AMERICAN WATER SPANIEL |
Antal: 1 |
|
Domare: |
MOWBRAY-MORGAN PATRICIA, USA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E. EE CH EUW-15 FI UCH FI V-11 NO UCH SE U(U)CH SE V-14 -15 AFIRE'S AIN'T NO RODEO GIRL Ägare: EVA LARRAD RAHKONEN, VANTAA, FINLAND Uppfödare: NÄRHI-JÄÄSKELÄINEN TIINA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.E. EE CH EUW-15 FI UCH FI V-11 NO UCH SE U(U)CH SE V-14 -15 AFIRE'S AIN'T NO RODEO GIRL Ägare: EVA LARRAD RAHKONEN, VANTAA, FINLAND Uppfödare: NÄRHI-JÄÄSKELÄINEN TIINA, FINLAND |
|
AMERIKANSK COCKER SPANIEL |
Antal: 38 |
|
Domare: |
NEMIROVSKY DE ALSINA PATRICIA, ARGENTINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE U(U)CH XLNT MAGGIE MAY Ägare: OHLSSON MALMGREN NINA, TRELLEBORG Uppfödare: MAJLÖV KRISTIN, MAJLÖV HENRIK, LÖBERÖD |
|
BIM: |
BLACK AND BUFF'S DODGE Ägare: OHLSSON MALMGREN NINA, TRELLEBORG Uppfödare: OLSSON MALMGREN NINA, TRELLEBORG |
|
CACIB - hane: |
BLACK AND BUFF'S DODGE Ägare: OHLSSON MALMGREN NINA, TRELLEBORG Uppfödare: OLSSON MALMGREN NINA, TRELLEBORG |
|
CACIB - tik: |
SE U(U)CH XLNT MAGGIE MAY Ägare: OHLSSON MALMGREN NINA, TRELLEBORG Uppfödare: MAJLÖV KRISTIN, MAJLÖV HENRIK, LÖBERÖD |
|
CERT - hane: |
BLACK AND BUFF'S DODGE Ägare: OHLSSON MALMGREN NINA, TRELLEBORG Uppfödare: OLSSON MALMGREN NINA, TRELLEBORG |
|
CERT - tik: |
SPEEDWAGON'S TRUE COLORS Ägare: LENNBOM MAUD, FELLINGSBRO Uppfödare: LENNBOM MAUD, FELLINGSBRO |
|
Bästa veteran: |
SE U(U)CH REDMAMA'S ME TEIVAZ CHEN Ägare: OINONEN BJÖRKMAN YVONNE, RÖNNINGE Uppfödare: OINONEN BJÖRKMAN YVONNE, JOHANNESHOV |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CACI'S Uppfödare: ÖSTMAN CARINA, BORLÄNGE |
|
|
Domare: |
JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E. DK V-10 LPI NORD UCH NORD V-10 NORD V-11 RLD M NELUM-HIMALIS CHERIE Ägare: HOLMSTRÖM MAJA, RAMLÖSA Uppfödare: SJÖSTRÖM RITVA, FI-06100 BORGÅ |
|
BIM: |
FI JV-13 FI V-14 SE V-14 BOREALII GIANT STEPS Ägare: MARJO-RIITTA KERVINEN, JÄRVELÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIO TUJIA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
FI JV-13 FI V-14 SE V-14 BOREALII GIANT STEPS Ägare: MARJO-RIITTA KERVINEN, JÄRVELÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIO TUJIA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
EUW-15 FI JV-13 SE V-14 WW-14 BOREALII GEORGIA ON MY MIND Ägare: MARJO-RIITTA KERVINEN, JÄRVELÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIO TUJIA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
FI JV-13 FI V-14 SE V-14 BOREALII GIANT STEPS Ägare: MARJO-RIITTA KERVINEN, JÄRVELÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIO TUJIA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. DK V-10 LPI NORD UCH NORD V-10 NORD V-11 RLD M NELUM-HIMALIS CHERIE Ägare: HOLMSTRÖM MAJA, RAMLÖSA Uppfödare: SJÖSTRÖM RITVA, FI-06100 BORGÅ |
|
CHESAPEAKE BAY RETRIEVER |
Antal: 11 |
|
Domare: |
COODE CAROLE, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EUW-15 NO UCH SE U(U)CH SE V-09 SE V-12 SE VCH US CH DOUBLE COAT'S CHRISTMAS JOY Ägare: LINDSTRÖM CATHARINA, LÅNGÅS Uppfödare: LINDSTRÖM CATHARINA, LINDSTRÖM KAJ, LÅNGÅS |
|
BIM: |
NORD JV-11 NORD V-11 SE V-11 SE V-13 MISCHIEF MAKER'S ABIGAIL ADAMS Ägare: LUNDHOLM KRIG REBECCA, ÅKERSBERGA Uppfödare: RYDELL REBECCA, ARVANITIDIS PERNILLA, STOCKHOLM |
|
CACIB - hane: |
