|
Domare: |
PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. EE CH LT CH LV CH C'FUMIKO GO MIHI Ägare: NAIRIJA SIMKEVICA SALMANE, RIGA, LETTLAND Uppfödare: ZAKE D, LETTLAND |
|
BIM: |
DK V-15 INT UCH NORD UCH DAIKOUHOU GO KAGANO YAOYA Ägare: MAGNE BERGERSEN, JESSHEIM, NORGE Uppfödare: SHIGEKI ABE, JAPAN |
|
CACIB - hane: |
DK V-15 INT UCH NORD UCH DAIKOUHOU GO KAGANO YAOYA Ägare: MAGNE BERGERSEN, JESSHEIM, NORGE Uppfödare: SHIGEKI ABE, JAPAN |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. EE CH LT CH LV CH C'FUMIKO GO MIHI Ägare: NAIRIJA SIMKEVICA SALMANE, RIGA, LETTLAND Uppfödare: ZAKE D, LETTLAND |
|
CERT - hane: |
NO JV-15 HOKUUN-GO TATSUYA KENSHA Ägare: HANNE KRISTIN KJELSBERG-ODDEN, REINSVOLL, NORGE Uppfödare: MAJDEKA S, CROATIEN |
|
CERT - tik: |
C.I.B. EE CH LT CH LV CH C'FUMIKO GO MIHI Ägare: NAIRIJA SIMKEVICA SALMANE, RIGA, LETTLAND Uppfödare: ZAKE D, LETTLAND |
|
ALASKAN MALAMUTE |
Antal: 22 |
|
Domare: |
HEIKKINEN-LEHKONEN PAULA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK JV-15 SPOTTY DOT'S IT'S A BEAR THING Ägare: WENDEL MY, ÖRKELLJUNGA Uppfödare: WENDEL MY, ÖRKELLJUNGA |
|
BIM: |
DK UCH NO UCH NORD UCH MALAMAISON ITS ALL TRUE Ägare: WENDEL MY, ÖRKELLJUNGA Uppfödare: COCHRAN F S & S J, STORBRITANNIEN |
|
CACIB - hane: |
DK UCH NO UCH NORD UCH MALAMAISON ITS ALL TRUE Ägare: WENDEL MY, ÖRKELLJUNGA Uppfödare: COCHRAN F S & S J, STORBRITANNIEN |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. NORD UCH NORD V-14 SE V-14 MALAMAISON HOT GOSSIP Ägare: WENDEL MY, ÖRKELLJUNGA Uppfödare: COCHRAN F S & S J, STORBRITANNIEN |
|
Bästa veteran: |
DK VV-15 SHANNUQ'S MAGNIFICENT MIXI Ägare: WENDEL MY, ÖRKELLJUNGA Uppfödare: EKEGREN NILS-ERIC, TIERP |
|
|
Domare: |
NEMIROVSKY DE ALSINA PATRICIA, ARGENTINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
RU CH NEKMAR NO FEAR GO FAITER Ägare: VINOGRADOVA, SAINT-PETERSBURG, RYSSLAND Uppfödare: NIKIC MARIN & IVANA, KROATIEN |
|
BIM: |
DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-14 SE V-15 VDH CH MAGIC FANG'S PARANORMAL ACTIVITY Ägare: KLANG ANNA, TIMMERSDALA Uppfödare: KLANG ANNA, TIMMERSDALA |
|
CACIB - hane: |
RU CH NEKMAR NO FEAR GO FAITER Ägare: VINOGRADOVA, SAINT-PETERSBURG, RYSSLAND Uppfödare: NIKIC MARIN & IVANA, KROATIEN |
|
CACIB - tik: |
DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-14 SE V-15 VDH CH MAGIC FANG'S PARANORMAL ACTIVITY Ägare: KLANG ANNA, TIMMERSDALA Uppfödare: KLANG ANNA, TIMMERSDALA |
|
CERT - hane: |
RU CH NEKMAR NO FEAR GO FAITER Ägare: VINOGRADOVA, SAINT-PETERSBURG, RYSSLAND Uppfödare: NIKIC MARIN & IVANA, KROATIEN |
|
CERT - tik: |
INULINE SUMMERTIME Ägare: VINOGRADOVA, SAINT-PETERSBURG, RYSSLAND Uppfödare: KUKKOLA HANNA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
SE UCH INTER VIVOS TIBURON WILL FOLLOW Ägare: LYNGVAER SISSEL, VIKMANSHYTTAN Uppfödare: BRÅTEN MAYN-KARIN, NORGE |
|
|
Domare: |
NEMIROVSKY DE ALSINA PATRICIA, ARGENTINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B.&NORD UCH FI UCH FI V-12 NORD V-10 NORD V-11 SE V-14 ENIGMA JUST WATCH ME Ägare: LÖNN MADELENE, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: LÖNN MADELENE, LÖNN SOFIE, VALLENTUNA |
|
BIM: |
CHAGMAS PIRATE PRINCESS RED RUBY Ägare: ANKARHOLT BIRGITTA, GRÖDINGE Uppfödare: UDBY GRO, NORGE |
|
CACIB - hane: |
C.I.B.&NORD UCH FI UCH FI V-12 NORD V-10 NORD V-11 SE V-14 ENIGMA JUST WATCH ME Ägare: LÖNN MADELENE, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: LÖNN MADELENE, LÖNN SOFIE, VALLENTUNA |
|
CACIB - tik: |
CHAGMAS PIRATE PRINCESS RED RUBY Ägare: ANKARHOLT BIRGITTA, GRÖDINGE Uppfödare: UDBY GRO, NORGE |
|
CERT - hane: |
DK V-15 SE JV-14 BARKLESS XTREME DIMENSION Ägare: PRAHL BIRGITTA, HÖRBY Uppfödare: KOCMAN CECILIA, NORRKÖPING |
|
CERT - tik: |
TAKUINI DARK FLAME ENIGMA Ägare: LÖNN MADELENE, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: KUDINOVA T, RUSSIA |
|
Bästa veteran: |
EE CH HU CH INT&NORD&DK UCH NORD V-08 SE V-08-09 SE&NO V-07 WW-11 VWW-13 FARAOLAND BLUETOOTH ENIGMA Ägare: LÖNN MADELENE, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: STRÖMBERT HELENA, MJÖLBY |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: ENIGMA Uppfödare: LÖNN MADELENE, LÖNN SOFIE, VALLENTUNA |
|
|
Domare: |
GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EUW-15 NORD UCH SE V-14 NOBLE GUARDIANS ASHERAH Ägare: HANSSON KIRSTEN, TRELLEBORG Uppfödare: HANSSON KIRSTEN, TRELLEBORG |
|
CACIB - tik: |
EUW-15 NORD UCH SE V-14 NOBLE GUARDIANS ASHERAH Ägare: HANSSON KIRSTEN, TRELLEBORG Uppfödare: HANSSON KIRSTEN, TRELLEBORG |
|
|
Domare: |
NALLEM JORGE, URUGUAY - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
PIUK CHOW PARADISE A PLACE ON EARTH Ägare: MICHAEL & SUSANNE LUNAU, 4262 SANDVED, DANMARK Uppfödare: LUNAU MICHAEL & LUNAU K SUSANNE, DK-4262 SANDVED |
|
BIM: |
COMMITMENT'S LADY MILLION Ägare: AXELSSON SARA, SIFFERBO Uppfödare: KARLSSON ANNA-LENA, NYHAMMAR |
|
CACIB - hane: |
NO UCH SE UCH LONG FENG LINUS CALDWELL Ägare: ANDERSSON BIRGITTA CHARLOTTA, UPPSALA Uppfödare: HEDENGRAN LENE, ENKÖPING |
|
CACIB - tik: |
