan kontrolleras mot uppgifterna på registreringsbeviset.

Mer information om hur de nya registreringsbevisen kommer att fungera i praktiken kommer att skickas ut till aktiva uppfödare och publiceras här på skk.se i samband med lanseringen.