EUW-15 NO UCH SE U(U)CH SE V-09 SE V-12 SE VCH US CH DOUBLE COAT'S CHRISTMAS JOY Ägare: LINDSTRÖM CATHARINA, LÅNGÅS Uppfödare: LINDSTRÖM CATHARINA, LINDSTRÖM KAJ, LÅNGÅS |
|
CACIB - tik: |
NORD JV-11 NORD V-11 SE V-11 SE V-13 MISCHIEF MAKER'S ABIGAIL ADAMS Ägare: LUNDHOLM KRIG REBECCA, ÅKERSBERGA Uppfödare: RYDELL REBECCA, ARVANITIDIS PERNILLA, STOCKHOLM |
|
CERT - hane: |
DOUBLE COAT'S LURCH Ägare: ANAHITA ARAI, STOCKHOLM Uppfödare: LINDSTRÖM CATHARINA, LINDSTRÖM KAJ, LÅNGÅS |
|
CERT - tik: |
CHESLABBEN CHERRY BLOSSOM Ägare: ÖSTMAN ULLA-BRITT, TIMMERSDALA Uppfödare: BIRGITTE JÖRGENSEN, KURT JAKOBSEN, DANMARK |
|
Bästa veteran: |
SE U(U)CH SE V-10 CHESLOOK SUGAR PLUM Ägare: LUNDHOLM KRIG REBECCA, ÅKERSBERGA Uppfödare: KVISLE E, STORBRITANNIEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: DOUBLE COAT'S Uppfödare: LINDSTRÖM CATHARINA, LINDSTRÖM KAJ, LÅNGÅS |
|
CLUMBER SPANIEL |
Antal: 20 |
|
Domare: |
COODE CAROLE, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI JV-13 NO UCH NORD JV-13 SE JV-13 SE U(U)CH BONNY BOY OD BILYCH JELENU Ägare: LINDSTRÖM ANN-CHARLOTTE, RIMBO Uppfödare: SLECHTA ROMAN, TJECKIEN |
|
BIM: |
EUW-15 NO JV-14 NO UCH NORD JV-14 SE U(U)CH WILDCLUMBS BECAUSE OF LOVE Ägare: WIEHOLM BACKLUND GISÉLA, HEDEMORA Uppfödare: LARSSON VIKTORIA, UPPSALA |
|
CACIB - hane: |
FI JV-13 NO UCH NORD JV-13 SE JV-13 SE U(U)CH BONNY BOY OD BILYCH JELENU Ägare: LINDSTRÖM ANN-CHARLOTTE, RIMBO Uppfödare: SLECHTA ROMAN, TJECKIEN |
|
CACIB - tik: |
EUW-15 NO JV-14 NO UCH NORD JV-14 SE U(U)CH WILDCLUMBS BECAUSE OF LOVE Ägare: WIEHOLM BACKLUND GISÉLA, HEDEMORA Uppfödare: LARSSON VIKTORIA, UPPSALA |
|
CERT - hane: |
DALÅSENS ALBERT Ägare: JOHANSSON ÅSA, UMEÅ Uppfödare: JOHANSSON ÅSA, UMEÅ |
|
CERT - tik: |
CLUMBUS FREISA Ägare: LINDSTRÖM ANN-CHARLOTTE, RIMBO Uppfödare: HANS PETER BROHUS, RANDI KRISTENSEN, DANMARK |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. NO V-09 NO V-10 NORD UCH NORD V-11 SE V-12 MINGLA'S DUNDER-KARLSSON Ägare: OLOFSSON TINE, ESKILSTUNA Uppfödare: ANDERSSON KRISTINA, JÖNKÖPING |
|
|
Domare: |
POLETAEVA IRINA, FINLAND - hanar, Veteranklass |
|
POLETAEVA IRINA, FINLAND - tikar, Veteranklass |
|
STANTON PAUL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE U(U)CH ANNILANN SERGEANT BLAST Ägare: KARI HAAVE, 645 92, NORGE Uppfödare: MISS S J WHITING, STORBRITANNIEN |
|
BIM: |
ART-WAVE'S MADAME MUFFINS Ägare: KARLSSON JENS, HÖRBY Uppfödare: KARLSSON JENS, HÖRBY |
|
CACIB - hane: |
SE U(U)CH ANNILANN SERGEANT BLAST Ägare: KARI HAAVE, 645 92, NORGE Uppfödare: MISS S J WHITING, STORBRITANNIEN |
|
CACIB - tik: |
C.I.E. NO JV-11 NORD UCH SE V-14 VDH CH WAVECATCHER SUMMERTIME BLUEPEARL Ägare: GUNNARSSON ANNE, HAMBURGSUND Uppfödare: GUNNARSSON ANNE, HAMBURGSUND |
|
CERT - hane: |
MERRY COCKTAILS XENON Ägare: SVENSSON SANDRA, NORRKÖPING Uppfödare: OLSSON ANN-KRISTIN, EDSBRO |
|
CERT - tik: |
ART-WAVE'S MADAME MUFFINS Ägare: KARLSSON JENS, HÖRBY Uppfödare: KARLSSON JENS, HÖRBY |
|
Bästa veteran: |
NO UCH SE U(U)CH SE VCH SE VV-14 SE VV-15 HONEYWATER'S HAPPINESS LIKE JAM Ägare: DJERF KAROLINE, ÖRBYHUS Uppfödare: DJERF KAROLINE, ÖRBYHUS |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.E. NORD JV-08 NORD UCH VDH CH CHARBONNEL BLUE'N'YELLOW Ägare: JOHANSSON BÖRJE, HENÅN Uppfödare: MRS S PLATT, STORBRITANNIEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: MANACA'S Uppfödare: FORSANDER MONICA, BRO |
|
CURLY COATED RETRIEVER |
Antal: 12 |
|