COMMITMENT'S LADY MILLION Ägare: AXELSSON SARA, SIFFERBO Uppfödare: KARLSSON ANNA-LENA, NYHAMMAR |
|
CERT - hane: |
PIUK CHOW PARADISE A PLACE ON EARTH Ägare: MICHAEL & SUSANNE LUNAU, 4262 SANDVED, DANMARK Uppfödare: LUNAU MICHAEL & LUNAU K SUSANNE, DK-4262 SANDVED |
|
CERT - tik: |
COMMITMENT'S LADY MILLION Ägare: AXELSSON SARA, SIFFERBO Uppfödare: KARLSSON ANNA-LENA, NYHAMMAR |
|
Bästa veteran: |
NO UCH NO V-09 NO V-11 NO V-12 NO V-13 NO VV-15 SE UCH TANG QUAN'S AAPO Ägare: ANNA JØRN WANGBERG, HEIMDAL, NORGE Uppfödare: GUSTAFSSON K A & GRYTVIK E M, NO-7088 HEIMDAL |
|
CIRNECO DELL'ETNA |
Antal: 8 |
|
Domare: |
LEHKONEN HARRI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK JV-14 DK V-14 FI JV-14 FI V-14 JEUW-14 JWW-14 NO JV-14 NORD JV-14 SE JV-14 SE V-14 SE V-15 LEX MURPHY CAN'T GET ENOUGH Ägare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN |
|
BIM: |
JEUW-14 NORD JV-14 NORD V-14 SE JV-14 LEX MURPHY BRING HOME THE BACON Ägare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN |
|
CACIB - hane: |
JEUW-14 NORD JV-14 NORD V-14 SE JV-14 LEX MURPHY BRING HOME THE BACON Ägare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN |
|
CACIB - tik: |
DK JV-14 DK V-14 FI JV-14 FI V-14 JEUW-14 JWW-14 NO JV-14 NORD JV-14 SE JV-14 SE V-14 SE V-15 LEX MURPHY CAN'T GET ENOUGH Ägare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN |
|
CERT - hane: |
JEUW-14 NORD JV-14 NORD V-14 SE JV-14 LEX MURPHY BRING HOME THE BACON Ägare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN |
|
Bästa avelsgrupp: |
FDI FI V-10 NO V-10 NORD V-11 SE UCH SE V-11 CHININAS URSULA UN URAGANO LIEVE Ägare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN Uppfödare: SJÖBLOM CARINA, HEBY |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: LEX MURPHY Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN |
|
|
Domare: |
GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH FI U(D)CH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-15 RISAN GÅRDENS MOLTAS Ägare: HALLGREN GUNILLA, SVEG Uppfödare: HALLGREN KARIN, VEMDALEN |
|
BIM: |
C.I.B. DK V-12 FI UCH NORD JV-12 NORD UCH SE V-14 LEIIONSPITZ THE ONE AND ONLY TAKIRI Ägare: CARLSTEDT MARITA, MORA Uppfödare: CARLSTEDT MARITA, CARLSTEDT GÖRAN, MORA |
|
CACIB - hane: |
DK UCH FI U(D)CH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-15 RISAN GÅRDENS MOLTAS Ägare: HALLGREN GUNILLA, SVEG Uppfödare: HALLGREN KARIN, VEMDALEN |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. DK V-12 FI UCH NORD JV-12 NORD UCH SE V-14 LEIIONSPITZ THE ONE AND ONLY TAKIRI Ägare: CARLSTEDT MARITA, MORA Uppfödare: CARLSTEDT MARITA, CARLSTEDT GÖRAN, MORA |
|
CERT - hane: |
SE JV-15 LOVELY MEGAN'S KELSEY GRAMMER Ägare: NORDGREN GIDLUND MATTIAS, ENKÖPING Uppfödare: BENGTSDOTTER SUZANNE, KATRINEHOLM |
|
CERT - tik: |
RLD N BITTEBIT'S GILDE POLLY Ägare: STYRENIUS MARIETTE, TROLLHÄTTAN Uppfödare: SLETMO ANNE KATERINE, NO-1866 BÅSTAD |
|
Bästa veteran: |
SE U(U)CH SE UCH LOVELY MEGAN'S ARNOLDSCHWARZENEGGER Ägare: ÅHLIN PERNILLA, FLEN Uppfödare: ÖSTERBERG SUZANNE, FLEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: LOVELY MEGAN'S Uppfödare: BENGTSDOTTER SUZANNE, KATRINEHOLM |
|
|
Domare: |
SANDERS MARTIN, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
CSSP CH DK UCH EUW-14 FI UCH NORD UCH SE JV-13 SE UCH SE V-15 VASKURS JACK SPARROW QONJACSON Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK |
|
BIM: |
C.I.B. NORD JV-11 NORD UCH SE V-14 VASKURS PLEXIA QIWIDOTTER Ägare: BARKESKOG LISA, SUNDBYBERG Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK |
|
CACIB - hane: |
CSSP CH DK UCH EUW-14 FI UCH NORD UCH SE JV-13 SE UCH SE V-15 VASKURS JACK SPARROW QONJACSON Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. NORD JV-11 NORD UCH SE V-14 VASKURS PLEXIA QIWIDOTTER Ägare: BARKESKOG LISA, SUNDBYBERG Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK |
|
CERT - hane: |
SE JV-15 LILEO'S SUNSHINE DAYDREAM Ägare: WESTMAN MARIA, VÄLLINGBY Uppfödare: JONES J LEONE L DELMORE D RHYNER P, USA |
|
CERT - tik: |
DIOR TALENT SORA TO VASKURS Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK Uppfödare: VIIRSALU MAARIA, ESTLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B.&NORD UCH DK UCH EE CH FI JV-06 SE LCCH SE VV-15 SIPHRA'S THROUGH IT ALL Ägare: ARVINGE EMELIE, NYKÖPING Uppfödare: SUNDQUIST BRITT-MARIE, FI-02580 SJUNDEÅ |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: VASKURS Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK |
|
|
Domare: |
TUOMINEN MATTI, FINLAND - hanar, BIR, Avel/uppf.grupp |
|
LILJEKVIST BORG EVA - tikar |
|
|
BIR: |
FI UCH SE UCH STENSEITENS AAMUYÖ Ägare: LINDQVIST AMBJÖRN, JÄRNA Uppfödare: LINDQVIST AMBJÖRN, JÄRNA |
|
BIM: |
SE JV-15 LAPINLUMON TUPASVILLA Ägare: KILIC SUHANDAN, ÄLVSJÖ Uppfödare: BRANDES SARAH, ENVIKEN |
|
CACIB - hane: |
FI UCH SE UCH STENSEITENS AAMUYÖ Ägare: LINDQVIST AMBJÖRN, JÄRNA Uppfödare: LINDQVIST AMBJÖRN, JÄRNA |
|
CACIB - tik: |
SE JV-15 LAPINLUMON TUPASVILLA Ägare: KILIC SUHANDAN, ÄLVSJÖ Uppfödare: BRANDES SARAH, ENVIKEN |
|
CERT - hane: |