Domare: |
COODE CAROLE, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EUW-15 FI UCH CABALLUS IRON LION Ägare: ILLUKKA TIINA, PIIKKIÖ, FINLAND Uppfödare: ILLUKKA TIINA, FINLAND |
|
BIM: |
SE JV-13 SE U(U)CH SE V-14 SE VCH MÖRKEHÄLL DORIS Ägare: GUSTAFSSON NICOLINA, NORRTÄLJE Uppfödare: GUSTAFSSON ANNIKA, NORRTÄLJE |
|
CACIB - hane: |
EUW-15 FI UCH CABALLUS IRON LION Ägare: ILLUKKA TIINA, PIIKKIÖ, FINLAND Uppfödare: ILLUKKA TIINA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
SE JV-13 SE U(U)CH SE V-14 SE VCH MÖRKEHÄLL DORIS Ägare: GUSTAFSSON NICOLINA, NORRTÄLJE Uppfödare: GUSTAFSSON ANNIKA, NORRTÄLJE |
|
CERT - hane: |
EUW-15 FI UCH CABALLUS IRON LION Ägare: ILLUKKA TIINA, PIIKKIÖ, FINLAND Uppfödare: ILLUKKA TIINA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
FI UCH SE JV-14 CABALLUS GINGER GLENDA Ägare: EEVA NURMIO, 21500, FINLAND Uppfödare: ILLUKKA TIINA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
SE U(U)CH ÅNHOLMENS TEQUILA Ägare: GUSTAFSSON NICOLINA, NORRTÄLJE Uppfödare: JOHANSSON BIRGITTA, VIKBOLANDET |
|
ENGELSK SPRINGER SPANIEL |
Antal: 113 |
|
Domare: |
THIRLWELL JOHN, STORBRITANNIEN - hanar |
|
LEHKONEN HARRI, FINLAND - tikar, BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI JV-14 JWW-14 NO UCH SE U(U)CH WW-15 BARECHO PLAY NOW PAY LATER Ägare: BJÖRKMAN HELENE, ÅRSUNDA Uppfödare: BJÖRKMAN HELENE, BJÖRKMAN DAVID, ÅRSUNDA |
|
BIM: |
C.I.E. EUW-13 FI UCH FI V-13 NO V-15 NORD UCH WW-14 BARECHO GLINT OF GOLD Ägare: BJÖRKMAN HELENE, ÅRSUNDA Uppfödare: BJÖRKMAN HELENE, BJÖRKMAN DAVID, ÅRSUNDA |
|
CACIB - hane: |
FI JV-14 JWW-14 NO UCH SE U(U)CH WW-15 BARECHO PLAY NOW PAY LATER Ägare: BJÖRKMAN HELENE, ÅRSUNDA Uppfödare: BJÖRKMAN HELENE, BJÖRKMAN DAVID, ÅRSUNDA |
|
CACIB - tik: |
C.I.E. EUW-13 FI UCH FI V-13 NO V-15 NORD UCH WW-14 BARECHO GLINT OF GOLD Ägare: BJÖRKMAN HELENE, ÅRSUNDA Uppfödare: BJÖRKMAN HELENE, BJÖRKMAN DAVID, ÅRSUNDA |
|
CERT - hane: |
SE JV-15 COCO LINE CATCHING FIRE Ägare: LISE TROMSDAL, VUKU, NORGE Uppfödare: TROMSDAL LISE KOLSTAD/ KOLSTAD H, NORGE |
|
CERT - tik: |
BIG BRAZZEL BORN TO WIN Ägare: ROSENBLAD KATARINA, SPÅNGA Uppfödare: ROSENBLAD KATARINA, ROSENBLAD ANDREA, SPÅNGA |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. DK VV-15 NO VV-15 NORD UCH NORD V-10 BARECHO POETRY IN MOTION Ägare: BJÖRKMAN HELENE, ÅRSUNDA Uppfödare: BJÖRKMAN HELENE, BJÖRKMAN DAVID, ÅRSUNDA |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.E. DK JV-12 HR CH NORD JV-12 NORD UCH LORDSETT WHITE TRACK BACK TO LINMOO Ägare: KARLSSON ANNELIE, MOTALA Uppfödare: KSIAZEK KATARZYNA, POLEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: BARECHO Uppfödare: BJÖRKMAN HELENE, BJÖRKMAN DAVID, ÅRSUNDA |
|
|
Domare: |
COODE CAROLE, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E. NORD UCH NORD V-10 NORD VV-11 SE V-11 SE V-15 WINTERBOURNE DEEP BLUE SEA Ägare: DAHLBERG SONJA, VÄSTERÅS Uppfödare: KÖHLSTRÖM MARIA, FJUGESTA |
|
BIM: |
JEUW-15 ICEMINT MY DREAM COTTONCANDY Ägare: MARJAANA KURRI, LOIMAA, FINLAND Uppfödare: KURRI MARJAANA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
NORD UCH SE VCH WINTERBOURNE SIMON SAYS Ägare: KRISTELIUS BIRGITTA, VÄSTERVIK Uppfödare: KÖHLSTRÖM MARIA, FJUGESTA |
|
CACIB - tik: |
JEUW-15 ICEMINT MY DREAM COTTONCANDY Ägare: MARJAANA KURRI, LOIMAA, FINLAND Uppfödare: KURRI MARJAANA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
SONNETEND EASY TOUCH Ägare: BORELL HELENA, STIGTOMTA Uppfödare: MR M S STONE, MRS D L STONE, STORBRITANNIEN |
|
CERT - tik: |
JEUW-15 ICEMINT MY DREAM COTTONCANDY Ägare: MARJAANA KURRI, LOIMAA, FINLAND Uppfödare: KURRI MARJAANA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. NORD UCH NORD V-10 NORD VV-11 SE V-11 SE V-15 WINTERBOURNE DEEP BLUE SEA Ägare: DAHLBERG SONJA, VÄSTERÅS Uppfödare: KÖHLSTRÖM MARIA, FJUGESTA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: WINTERBOURNE Uppfödare: KÖHLSTRÖM MARIA, FJUGESTA |
|
FLATCOATED RETRIEVER |
Antal: 156 |
|
Domare: |
JAMES RONALD, STORBRITANNIEN - hanar, BIR, Avel/uppf.grupp |
|
HARAN GORDON R, STORBRITANNIEN - tikar |
|
|
BIR: |
C.I.E. NO UCH NO V-14 SE U(U)CH ALTAFLATS AIN'T I'M A DOG Ägare: IDA WIESENER, 9017 TROMSØ, NORGE Uppfödare: MIKKO MADELEINE, ASP PETER, KIRUNA |
|
BIM: |
MORGANDENS STAR OF BELLATRIX Ägare: BRÄNNSTRÖM MARIANNE, KARLSBORG Uppfödare: BRÄNNSTRÖM MARIANNE, BRÄNNSTRÖM LEIF, KARLSBORG |
|
CACIB - hane: |
C.I.E. NO UCH NO V-14 SE U(U)CH ALTAFLATS AIN'T I'M A DOG Ägare: IDA WIESENER, 9017 TROMSØ, NORGE Uppfödare: MIKKO MADELEINE, ASP PETER, KIRUNA |
|
CACIB - tik: |
MORGANDENS STAR OF BELLATRIX Ägare: BRÄNNSTRÖM MARIANNE, KARLSBORG Uppfödare: BRÄNNSTRÖM MARIANNE, BRÄNNSTRÖM LEIF, KARLSBORG |
|
CERT - hane: |
MOONSTRUCK BLACK FRIDAY Ägare: JONNA VASSBOTN, OSLO, NORGE Uppfödare: DROTTSGÅRD CHRISTINA, BRUNNSTRÖM GUDRUN & JANSSON CARINA, SVEDALA |
|
CERT - tik: |
MORGANDENS STAR OF BELLATRIX Ägare: BRÄNNSTRÖM MARIANNE, KARLSBORG Uppfödare: BRÄNNSTRÖM MARIANNE, BRÄNNSTRÖM LEIF, KARLSBORG |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. NORD UCH TOFFEDREAMS HIT AND RUN Ägare: BÖRJESSON BITTAN, VEDUM Uppfödare: SUNDQUIST CLAES, SUNDQUIST LENA, KALIX-NYBORG |
|
Bästa avelsgrupp: |
EE CH NO UCH SE U(U)CH SE VCH BLACK MICA'S FOR THOSE WHO DARE Ägare: HEDBERG KERSTIN, STOCKHOLM Uppfödare: EDBERG CECILIA & EDBERG LINDA, SELKÄINAHO SANNA, UPPSALA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CACI'S Uppfödare: ÖSTMAN CARINA, LUNDQVIST CAROLINE, BORLÄNGE |
|
GOLDEN RETRIEVER |
Antal: 90 |
|
Domare: |
AHLMAN-STOCKMARI TANYA, FINLAND - hanar, Juniorklass |
|
AHLMAN-STOCKMARI TANYA, FINLAND - hanar, Veteranklass |
|
AHLMAN-STOCKMARI TANYA, FINLAND - tikar, Juniorklass |
|
AHLMAN-STOCKMARI TANYA, FINLAND - tikar, Veteranklass |
|
REISINGER KARL, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NORD UCH SE V-15 SNOWJAR'S TRENDMAKER Ägare: LINDE CHARLOTTE, ÖSTERHANINGE Uppfödare: LINDE CHARLOTTE, ÖSTERHANINGE |
|
BIM: |
CHAMORELS DREAM HACK Ägare: VAERLIEN TEZZY, ENKÖPING Uppfödare: VAERLIEN TEZZY, ENKÖPING |
|
CACIB - hane: |
NORD UCH SE V-15 SNOWJAR'S TRENDMAKER Ägare: LINDE CHARLOTTE, ÖSTERHANINGE Uppfödare: LINDE CHARLOTTE, ÖSTERHANINGE |
|
CACIB - tik: |
CHAMORELS DREAM HACK Ägare: VAERLIEN TEZZY, ENKÖPING Uppfödare: VAERLIEN TEZZY, ENKÖPING |
|
CERT - hane: |
DEWMIST DAWSON CREEK Ägare: KARLSSON RYDELL ANNICA, VALLENTUNA Uppfödare: FRYCKSTRAND HENRIC, VÄSTERÅS |
|
CERT - tik: |
CHAMORELS DREAM HACK Ägare: VAERLIEN TEZZY, ENKÖPING Uppfödare: VAERLIEN TEZZY, ENKÖPING |
|
Bästa veteran: |
NORD UCH OFFICER'S LADY POETRY Ägare: LUNDGREN ANETTE, SPARSÖR Uppfödare: LUNDGREN ANETTE, SPARSÖR |
|
Bästa avelsgrupp: |
SE U(U)CH SANGOLD LE PETIT POIS Ägare: STRÖMBOM HÉLÉNE, RUNHÄLLEN Uppfödare: FLODFÄLT CHRISTER, FLODFÄLT LENA, TYRESÖ |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: ROSSMIX Uppfödare: STRÖMBOM HÉLÉNE & PERSSON MOA, ANDERSSON KERSTIN, RUNHÄLLEN |