LAPINLUMON XUPERI Ägare: BRANDES SARAH, ENVIKEN Uppfödare: BRANDES SARAH, ENVIKEN |
|
CERT - tik: |
SE JV-15 LAPINLUMON TUPASVILLA Ägare: KILIC SUHANDAN, ÄLVSJÖ Uppfödare: BRANDES SARAH, ENVIKEN |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. EE CH FI UCH LV CH PEIKKOVUOREN MICCIHIGAN Ägare: TAINA MIETTINEN, PALOKKA, FINLAND Uppfödare: MIETTINEN TAINA & FRIMAN ARI, FINLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: STENSEITENS Uppfödare: LINDQVIST AMBJÖRN, JÄRNA |
|
|
Domare: |
LEHKONEN HARRI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. NORD UCH SE V-12 SE V-13 AKROYD'S KIIVI Ägare: HEDLUND LEIF, PITEÅ Uppfödare: HEDLUND LEIF, HEDLUND CHRISTINA, PITEÅ |
|
BIM: |
FI BCH FI UCH PETTUKANGAS ROXY Ägare: PEKKANEN MIKA, FI-60720 TUOMIKYLÄ, FINLAND Uppfödare: PELTOKANGAS JOHANNA, TUOMIKYLÄ, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
FI BCH FI UCH PETTUKANGAS ROXY Ägare: PEKKANEN MIKA, FI-60720 TUOMIKYLÄ, FINLAND Uppfödare: PELTOKANGAS JOHANNA, TUOMIKYLÄ, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. NORD UCH SE V-12 SE V-13 AKROYD'S KIIVI Ägare: HEDLUND LEIF, PITEÅ Uppfödare: HEDLUND LEIF, HEDLUND CHRISTINA, PITEÅ |
|
CERT - hane: |
FI BCH FI UCH PETTUKANGAS ROXY Ägare: PEKKANEN MIKA, FI-60720 TUOMIKYLÄ, FINLAND Uppfödare: PELTOKANGAS JOHANNA, TUOMIKYLÄ, FINLAND |
|
|
Domare: |
GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE (POLAR)CH SE UCH TINKA'S ÖRNIPPAA Ägare: TANO LENA, TROLLHÄTTAN Uppfödare: MOSSIN KATINKA, NO-2338 ESPA |
|
BIM: |
SE (POLAR)CH SE UCH SHAN-CALEES THRILLER Ägare: TANO LENA, TROLLHÄTTAN Uppfödare: JOHANSEN CHARLOTTE, NO-8680 TROFORS |
|
CACIB - hane: |
SE (POLAR)CH SE UCH TINKA'S ÖRNIPPAA Ägare: TANO LENA, TROLLHÄTTAN Uppfödare: MOSSIN KATINKA, NO-2338 ESPA |
|
CACIB - tik: |
SE (POLAR)CH SE UCH SHAN-CALEES THRILLER Ägare: TANO LENA, TROLLHÄTTAN Uppfödare: JOHANSEN CHARLOTTE, NO-8680 TROFORS |
|
|
Domare: |
GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH JWW-14 WW-15 EZO TAROU HOWASOU Ägare: IDA NURMI, TURKU, FINLAND Uppfödare: |
|
CACIB - hane: |
FI UCH JWW-14 WW-15 EZO TAROU HOWASOU Ägare: IDA NURMI, TURKU, FINLAND Uppfödare: |
|
ISLÄNDSK FÅRHUND |
Antal: 22 |
|
Domare: |
GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH TELLUSDREAM ISLAKKUR Ägare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN Uppfödare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN |
|
BIM: |
DK JV-13 DK UCH EUW-15 NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-14 SUNNUSTEINS ISLANDSSAGA Ägare: WILFRED OLSEN, RINGE, DANMARK Uppfödare: THORSTEINSON PORSTEINN, ISLAND |
|
CACIB - hane: |
SE UCH TELLUSDREAM ISLAKKUR Ägare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN Uppfödare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN |
|
CACIB - tik: |
DK JV-13 DK UCH EUW-15 NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-14 SUNNUSTEINS ISLANDSSAGA Ägare: WILFRED OLSEN, RINGE, DANMARK Uppfödare: THORSTEINSON PORSTEINN, ISLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH FI V-12 NO UCH NORD UCH SE UCH WW-11 TELLUSDREAM ASKUR Ägare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN Uppfödare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN |
|
|
Domare: |
AHLMAN-STOCKMARI TANYA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI V-14 NO JV-11 NO UCH NO V-15 SE V-13 SE V-14 SE&DK&FI UCH ENFLOY'Z REMARKABLE'N CHARMANT Ägare: WERNER HELENE, ESKILSTUNA Uppfödare: WERNER EVA, KUNGSÖR |
|
BIM: |
DK JV-12 DK UCH NO V-13 NORD JV-12 NORD UCH CHEZZAY'S KNOWN AS KEYLA Ägare: OLSSON SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: OLSSON SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE |
|
CACIB - hane: |
FI V-14 NO JV-11 NO UCH NO V-15 SE V-13 SE V-14 SE&DK&FI UCH ENFLOY'Z REMARKABLE'N CHARMANT Ägare: WERNER HELENE, ESKILSTUNA Uppfödare: WERNER EVA, KUNGSÖR |
|
CACIB - tik: |
DK JV-12 DK UCH NO V-13 NORD JV-12 NORD UCH CHEZZAY'S KNOWN AS KEYLA Ägare: OLSSON SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: OLSSON SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE |
|
CERT - hane: |
ALEGROS EXCLUSIVE WHITE LION Ägare: HJÄLTERYD JOSEPHINE, OSKARSHAMN Uppfödare: PETTERSSON IRENE, KRISTDALA |
|
CERT - tik: |
EE CH FI UCH LT CH LV CH AGRARIUM YOU YASASHII YASUMI Ägare: SUSANNA NEVA, KANGASALA AS., FINLAND Uppfödare: NEVA SUSANNA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
FI UCH INT UCH NO UCH NO VV-14 SE UCH SE VV-14 SE VV-15 VEUW-15 NOIDENS WHITE ZIMBA OF HANA Ägare: BINGGELI LENA, BRO Uppfödare: SILJESTRÖM MARGARETA, STRÄNGNÄS |
|
Bästa avelsgrupp: |
SE UCH SLÅBODA'S PENNY-WORTH Ägare: PETTERSSON IRENE, KRISTDALA Uppfödare: HWEEN STINA, SKOGÅS |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CHEZZAY'S Uppfödare: OLSSON SANDBACKA MIKAELA, SANDBACKA ANNELIE, VAREKIL |
|
|
Domare: |
LILJEQVIST LIZ-BETH C - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
KVISTBROSKOGENS ASTOR Ägare: LEÜ MIRIAM, FJUGESTA Uppfödare: LEÜ MARCUS, LEÜ MIRIAM, FJUGESTA |
|
BIM: |
C.I.B. NORD JV-07 NORD UCH SE J(LÖ)CH ZENTA Ägare: ÖDERYD EWA-MARIE, GÄLLIVARE Uppfödare: ÖHMAN LEIF, ÖVERKALIX |
|
CACIB - hane: |
KVISTBROSKOGENS ASTOR Ägare: LEÜ MIRIAM, FJUGESTA Uppfödare: LEÜ MARCUS, LEÜ MIRIAM, FJUGESTA |
|
CACIB - tik: |
SE J(LÖ)CH SE UCH ALLANGROPENS BIRA Ägare: HEBERT JOHANNA, LIMA Uppfödare: HEBERT MARCUS, LIMA |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. NORD JV-07 NORD UCH SE J(LÖ)CH ZENTA Ägare: ÖDERYD EWA-MARIE, GÄLLIVARE Uppfödare: ÖHMAN LEIF, ÖVERKALIX |
|
|
Domare: |
AHLMAN-STOCKMARI TANYA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SANKT XANDORS MIKA Ägare: GÄVERT TINA, ARVIKA Uppfödare: CHRISTIANSEN TINA, DANMARK |
|
CACIB - tik: |
SANKT XANDORS MIKA Ägare: GÄVERT TINA, ARVIKA Uppfödare: CHRISTIANSEN TINA, DANMARK |
|
|
Domare: |
AHLMAN-STOCKMARI TANYA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK V-14 EUW-15 FI UCH NORD UCH SE V-15 ARCTIC KEES DANCING WITH THE STARS Ägare: HÖGLUND KRISTINA, ÖVERHÖRNÄS Uppfödare: FAGERHEIM CATHRIN W & GAUTE, NORGE |
|
BIM: |
DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SE JV-13 SE UCH SE V-13 EERONDAALI QUEEN Ägare: TARU HANKELA, PIRKKALA, FINLAND Uppfödare: TURUNEN PETRI, LEMPÄÄLÄ, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
DK V-14 EUW-15 FI UCH NORD UCH SE V-15 ARCTIC KEES DANCING WITH THE STARS Ägare: HÖGLUND KRISTINA, ÖVERHÖRNÄS Uppfödare: FAGERHEIM CATHRIN W & GAUTE, NORGE |
|
CACIB - tik: |
DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SE JV-13 SE UCH SE V-13 EERONDAALI QUEEN Ägare: TARU HANKELA, PIRKKALA, FINLAND Uppfödare: TURUNEN PETRI, LEMPÄÄLÄ, FINLAND |
|
CERT - hane: |
EERONDAALI WALL STREET Ägare: TARU HANKELA, PIRKKALA, FINLAND Uppfödare: TURUNEN PETRI, FINLAND |
|
CERT - tik: |
IKURIN DIVINA DIVA Ägare: PIA VATANEN, JYVÄSKYLÄ, FINLAND Uppfödare: VATANEN PIA & SAARILAHTI KATARIINA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
BY&RU CH C.I.B. CZ CH EE&LV CH FI UCH FI V-10 HU CH JEUW-08 SE UCH SE V-14 WW-13 IKURIN STELLA POLARIS Ägare: TAINA MIETTINEN, PALOKKA, FINLAND Uppfödare: VATANEN MARTTI & PIRJO-LIISA, FI-41940 VESANKA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: EERONDAALI Uppfödare: TURUNEN PETRI, FINLAND |
|
|
Domare: |
AHLMAN-STOCKMARI TANYA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B.&NORD UCH EUW-15 FI UCH LU CH NO V-12 SE V-12 SE V-13 SE V-14 -15 WW-14 CHANCOS KA Ägare: SEGER EVA, STRÄNGNÄS Uppfödare: SELIN MARIA, ALVESTA |
|
CACIB - tik: |
C.I.B.&NORD UCH EUW-15 FI UCH LU CH NO V-12 SE V-12 SE V-13 SE V-14 -15 WW-14 CHANCOS KA Ägare: SEGER EVA, STRÄNGNÄS Uppfödare: SELIN MARIA, ALVESTA |
|
|
Domare: |
TUOMINEN MATTI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH DK V-12 FI UCH NORD V-11 NORD V-12 SE UCH SE V-12 RAIIKAS TIIVA Ägare: ZIEGLER ANNA, BLENTARP Uppfödare: ZIEGLER ANNA, BLENTARP |
|
CACIB - tik: |
DK UCH DK V-12 FI UCH NORD V-11 NORD V-12 SE UCH SE V-12 RAIIKAS TIIVA Ägare: ZIEGLER ANNA, BLENTARP Uppfödare: ZIEGLER ANNA, BLENTARP |
|
MEXIKANSK NAKENHUND, LITEN |
Antal: 4 |
|
Domare: |
STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
XIBALBA'S TANIMA Ägare: LARSSON ANITA, RIMBO Uppfödare: LARSSON ANITA, GRANLUND GÖRAN, RIMBO |
|
CACIB - tik: |
XIBALBA'S TANIMA Ägare: LARSSON ANITA, RIMBO Uppfödare: LARSSON ANITA, GRANLUND GÖRAN, RIMBO |
|
MEXIKANSK NAKENHUND, MELLAN |
Antal: 5 |
|
Domare: |
STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
POHLHÖJDENS SUNNA Ägare: SVENSSON ULRIKA, VAREKIL Uppfödare: POHL SUZANNE, POHL OVE, NORRAHAMMAR |
|
Bästa veteran: |
SE UCH POHLHÖJDENS TEQUILA SALSA DANCER Ägare: POHL OVE, NORRAHAMMAR Uppfödare: POHL SUZANNE, NORRAHAMMAR |
|
MEXIKANSK NAKENHUND, STOR |
Antal: 16 |
|
Domare: |
STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-12 SE UCH SE V-13 XIBALBA'S PAPALOTL Ägare: LAILA SEHLIN, DILLING, NORGE Uppfödare: LARSSON ANITA, GRANLUND GÖRAN, RIMBO |
|
BIM: |
SE JV-14 SE JV-15 SE V-14 SE V-15 XIBALBA'S QUETZAL Ägare: VÄNGLUND PERNILLA, HUDDINGE Uppfödare: LARSSON ANITA, GRANLUND GÖRAN, RIMBO |
|
CACIB - hane: |
SE JV-14 SE JV-15 SE V-14 SE V-15 XIBALBA'S QUETZAL Ägare: VÄNGLUND PERNILLA, HUDDINGE Uppfödare: LARSSON ANITA, GRANLUND GÖRAN, RIMBO |
|
CACIB - tik: |
FI UCH NO JV-14 NO UCH SE UCH SE V-14 SE V-15 ICHTACA ELEMENT OF DESIRE Ägare: BROLIN HELENA, HUDIKSVALL Uppfödare: KILGREN BÄCKSTRÖM IA, LIDINGÖ |
|
CERT - hane: |
SE JV-14 SE JV-15 SE V-14 SE V-15 XIBALBA'S QUETZAL Ägare: VÄNGLUND PERNILLA, HUDDINGE Uppfödare: LARSSON ANITA, GRANLUND GÖRAN, RIMBO |
|
CERT - tik: |
LOCAL HERO'S KING OG HART'S ISTAS Ägare: GYLLENGLIMMA ÅSA, TORSLANDA Uppfödare: FRIBERG MONA, NORGE |
|
Bästa veteran: |
NORD UCH SE V-09 SE V-10 SE V-12 FULLIBUS XAMARA Ägare: KALLUNKI LISBETH, NYLAND Uppfödare: KALLUNKI LISBETH, KALLUNKI TINA, NYLAND |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B. DK V-10 NORD UCH SE V-10 SL CH WW-10 TLACATL Ägare: O'SHEA IA, LIDINGÖ Uppfödare: RETANA BETANZOS MIGUEL ANGEL, MEX04230 PRADO CHURU |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: XIBALBA'S Uppfödare: LARSSON ANITA, GRANLUND GÖRAN, RIMBO |
|
NORRBOTTENSPETS |
Antal: 13 |
|
Domare: |