|
IRLÄNDSK VATTENSPANIEL |
Antal: 9 |
|
Domare: |
COODE CAROLE, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH FI VCH NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-14 SE V-15 CATANKA STINGRAY Ägare: EVA LARRAD RAHKONEN, VANTAA, FINLAND Uppfödare: LINNAVUORI SEIDI, FI-02570 SIUNTIO KK |
|
BIM: |
SE U(U)CH POOLE'S IDE WHIRLWIND AT AQUATIKUS Ägare: NARFSTRÖM LINDQVIST SUSANNE, JÄRFÄLLA Uppfödare: GREGORY SINER, USA |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH FI VCH NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-14 SE V-15 CATANKA STINGRAY Ägare: EVA LARRAD RAHKONEN, VANTAA, FINLAND Uppfödare: LINNAVUORI SEIDI, FI-02570 SIUNTIO KK |
|
CACIB - tik: |
SE U(U)CH POOLE'S IDE WHIRLWIND AT AQUATIKUS Ägare: NARFSTRÖM LINDQVIST SUSANNE, JÄRFÄLLA Uppfödare: GREGORY SINER, USA |
|
CERT - tik: |
POOLES IDE N EPIK'S LOVE TO PISPALA Ägare: HARJU PAULIINA, TAMPERE, FINLAND Uppfödare: SANER GREGORY & PIKUL EMILY, USA |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. FI UCH LT CH NO UCH NORD V-09 SE U(U)CH SE V-11 SE V-13 SE VV-14 WW-10 VWW-14 CALENDAR GIRL OF BIG SPANIEL Ägare: HARJU PAULIINA, TAMPERE, FINLAND Uppfödare: CZECHNÉ PILÅT ILDKÓ, HU-1173 BUDAPEST |
|
LABRADOR RETRIEVER |
Antal: 104 |
|
Domare: |
THIRLWELL JOHN, STORBRITANNIEN - hanar, Juniorklass |
|
THIRLWELL JOHN, STORBRITANNIEN - hanar, Veteranklass |
|
THIRLWELL JOHN, STORBRITANNIEN - tikar, Juniorklass |
|
THIRLWELL JOHN, STORBRITANNIEN - tikar, Veteranklass |
|
TAYLOR ALLAN, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
GI CH SE U(U)CH TJOTTE'S TEENAGE WITCH Ägare: BURMAN ANN CHARLOTTE, ERSMARK Uppfödare: BURMAN ANNCHARLOTT, ERSMARK |
|
BIM: |
FOLLIES WILSON Ägare: GESCHWINDT ERIKSSON ANNA, STRÄNGNÄS Uppfödare: KAITILA HELENA, KEITILA ANNA-LIISA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
FOLLIES WILSON Ägare: GESCHWINDT ERIKSSON ANNA, STRÄNGNÄS Uppfödare: KAITILA HELENA, KEITILA ANNA-LIISA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
GI CH SE U(U)CH TJOTTE'S TEENAGE WITCH Ägare: BURMAN ANN CHARLOTTE, ERSMARK Uppfödare: BURMAN ANNCHARLOTT, ERSMARK |
|
CERT - hane: |
FOLLIES WILSON Ägare: GESCHWINDT ERIKSSON ANNA, STRÄNGNÄS Uppfödare: KAITILA HELENA, KEITILA ANNA-LIISA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
PORT OF NESSIE GÅBOR ZSAZSA Ägare: ERIKSSON CHRISTER, RINKABY Uppfödare: EÕRY EZSTER, UNGERN |
|
Bästa veteran: |
NO UCH SE U(U)CH MAMBRINOS FLY THE FLAG Ägare: JAN ROGER SAUGE, VESTMARKA, NORGE Uppfödare: SAUGE JAN ROGER, N-2233 VESTMARKA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: TJOTTE'S Uppfödare: BURMAN ANNCHARLOTT, ERSMARK |
|
LAGOTTO ROMAGNOLO |
Antal: 83 |
|
Domare: |
FAGERSTRÖM RUNE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH WW-14 FOOGEL GERARDO Ägare: SANNA TIENARI, HELSINKI, FINLAND Uppfödare: NIINIKORPI SINIKKA VIHTI, MÄKINEN SENJA, FINLAND |
|
BIM: |
IMPERIE'S CONTESSA CLEO Ägare: PETERSSON ULLA-BRITT, LYSEKIL Uppfödare: AHLZÉN MARMSTAD JANE, NYKÖPING |
|
CACIB - hane: |
FI UCH WW-14 FOOGEL GERARDO Ägare: SANNA TIENARI, HELSINKI, FINLAND Uppfödare: NIINIKORPI SINIKKA VIHTI, MÄKINEN SENJA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
SE U(U)CH IMPERIE'S EBBA ESCLUSIVA Ägare: AHLZÉN MARMSTAD JANE, NYKÖPING Uppfödare: AHLZÉN MARMSTAD JANE, NYKÖPING |
|
CERT - hane: |
FI UCH WW-14 FOOGEL GERARDO Ägare: SANNA TIENARI, HELSINKI, FINLAND Uppfödare: NIINIKORPI SINIKKA VIHTI, MÄKINEN SENJA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
IMPERIE'S CONTESSA CLEO Ägare: PETERSSON ULLA-BRITT, LYSEKIL Uppfödare: AHLZÉN MARMSTAD JANE, NYKÖPING |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. FI UCH FI V-12 FI V-13 FI V-14 NO V-10 NORD V-11 SE UCH WW-10 FOOGEL BASILEO Ägare: EIJA FERNELIUS, PIRKKALA, FINLAND Uppfödare: MÄKINEN SINIKKA, FINLAND |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B. DK UCH DK V-11 DK V-13 FI UCH SE UCH MAGIC STORM'S GAZTON AF CONTEZZA Ägare: GARKE CAMILLA, HUDDINGE Uppfödare: SVENSSON LILIAN, MOTALA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: IMPERIE'S Uppfödare: AHLZÉN MARMSTAD JANE, NYKÖPING |
|
NEDERLANDSE KOOIKERHONDJE |
Antal: 46 |
|
Domare: |
WITKOWSKA DOROTA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH MOONHAVEN IN YOUR LIFE Ägare: HOLMSTRÖM CARINA, MÖLNLYCKE Uppfödare: BLADH KATARINA, ÅSENHÖGA |
|
BIM: |
NORD UCH RLD N SE JV-12 KAMAS QUICKSILVER Ägare: D ANGELO TERESA, SOLLENTUNA Uppfödare: STARE KARIN, HORTLAX |
|
CACIB - hane: |
NORD UCH RLD N SE JV-12 KAMAS QUICKSILVER Ägare: D ANGELO TERESA, SOLLENTUNA Uppfödare: STARE KARIN, HORTLAX |
|
CACIB - tik: |
SE UCH MOONHAVEN IN YOUR LIFE Ägare: HOLMSTRÖM CARINA, MÖLNLYCKE Uppfödare: BLADH KATARINA, ÅSENHÖGA |
|
CERT - hane: |
VITOVANI'S GALLIANO D'CASINGO Ägare: HALL KATARINA, PERSTORP Uppfödare: TORBEN NIELSEN & VIBEKE VANGSAA, DANMARK |
|
CERT - tik: |
AGHD I TRIGGER JUST FOR JOY Ägare: TILLSTRÖM ULLA, ODENSBACKEN Uppfödare: HULTGREN KATARINA, LÖDDEKÖPINGE |
|
Bästa veteran: |
LPI SE UCH SE V-10 MATTSSONS TYRA Ägare: MATTSSON YVONNE, EKERÖ Uppfödare: MATTSSON YVONNE, EKERÖ |
|
Bästa avelsgrupp: |
DK UCH LPI RLD F RLD N SE UCH SE V-11 MATTSSONS ZALLY Ägare: CEDERBERG PIA, TUNGELSTA Uppfödare: MATTSSON YVONNE, EKERÖ |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: MATTSSONS Uppfödare: MATTSSON YVONNE, EKERÖ |
|
NOVA SCOTIA DUCK TOLLING RETRIEVER |
Antal: 89 |
|
Domare: |
ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E. DK UCH SE U(U)CH SE V-13 SE V-15 SE VV-15 FIREHEART KID SUNDANCE Ägare: SAIJA PANKAKOSKI, HELSINKI, FINLAND Uppfödare: RAJALA ANJA, FINLAND |
|
BIM: |
NO UCH SE U(U)CH CHRILIKAS CASABLANCA WILDB. NILA Ägare: KATE IREN TANGNES, OSLO, NORGE Uppfödare: TANGNES KATE IREN, NORGE |
|
CACIB - hane: |
C.I.E. DK UCH DK V-14 NO UCH NO V-13 NORD UCH SE U(U)CH VDH CH TOLLERGRENDA'S OUTSTANDING CHANCE Ägare: BLAD ELIN, VÄXJÖ Uppfödare: JÖRGENSEN NINA, NORGE |
|
CACIB - tik: |
NO UCH SE U(U)CH CHRILIKAS CASABLANCA WILDB. NILA Ägare: KATE IREN TANGNES, OSLO, NORGE Uppfödare: TANGNES KATE IREN, NORGE |
|
CERT - hane: |
EE CH FI UCH LV CH HEDERA'S LOVE SUPREME Ägare: SUSANNE HAAMAN-TOLONEN, MASKU, FINLAND Uppfödare: AHLSTRÖM MINNA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
SIENNA-RED LORELEI Ägare: BENITA ROSENHOLM, KIRJALA, FINLAND Uppfödare: ROSENHOLM BENITA, KIRJALA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. DK UCH SE U(U)CH SE V-13 SE V-15 SE VV-15 FIREHEART KID SUNDANCE Ägare: SAIJA PANKAKOSKI, HELSINKI, FINLAND Uppfödare: RAJALA ANJA, FINLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: RUS N' RIV Uppfödare: KNUTSSON THERESE, KNISLINGE |
|
PERRO DE AGUA ESPANOL |
Antal: 36 |
|
Domare: |