LINDSTRÖM TERJE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK JV-12 NO JV-12 PUNAPIPPURIN TEERENPELI Ägare: TORVINEN SOILE & LUSMINKI KARI, FI-02400 KIRKONUMMI, FINLAND Uppfödare: TORVINEN SOILE & RAIMO, KIRKKONUMMI, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
DK JV-12 NO JV-12 PUNAPIPPURIN TEERENPELI Ägare: TORVINEN SOILE & LUSMINKI KARI, FI-02400 KIRKONUMMI, FINLAND Uppfödare: TORVINEN SOILE & RAIMO, KIRKKONUMMI, FINLAND |
|
CERT - tik: |
KOIVUNEVAN JÄÄTIMANTTI Ägare: MILLA MÄKI-KARJALAINEN, ÖJA, FINLAND Uppfödare: KARJALAINEN M & MÄKI-KARJALAINEN M, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
DK UCH DK V-10 EE CH FI JCH LV CH SK CH TAIKA Ägare: TORVINEN SOILE & LUSMINKI KARI, FI-02400 KIRKKONUMMI, FINLAND Uppfödare: JÄRVINEN RISTO, FIN-42100 JÄMSÄ |
|
|
Domare: |
LINDSTRÖM TERJE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
GNIPAGROTTANS ZNÄCKAN Ägare: HAGSÄTER ELISABETH, HALMSTAD Uppfödare: HAGSÄTER ELISABETH, HAGSÄTER TORSTEN, HALMSTAD |
|
BIM: |
C.I.B. EE CH LV CH NORD UCH SE VCH GNIPAGROTTANS QU Ägare: SILVERIN BJÖRG, ALAFORS Uppfödare: HAGSÄTER ELISABETH, HAGSÄTER TORSTEN, HALMSTAD |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. EE CH LV CH NORD UCH SE VCH GNIPAGROTTANS QU Ägare: SILVERIN BJÖRG, ALAFORS Uppfödare: HAGSÄTER ELISABETH, HAGSÄTER TORSTEN, HALMSTAD |
|
CACIB - tik: |
GNIPAGROTTANS ZNÄCKAN Ägare: HAGSÄTER ELISABETH, HALMSTAD Uppfödare: HAGSÄTER ELISABETH, HAGSÄTER TORSTEN, HALMSTAD |
|
CERT - tik: |
GNIPAGROTTANS ZNÄCKAN Ägare: HAGSÄTER ELISABETH, HALMSTAD Uppfödare: HAGSÄTER ELISABETH, HAGSÄTER TORSTEN, HALMSTAD |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. JWW-08 NORD UCH SE V-10 VDH CH GNIPAGROTTANS GULLAN LILLTÖSEN Ägare: HAGSÄTER ELISABETH, HALMSTAD Uppfödare: HAGSÄTER ELISABETH, HALMSTAD |
|
NORSK LUNDEHUND |
Antal: 18 |
|
Domare: |
LINDSTRÖM TERJE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH INT UCH NO UCH NORD UCH SE UCH LÖVHEIMS SKJOLD Ägare: FINN LUND, DRANGEDAL, NORGE Uppfödare: HAUGEN GERD, NO-3475 SAETRE |
|
CACIB - hane: |
DK UCH INT UCH NO UCH NORD UCH SE UCH LÖVHEIMS SKJOLD Ägare: FINN LUND, DRANGEDAL, NORGE Uppfödare: HAUGEN GERD, NO-3475 SAETRE |
|
CERT - hane: |
PINE GARDEN'S PRINCE PHANTOM Ägare: LJUNGBERG PETER OLOF, INGARÖ Uppfödare: FORSMAN LARSSON WIVECA & BÖRJE, FORSMAN RICKARD, FÄRENTUNA |
|
Bästa veteran: |
FI UCH NO UCH NO VV-15 STORM-TYRASÖNN Ägare: TURID JOHANSEN, 2219, NORGE Uppfödare: ODD REIDAR & HANNA GAUTUN, NORGE |
|
NORSK ÄLGHUND, GRÅ (GRÅHUND) |
Antal: 20 |
|
Domare: |
LINDSTRÖM TERJE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
KVERNMOMARKA'S F-A HIRVO Ägare: STÅLE HARSHEIM, BLAKER, NORGE Uppfödare: HELDEN K O & HALVORSEN H & BECH K, NO-7660 VUKU |
|
BIM: |
SVARTKÄRRETS AXA Ägare: BLOM LEIF, NJURUNDA Uppfödare: GUSTAFSSON ANDERS, VIMMERBY |
|
CACIB - hane: |
KVERNMOMARKA'S F-A HIRVO Ägare: STÅLE HARSHEIM, BLAKER, NORGE Uppfödare: HELDEN K O & HALVORSEN H & BECH K, NO-7660 VUKU |
|
CACIB - tik: |
SVARTKÄRRETS AXA Ägare: BLOM LEIF, NJURUNDA Uppfödare: GUSTAFSSON ANDERS, VIMMERBY |
|
CERT - hane: |
KVERNMOMARKA'S F-A HIRVO Ägare: STÅLE HARSHEIM, BLAKER, NORGE Uppfödare: HELDEN K O & HALVORSEN H & BECH K, NO-7660 VUKU |
|
CERT - tik: |
EUW-15 NO UCH NO V-15 VIDA Ägare: JAN ERIK BRENDEN, RINGEBU, NORGE Uppfödare: VALEBJÖRG KRISTINE, NORGE |
|
Bästa veteran: |
INT UCH NO J(B)CH NO UCH NORD V-07 SE V-07 WW-08 KATO Ägare: NORMO ROALD, NO-8661 MOSJÖEN, NORGE Uppfödare: NORMO ROALD, N-8661 MOSJÖEN |
|
NORSK ÄLGHUND, SVART |
Antal: 9 |
|
Domare: |
LINDSTRÖM TERJE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FROLINGENS DYRE Ägare: ARVE FLATÅS, BANMYRVEGEN 80, 7609 LEVANGER,, NORGE Uppfödare: FLATÅS ARVE, NO-7600 LEVANGER |
|
BIM: |
HOLINGEN'S KAJA Ägare: ASBJØRN GUTTORM, KARASJOK, NORGE Uppfödare: |
|
CACIB - hane: |
FROLINGENS DYRE Ägare: ARVE FLATÅS, BANMYRVEGEN 80, 7609 LEVANGER,, NORGE Uppfödare: FLATÅS ARVE, NO-7600 LEVANGER |
|
CACIB - tik: |
HOLINGEN'S KAJA Ägare: ASBJØRN GUTTORM, KARASJOK, NORGE Uppfödare: |
|
CERT - hane: |
FROLINGENS DYRE Ägare: ARVE FLATÅS, BANMYRVEGEN 80, 7609 LEVANGER,, NORGE Uppfödare: FLATÅS ARVE, NO-7600 LEVANGER |
|
CERT - tik: |
HOLINGEN'S KAJA Ägare: ASBJØRN GUTTORM, KARASJOK, NORGE Uppfödare: |
|
Bästa veteran: |
SE V-04 SE VV-15 FROLINGENS VIGGO Ägare: ERICSON MARTINA, ENKÖPING Uppfödare: FLATÅS ARVE, N-7600 LEVANGER |
|
PERRO SIN PELO DEL PERÚ, GRANDE |
Antal: 3 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK V-15 WANHAN WUOREN GAMBLER Ägare: ZACO SONNE, SLAGELSE, DANMARK Uppfödare: VOTKIN PÄIVI, FINLAND |
|
BIM: |
SE JV-14 SE UCH SE V-14 SE V-15 NAKKU RAKKANS ZIVA Ägare: FLINK JEANETTE, FÄRNÄS Uppfödare: FLINK JEANETTE, FÄRNÄS |
|
CACIB - hane: |
DK V-15 WANHAN WUOREN GAMBLER Ägare: ZACO SONNE, SLAGELSE, DANMARK Uppfödare: VOTKIN PÄIVI, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
SE JV-14 SE UCH SE V-14 SE V-15 NAKKU RAKKANS ZIVA Ägare: FLINK JEANETTE, FÄRNÄS Uppfödare: FLINK JEANETTE, FÄRNÄS |
|
CERT - hane: |
DK V-15 WANHAN WUOREN GAMBLER Ägare: ZACO SONNE, SLAGELSE, DANMARK Uppfödare: VOTKIN PÄIVI, FINLAND |
|