LEHKONEN HARRI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH SE JV-12 SE UCH SE V-14 SANTONJA ES POR TI Ägare: HAKULINEN MARIELLA, HELSINKI, FINLAND Uppfödare: SAMALETDIN KAMILE, FINLAND |
|
BIM: |
WEEWADDLE SPICY PAELLA Ägare: NIINA WESSMAN, LOHJA, FINLAND Uppfödare: WESSMAN NIINA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
FI UCH SE JV-12 SE UCH SE V-14 SANTONJA ES POR TI Ägare: HAKULINEN MARIELLA, HELSINKI, FINLAND Uppfödare: SAMALETDIN KAMILE, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
RLD A RLD F RLD N KALVENÄSGÅRDENS SHAKIRA-BELLEZ Ägare: TVINGSELL SANDRA, OSKARSHAMN Uppfödare: DARBERG ANETTE, BERGA |
|
CERT - hane: |
FI U(D)CH JWW-14 WEEWADDLE WEST SIDE STORY Ägare: MIRA KINNUNEN, KAJAANI, FINLAND Uppfödare: WESSMAN NIINA, LOHJA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
WEEWADDLE SPICY PAELLA Ägare: NIINA WESSMAN, LOHJA, FINLAND Uppfödare: WESSMAN NIINA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. DK UCH DK V-11 EE CH FI UCH FI V-09 NO UCH NO V-09 NO V-14 NORD UCH SE UCH SE V-13 VEUW-15 AQUAGRUAZ BOMBALERO Ägare: PÄIVI JÄRVI, KLAUKKALA, FINLAND Uppfödare: KURKI HEIDI, FIN-01800 KLAUKKALA |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B. EE CH FI UCH LT CH NORD V-14 ZORRAZO FAIRYTALE Ägare: NIINA WESSMAN, LOHJA, FINLAND Uppfödare: FREDRIKSSON MARIKA, FINLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: WEEWADDLE Uppfödare: WESSMAN NIINA, FINLAND |
|
PORTUGISISK VATTENHUND |
Antal: 49 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
BY CH FI UCH NO V-14 SE UCH SE V-14 ADVENTURER'S DORIAN GRAY BY ALEX Ägare: RAILAMAA JAANA, NOUSIAINEN, FINLAND Uppfödare: RAILMAA JAANA & HEIKNIEMI JUHANI, FINLAND |
|
BIM: |
C.I.B. DK UCH EUW-15 FI&NO UCH NO V-12 NO V-13 NORD JV-11 NORD UCH SE UCH SE V-15 AQUAFORTIS CHA-CHING BY ROBEL Ägare: RUNIKRISTIANSEN, HVITTINGFOSS, NORGE Uppfödare: KRISTIANSEN RUNI, NO-3647 HVITTINGFOSS |
|
CACIB - hane: |
BY CH FI UCH NO V-14 SE UCH SE V-14 ADVENTURER'S DORIAN GRAY BY ALEX Ägare: RAILAMAA JAANA, NOUSIAINEN, FINLAND Uppfödare: RAILMAA JAANA & HEIKNIEMI JUHANI, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. DK UCH EUW-15 FI&NO UCH NO V-12 NO V-13 NORD JV-11 NORD UCH SE UCH SE V-15 AQUAFORTIS CHA-CHING BY ROBEL Ägare: RUNIKRISTIANSEN, HVITTINGFOSS, NORGE Uppfödare: KRISTIANSEN RUNI, NO-3647 HVITTINGFOSS |
|
CERT - hane: |
SANTONJA THE WIZARD Ägare: KAMILE SAMELDINE, TYSTBERGA, SWEDEN, FINLAND Uppfödare: SAMALETDIN KAMILE, FINLAND |
|
CERT - tik: |
EE CH FI JV-14 FI UCH JEUW-14 JWW-14 SANTONJA TRAIL OF DIAMONDS Ägare: ANNE LIGNELL, ESPOO, FINLAND Uppfödare: SAMALETDIN KAMILE, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. FI UCH NORD UCH SE UCH VEUW-15 TAJMADORAN SANTOS Ägare: MAARIT JÄNTTI, ESPOO, FINLAND Uppfödare: SUOMELA EIJA, FINLAND |
|
Bästa avelsgrupp: |
NO UCH SE UCH TEAM BUSNOS LUNA DE CASABLANCA Ägare: NÄTT BARBRO, TÄBY Uppfödare: NYMAN DANIELA, STENSTORP |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: AQUAFORTIS Uppfödare: KRISTIANSEN RUNI, NORGE |
|
|
Domare: |
COODE CAROLE, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E. NORD UCH NORD V-11 SE V-11 NORRISS NORTHERN STYLE Ägare: AXELSSON LINA, TRANÅS Uppfödare: MR & MRS C B WAKEFIELD, STORBRITANNIEN |
|
BIM: |
SE V-15 PELYDRYNS PROUD MARY Ägare: DJURSTEDT SARA, TENHULT Uppfödare: SAMUELSSON LISE LOTT, DJURSTEDT SARA, ANEBY |
|