PERRO SIN PELO DEL PERÚ, MÉDIO |
Antal: 8 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
CSSP CH NORD JV-11 NORD UCH NORD V-11 SE V-12 SE V-14 BRICETTA JAVANNA Ägare: ÖSTLUND ANNA-MARIA, SMEDJEBACKEN Uppfödare: HLADIKOVA VLADIMIRA, TJECKIEN |
|
BIM: |
SE JV-15 SE V-15 CHIEN NOBLE ROMAINS Ägare: KINBERG YVONNE, DEGERHAMN Uppfödare: ZONDAG-VAN RHENEN S J, NEDERLÄNDERNA |
|
CACIB - hane: |
SE JV-15 SE V-15 CHIEN NOBLE ROMAINS Ägare: KINBERG YVONNE, DEGERHAMN Uppfödare: ZONDAG-VAN RHENEN S J, NEDERLÄNDERNA |
|
CACIB - tik: |
CSSP CH NORD JV-11 NORD UCH NORD V-11 SE V-12 SE V-14 BRICETTA JAVANNA Ägare: ÖSTLUND ANNA-MARIA, SMEDJEBACKEN Uppfödare: HLADIKOVA VLADIMIRA, TJECKIEN |
|
CERT - hane: |
SE JV-15 SE V-15 CHIEN NOBLE ROMAINS Ägare: KINBERG YVONNE, DEGERHAMN Uppfödare: ZONDAG-VAN RHENEN S J, NEDERLÄNDERNA |
|
CERT - tik: |
KBH V-99 STAR ANAKIN'S THE NAKED TRUTH Ägare: ZACO SONNE, SLAGELSE, DANMARK Uppfödare: ZACO SONNE, DK-4200 SLAGELSE |
|
PERRO SIN PELO DEL PERÚ, PEQUENO |
Antal: 3 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE CH EUW-15 FI UCH FI V-04 NO UCH CACHIN GUERRERO AWKILEIRA Ägare: MINNA KESKIVINKKA, JYVÄSKYLÄ, FINLAND Uppfödare: HEADRINGTON MARTINEZ, PERU |
|
BIM: |
EUW-15 SE JV-14 SE JV-15 SE V-14 SE V-15 ZW CH CHIEN NOBLE REVEL Ägare: KINBERG YVONNE, DEGERHAMN Uppfödare: ZONDAG-VAN RHENEN S J, NEDERLÄNDERNA |
|
CACIB - hane: |
EE CH EUW-15 FI UCH FI V-04 NO UCH CACHIN GUERRERO AWKILEIRA Ägare: MINNA KESKIVINKKA, JYVÄSKYLÄ, FINLAND Uppfödare: HEADRINGTON MARTINEZ, PERU |
|
CACIB - tik: |
EUW-15 SE JV-14 SE JV-15 SE V-14 SE V-15 ZW CH CHIEN NOBLE REVEL Ägare: KINBERG YVONNE, DEGERHAMN Uppfödare: ZONDAG-VAN RHENEN S J, NEDERLÄNDERNA |
|
CERT - hane: |
EE CH EUW-15 FI UCH FI V-04 NO UCH CACHIN GUERRERO AWKILEIRA Ägare: MINNA KESKIVINKKA, JYVÄSKYLÄ, FINLAND Uppfödare: HEADRINGTON MARTINEZ, PERU |
|
PODENCO IBICENCO, KORTHÅRIG |
Antal: 11 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EUW-15 FI UCH NO UCH SE UCH SE V-13 WW-14 BARRONGIZ GREAT EXPECTATIONS Ägare: MATHISEN TRUDE, STRÖMSBRUK Uppfödare: MATHISEN TRUDE, HARMÅNGER |
|
BIM: |
EE CH FI JV-14 FI V-14 DOLCE VITA RJABINA DE BERGERAC Ägare: KRISTIINA TAMMIK, TALLINN, ESTLAND Uppfödare: SIJ SANDRA, SERBIEN |
|
CACIB - hane: |
EUW-15 FI UCH NO UCH SE UCH SE V-13 WW-14 BARRONGIZ GREAT EXPECTATIONS Ägare: MATHISEN TRUDE, STRÖMSBRUK Uppfödare: MATHISEN TRUDE, HARMÅNGER |
|
CACIB - tik: |
EE CH FI JV-14 FI V-14 DOLCE VITA RJABINA DE BERGERAC Ägare: KRISTIINA TAMMIK, TALLINN, ESTLAND Uppfödare: SIJ SANDRA, SERBIEN |
|
CERT - hane: |
SE JV-15 YELLOW EYE'S POISON Ägare: ERIKSSON SANNA, VÄSTERÅS Uppfödare: STRONGSTONE ANNA, KOPPARBERG |
|
CERT - tik: |
EE CH FI JV-14 FI V-14 DOLCE VITA RJABINA DE BERGERAC Ägare: KRISTIINA TAMMIK, TALLINN, ESTLAND Uppfödare: SIJ SANDRA, SERBIEN |
|
PODENCO IBICENCO, STRÄVHÅRIG |
Antal: 2 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH SE V-14 JOTA DE LA SIERRA DE AVILA Ägare: KROON ANNICA, TOFTBYN Uppfödare: GARCIA SANCHEZ ARTURO, SPANIEN |
|
CACIB - tik: |
SE UCH SE V-14 JOTA DE LA SIERRA DE AVILA Ägare: KROON ANNICA, TOFTBYN Uppfödare: GARCIA SANCHEZ ARTURO, SPANIEN |
|
PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/GRANDE |
Antal: 2 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. DK UCH FI UCH SE UCH SE V-14 MADROZICAS BOCA DO INFERNO DA URCA Ägare: BJÖRLIN LORRAINE, SOLLEBRUNN Uppfödare: MARTINHO M JOSE CAVALLERI, PORTUGAL |
|
BIM: |
DK UCH DK V-14 FI UCH NO UCH NO V-13 NO V-14 SE JV-13 SE UCH SE V-13 WW-14 IDANHA-A-NOVA DA URCA Ägare: RUNIKRISTIANSEN, HVITTINGFOSS, NORGE Uppfödare: MARTINHO M JOSE CAVALLERI, PORTUGAL |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. DK UCH FI UCH SE UCH SE V-14 MADROZICAS BOCA DO INFERNO DA URCA Ägare: BJÖRLIN LORRAINE, SOLLEBRUNN Uppfödare: MARTINHO M JOSE CAVALLERI, PORTUGAL |
|
CACIB - tik: |
DK UCH DK V-14 FI UCH NO UCH NO V-13 NO V-14 SE JV-13 SE UCH SE V-13 WW-14 IDANHA-A-NOVA DA URCA Ägare: RUNIKRISTIANSEN, HVITTINGFOSS, NORGE Uppfödare: MARTINHO M JOSE CAVALLERI, PORTUGAL |
|
PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO |
Antal: 25 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE JCH FI UCH SE UCH SE V-13 SE V-14 WW-14 SMAUGHTERER'S CRISTAL Ägare: PAANANEN ESKO, PAKAA, FINLAND Uppfödare: PAANANEN ESKO, FINLAND |
|
BIM: |
DK UCH SE UCH LILJEBORG'S E KASPAR OF MAESTRO Ägare: JOHANSSON TOMMY, RYDSGÅRD Uppfödare: FOLKE HENRIETTE, SALA |
|
CACIB - hane: |
DK UCH SE UCH LILJEBORG'S E KASPAR OF MAESTRO Ägare: JOHANSSON TOMMY, RYDSGÅRD Uppfödare: FOLKE HENRIETTE, SALA |
|
CACIB - tik: |
EE JCH FI UCH SE UCH SE V-13 SE V-14 WW-14 SMAUGHTERER'S CRISTAL Ägare: PAANANEN ESKO, PAKAA, FINLAND Uppfödare: PAANANEN ESKO, FINLAND |
|
CERT - hane: |
SMAUGHTERER'S FELLOW Ägare: PAANANEN ESKO, PAKAA, FINLAND Uppfödare: PAANANEN ESKO, FINLAND |
|
CERT - tik: |
BJÖRKBYGDENS SOLSKEN Ägare: LUNDGREN DORIS, SOLNA Uppfödare: BJÖRKMAN ANNIKA, BRO |
|
Bästa avelsgrupp: |
SE UCH SE V-13 LILJEBORG'S E JEREMIAS OF ZIP-ZIP Ägare: HEURLÉN MALIN, MOTALA Uppfödare: FOLKE HENRIETTE, SALA |
|