CACIB - hane: |
SE V-15 PELYDRYNS FLAMING STAR Ägare: HOLMGREN CHARLOTTA, KISA Uppfödare: SAMUELSSON LISE LOTT, DJURSTEDT SARA, ANEBY |
|
CACIB - tik: |
SE V-15 PELYDRYNS PROUD MARY Ägare: DJURSTEDT SARA, TENHULT Uppfödare: SAMUELSSON LISE LOTT, DJURSTEDT SARA, ANEBY |
|
CERT - hane: |
SE V-15 PELYDRYNS FLAMING STAR Ägare: HOLMGREN CHARLOTTA, KISA Uppfödare: SAMUELSSON LISE LOTT, DJURSTEDT SARA, ANEBY |
|
CERT - tik: |
SE V-15 PELYDRYNS PROUD MARY Ägare: DJURSTEDT SARA, TENHULT Uppfödare: SAMUELSSON LISE LOTT, DJURSTEDT SARA, ANEBY |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. NORD UCH NORD V-11 SE V-11 NORRISS NORTHERN STYLE Ägare: AXELSSON LINA, TRANÅS Uppfödare: MR & MRS C B WAKEFIELD, STORBRITANNIEN |
|
|
Domare: |
LILJEQVIST LIZ-BETH C - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
LOCKFÅGELNS ICE AGE Ägare: BERGMAN ANDREAS, LJUNGAVERK Uppfödare: KÄLLBERG MIA, SALA |
|
BIM: |
HAMMARSTIGEN'S HELIUM Ägare: NORSTRÖM MADELEN, GLUMSLÖV Uppfödare: NORSTRÖM MADELEN, GRUMS |
|
CACIB - hane: |
LOCKFÅGELNS ICE AGE Ägare: BERGMAN ANDREAS, LJUNGAVERK Uppfödare: KÄLLBERG MIA, SALA |
|
CACIB - tik: |
HAMMARSTIGEN'S HELIUM Ägare: NORSTRÖM MADELEN, GLUMSLÖV Uppfödare: NORSTRÖM MADELEN, GRUMS |
|
CERT - hane: |
LOCKFÅGELNS ICE AGE Ägare: BERGMAN ANDREAS, LJUNGAVERK Uppfödare: KÄLLBERG MIA, SALA |
|
CERT - tik: |
HAMMARSTIGEN'S HELIUM Ägare: NORSTRÖM MADELEN, GLUMSLÖV Uppfödare: NORSTRÖM MADELEN, GRUMS |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. EUW-11 FI V-11 FI&NO UCH NO V-10 NORD V-11 SE V-14 LOCKFÅGELNS FALCON Ägare: OWENIUS CHRISTER, ÖREGRUND Uppfödare: KÄLLBERG MIA, SALA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: LOCKFÅGELNS Uppfödare: KÄLLBERG MIA, SALA |
|
WELSH SPRINGER SPANIEL |
Antal: 48 |
|
Domare: |
AHLMAN-STOCKMARI TANYA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E. DK UCH FI JV-13 FI UCH FI V-14 NORD JV-13 NORD UCH SE U(U)CH SE V-14 SE V-15 WW-14 TRYSTYN GIVES BENTON GOOSE BUMPS Ägare: MARJO JAAKKOLA, TURKU, FINLAND Uppfödare: HOLMES SANDRA N & PETER GREGORY K, USA |
|
BIM: |
DK CH(U) NO JV-14 NORD JV-14 SE U(U)CH SE V-15 WELFORD'S NOBEL SON OF AERON Ägare: SÖRENSEN CARSTEN HAVEN, UPPLANDS VÄSBY Uppfödare: SÖRENSEN CARSTEN, PETTERSSON URBAN, UPPLANDS VÄSBY |
|
CACIB - hane: |
DK CH(U) NO JV-14 NORD JV-14 SE U(U)CH SE V-15 WELFORD'S NOBEL SON OF AERON Ägare: SÖRENSEN CARSTEN HAVEN, UPPLANDS VÄSBY Uppfödare: SÖRENSEN CARSTEN, PETTERSSON URBAN, UPPLANDS VÄSBY |
|
CACIB - tik: |
C.I.E. DK UCH FI JV-13 FI UCH FI V-14 NORD JV-13 NORD UCH SE U(U)CH SE V-14 SE V-15 WW-14 TRYSTYN GIVES BENTON GOOSE BUMPS Ägare: MARJO JAAKKOLA, TURKU, FINLAND Uppfödare: HOLMES SANDRA N & PETER GREGORY K, USA |
|
CERT - hane: |
FERNDEL HIGH FLYER Ägare: ANETT FINNIG, KIIKALA, FINLAND Uppfödare: THIRLWELL JOHN, ENGLAND |
|
CERT - tik: |
SE VCH TWINKLE JUST SMASHING JANE Ägare: HAGERT BRITT-MARIE, NORRTÄLJE Uppfödare: ASCHAN PER, MÖLNBO |
|
Bästa veteran: |
BY CH C.I.E. DK UCH NO UCH NO V-12 NORD UCH SE U(U)CH SE V-12 BENTON WINTER STORM Ägare: MARJO JAAKKOLA, TURKU, FINLAND Uppfödare: JAAKKOLA MARJO, FIN-20100 TURKU |
|
Bästa avelsgrupp: |
NO UCH NORD JV-08 SE U(U)CH SE VCH DON'S DEAR MS WELFORD Ägare: SÖRENSEN CARSTEN HAVEN, UPPLANDS VÄSBY Uppfödare: HÖGSTRÖM ANNICA, BROSTAM BERGLUND KARIN, UPPSALA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: BENTON Uppfödare: JAAKOLA MARJO, FINLAND |
|