PODENGO PORTUGUES, LISO/MÉDIO |
Antal: 1 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
JASKA Ägare: NUNO FERRO, LOULE, PORTUGAL Uppfödare: FERRO NUNO, PORTUGAL |
|
CERT - tik: |
JASKA Ägare: NUNO FERRO, LOULE, PORTUGAL Uppfödare: FERRO NUNO, PORTUGAL |
|
PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO |
Antal: 21 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH DK V-15 SE UCH TAPPINSKIS BOUNTY HUNTER Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND |
|
BIM: |
DK UCH SE JV-12 SE UCH FASHION STAR ISN'T SHE LOVELY Ägare: SANDH SUSANNE, SJÖBO Uppfödare: SANDH SUSANNE, SJÖBO |
|
CACIB - hane: |
DK UCH DK V-15 SE UCH TAPPINSKIS BOUNTY HUNTER Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND |
|
CACIB - tik: |
DK UCH SE JV-12 SE UCH FASHION STAR ISN'T SHE LOVELY Ägare: SANDH SUSANNE, SJÖBO Uppfödare: SANDH SUSANNE, SJÖBO |
|
CERT - hane: |
MOOR RACING SAMU Ägare: ROSELL KRISTINA, HÄSSLEHOLM Uppfödare: MOOR PIA, RYDSGÅRD |
|
CERT - tik: |
DK JV-15 DK V-15 NO JV-15 NO V-15 MIOAMOR'S SOMEBODY'S ME Ägare: LAERUM ELISABETH, NO-3483 KANA, NORGE Uppfödare: LUDVIGSEN JORUNN MARIE, NO-1389 HEGGEDAL |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. NORD UCH FAIDROS SANTA CLARA-A-VELHA Ägare: SANDH SUSANNE, SJÖBO Uppfödare: NORBERG TOLL LENA, RYDSGÅRD |
|
|
Domare: |
NALLEM JORGE, URUGUAY - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. CZ CH EUW-12 EUW-13 HU CH LT CH LU CH PL CH RO CH RU CH US CH UNBEATEN PREMIERA Ägare: BOZENA BORKOWSKA-GROCHALA, SÖDERBÄRKE, POLEN Uppfödare: BORKOWSKA-GROCHALA BOZENA, POLEN |
|
BIM: |
C.I.B. DK UCH NO UCH NORD UCH NORD V-14 SE UCH WW-10 TINY JEWELS' MAD ABOUT CHANEL Ägare: DAG LÖKEN, ROMUNDSVEIEN 18, NORGE Uppfödare: LÖKEN DAG, NO-1162 OSLO |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. CZ CH EUW-12 EUW-13 HU CH LT CH LU CH PL CH RO CH RU CH US CH UNBEATEN PREMIERA Ägare: BOZENA BORKOWSKA-GROCHALA, SÖDERBÄRKE, POLEN Uppfödare: BORKOWSKA-GROCHALA BOZENA, POLEN |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. DK UCH NO UCH NORD UCH NORD V-14 SE UCH WW-10 TINY JEWELS' MAD ABOUT CHANEL Ägare: DAG LÖKEN, ROMUNDSVEIEN 18, NORGE Uppfödare: LÖKEN DAG, NO-1162 OSLO |
|
CERT - hane: |
C.I.B. CZ CH EUW-12 EUW-13 HU CH LT CH LU CH PL CH RO CH RU CH US CH UNBEATEN PREMIERA Ägare: BOZENA BORKOWSKA-GROCHALA, SÖDERBÄRKE, POLEN Uppfödare: BORKOWSKA-GROCHALA BOZENA, POLEN |
|
CERT - tik: |
TINY WINNE MY PRECIOUS Ägare: ETTWEIN LARA, KÅGERÖD Uppfödare: ETTWEIN LARA, KÅGERÖD |
|
Bästa veteran: |
EE CH LV CH NORD UCH SE UCH PANNACOTTA OF POMERANIAN WORLD Ägare: PAAJANEN PÄIVI, FI-33880 LEMPÄÄLÄ, FINLAND Uppfödare: GUNN-BOUTIER I E, NL-4225 PM NOORDELOO |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: TINY WINNE Uppfödare: ETTWEIN LARA, KÅGERÖD |
|
RYSK-EUROPEISK LAJKA |
Antal: 1 |
|
Domare: |
LINDSTRÖM TERJE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
J SE V-15 PARLOUR'S OVETJKIN Ägare: ÅKERSTEN CAROLINA, HEDESUNDA Uppfödare: ÅKERSTEN CAROLINA, HEDESUNDA |
|
CACIB - hane: |
J SE V-15 PARLOUR'S OVETJKIN Ägare: ÅKERSTEN CAROLINA, HEDESUNDA Uppfödare: ÅKERSTEN CAROLINA, HEDESUNDA |
|
CERT - hane: |
J SE V-15 PARLOUR'S OVETJKIN Ägare: ÅKERSTEN CAROLINA, HEDESUNDA Uppfödare: ÅKERSTEN CAROLINA, HEDESUNDA |
|
|
Domare: |
LEHKONEN HARRI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
CABAKA'S KISS THE RAIN Ägare: NANA QVIST, HILLERØD, DANMARK Uppfödare: MORELL GITTE & JENSEN KIM, DANMARK |
|
BIM: |
CABAKA'S EVERYTHING I DO Ägare: NANA QVIST, HILLERØD, DANMARK Uppfödare: MORELL GITTE & JENSEN KIM, DK-8340 MALLING |
|
CACIB - hane: |
CABAKA'S KISS THE RAIN Ägare: NANA QVIST, HILLERØD, DANMARK Uppfödare: MORELL GITTE & JENSEN KIM, DANMARK |
|
CACIB - tik: |
CABAKA'S EVERYTHING I DO Ägare: NANA QVIST, HILLERØD, DANMARK Uppfödare: MORELL GITTE & JENSEN KIM, DK-8340 MALLING |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. FI UCH FI V-10 FI V-12 FI VV-13 FI VV-14 NO UCH NO VV-14 NORD VV-14 RU CH SE V-13 VWW-14 TALVITUULI PEACEFUL PEARL Ägare: SUSANNA NEVA, KANGASALA AS., FINLAND Uppfödare: LINTULA ELINA, FI-64320 DAGSMARK |
|
Bästa avelsgrupp: |
CABAKA'S KISS THE RAIN Ägare: NANA QVIST, HILLERØD, DANMARK Uppfödare: MORELL GITTE & JENSEN KIM, DANMARK |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: RAJUMAS Uppfödare: MOE-GUMÖ GRO, NO-3684 NOTODDEN |
|
|
Domare: |
ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
BENELUX CH INT UCH NO UCH NO V-11 NORD V-11 SE&DK UCH MARA-SHIMAS KOKI'S KIME WAZA Ägare: NOVÉN BÄCKSTRÖM ELISABETH, VELLINGE Uppfödare: V.D MEER WILMA, NL-1121 BS LANDSMEER |
|
BIM: |
SE JV-14 SE V-14 ÖLENSKJOLD'S OUT OF THIS WORLD Ägare: LISA JOHANSEN, VIKERSUND, NORGE Uppfödare: AARESKJOLD T J & L J, NORGE |
|
CACIB - hane: |
HANDZIMEMESITE FUUSAI-NO II Ägare: ANDRIENKO O, SAINT-PETERSBURG, RYSSLAND Uppfödare: ZAKAMSKAYA E.V, RYSSLAND |
|
CACIB - tik: |
SE JV-14 SE V-14 ÖLENSKJOLD'S OUT OF THIS WORLD Ägare: LISA JOHANSEN, VIKERSUND, NORGE Uppfödare: AARESKJOLD T J & L J, NORGE |
|
CERT - hane: |
HANDZIMEMESITE FUUSAI-NO II Ägare: ANDRIENKO O, SAINT-PETERSBURG, RYSSLAND Uppfödare: ZAKAMSKAYA E.V, RYSSLAND |
|
CERT - tik: |
VICTORY INCIPITA VITA Ägare: STINE VALSKÅR, SAUDASJØEN, NORGE Uppfödare: PAVLOVSKA SOFIE, TJECKIEN |
|
Bästa veteran: |
BENELUX CH INT UCH NO UCH NO V-11 NORD V-11 SE&DK UCH MARA-SHIMAS KOKI'S KIME WAZA Ägare: NOVÉN BÄCKSTRÖM ELISABETH, VELLINGE Uppfödare: V.D MEER WILMA, NL-1121 BS LANDSMEER |
|
|
Domare: |
ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
LT JCH KATANA GO SHIBUKAWA KATOU KENSHA Ägare: PIRINEN JENNI & HAAPAKALLIO RIINA, FI-01510 VANTAA, FINLAND Uppfödare: HIROSHI KATO, JAPAN |
|
CERT - hane: |
LT JCH KATANA GO SHIBUKAWA KATOU KENSHA Ägare: PIRINEN JENNI & HAAPAKALLIO RIINA, FI-01510 VANTAA, FINLAND Uppfödare: HIROSHI KATO, JAPAN |
|
|
Domare: |
HEIKKINEN-LEHKONEN PAULA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK JV-15 POLAR PAWPRINTS MILLION DOLLAR BABY Ägare: WARD SHAHKAELA, YSTAD Uppfödare: ELIASSON SARA, ELIASSON TOBIAS, NÖSUND |
|
BIM: |
ABBABOOS JIMINY CRICKET Ägare: ALMÉN CECILIA, BLENTARP Uppfödare: LOOD LISETTE, LOOD ROGER, BJÄRNUM |
|
CACIB - hane: |
ABBABOOS JIMINY CRICKET Ägare: ALMÉN CECILIA, BLENTARP Uppfödare: LOOD LISETTE, LOOD ROGER, BJÄRNUM |
|
CACIB - tik: |
NO V-15 PAL-OF-MINE BUBBLICIOUS Ägare: JOHANSSON JANICKE, VÄSE Uppfödare: GULLBERG MICHAEL, SOLLEBRUNN |
|
CERT - tik: |
JÄÄSILMÄN FLOWER Ägare: TONI MIETTINEN, SIRNIÖ, FINLAND Uppfödare: HAUTANIEMI RIIKKA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
CA CH DK UCH RO CH SE VV-14 SE VV-15 TUNDRAFOOT'S BERN BABY BERN Ägare: NILSSON SUSANNE, KÖPINGEBRO Uppfödare: KNIGHT PAUL G, KANADA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: OKAMI'S Uppfödare: SKOGLUND HELENA, SÄFFLE |
|
SVENSK LAPPHUND |
Antal: 47 |
|
Domare: |
TUOMINEN MATTI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH SE UCH SE V-14 SJAUNJAS NILLA Ägare: FREDLER ELEONOR, HÄGERSTEN Uppfödare: SJAUNJA LOTTA, KNIVSTA |
|
BIM: |
SE UCH CAHPPES QING Ägare: PETTERSSON EWY, ÖSTERFÄRNEBO Uppfödare: EMANUELSSON HENRIK, EMANUELSSON ANN-CATRIN, ÖSTERBYBRUK |
|
CACIB - hane: |
SE UCH CAHPPES QING Ägare: PETTERSSON EWY, ÖSTERFÄRNEBO Uppfödare: EMANUELSSON HENRIK, EMANUELSSON ANN-CATRIN, ÖSTERBYBRUK |
|
CACIB - tik: |
FI UCH SE UCH SE V-14 SJAUNJAS NILLA Ägare: FREDLER ELEONOR, HÄGERSTEN Uppfödare: SJAUNJA LOTTA, KNIVSTA |
|
CERT - tik: |
JWW-14 HERDING INSTINCT'S QLARA QLARVAKEN Ägare: MARQUES CATTLIN, RIMBO Uppfödare: MARQUES CATTLIN, RIMBO |
|
Bästa veteran: |
SE UCH HEMAKAS ACTRA Ägare: KARLSSON HENRIK, FELLINGSBRO Uppfödare: SÖRENSSON MARIE, KARLSSON HENRIK, VALLENTUNA |
|
Bästa avelsgrupp: |
DK UCH FI UCH SE UCH CAHPPES IRIZ Ägare: SJAUNJA LOTTA, KNIVSTA Uppfödare: EMANUELSSON HENRIK, EMANUELSSON ANN-CATRIN, ÖSTERBYBRUK |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SJAUNJAS Uppfödare: SJAUNJA LOTTA, KNIVSTA |
|
SVENSK VIT ÄLGHUND |
Antal: 1 |
|
Domare: |
LINDSTRÖM TERJE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SIRI-MARTE Ägare: INGA BERIT LEIN, VERDAL, NORGE Uppfödare: SALMINEN R. J, NORGE |
|
CERT - tik: |
SIRI-MARTE Ägare: INGA BERIT LEIN, VERDAL, NORGE Uppfödare: SALMINEN R. J, NORGE |
|
THAI BANGKAEW DOG |
Antal: 1 |
|
Domare: |
HEIKKINEN-LEHKONEN PAULA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH TH CH BAHLEY PALMPLACE AT TINTAVON LEO Ägare: ERIKSSON INGEGERD, TOBO Uppfödare: PHICHAI KUMSUWAN, THAILAND |
|
THAI RIDGEBACK DOG |
Antal: 2 |
|
Domare: |
STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH FI V-14 NO UCH NO V-14 NORD UCH NORD V-14 SE UCH SE V-14 SE V-15 TH CH BO HANDLER'S CHAITHAI AT TINTAVON L Ägare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: JANSILP NATCHAYA, THAILAND |
|
BIM: |
WOWWADEE KALAYA Ägare: ROSE EVA, SÄTILA Uppfödare: NORDIN TINA, LINDOME |
|
CACIB - hane: |
FI UCH FI V-14 NO UCH NO V-14 NORD UCH NORD V-14 SE UCH SE V-14 SE V-15 TH CH BO HANDLER'S CHAITHAI AT TINTAVON L Ägare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: JANSILP NATCHAYA, THAILAND |
|
CERT - tik: |
WOWWADEE KALAYA Ägare: ROSE EVA, SÄTILA Uppfödare: NORDIN TINA, LINDOME |
|
TYSK SPETS/ KLEINSPITZ |
Antal: 22 |
|
Domare: |
PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. EUW-14 EUW-15 FI UCH FI V-14 NORD UCH SE UCH SE V-12 TIRHAN BURNING SKY Ägare: LAURA RUOTSALAINEN, LAMMI, FINLAND Uppfödare: RUOTSALAINEN ESA, FINLAND |
|
BIM: |
C.I.B. FI JV-13 FI UCH FI V-14 NORD JV-13 NORD UCH SE UCH TEMPORE KNOWS BEST Ägare: LAURA RUOTSALAINEN, LAMMI, FINLAND Uppfödare: RUOTSALAINEN LAURA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. FI JV-13 FI UCH FI V-14 NORD JV-13 NORD UCH SE UCH TEMPORE KNOWS BEST Ägare: LAURA RUOTSALAINEN, LAMMI, FINLAND Uppfödare: RUOTSALAINEN LAURA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. EUW-14 EUW-15 FI UCH FI V-14 NORD UCH SE UCH SE V-12 TIRHAN BURNING SKY Ägare: LAURA RUOTSALAINEN, LAMMI, FINLAND Uppfödare: RUOTSALAINEN ESA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
ÄVENTYRS MY LOVE LILLE-BOY Ägare: BERG ROOS ANNIKA, ÄRLA Uppfödare: BERG ROOS ANNIKA, ÄRLA |
|
CERT - tik: |
KLEINTROUBLE STARLIT PREMIERE Ägare: VUOKKO CUMLANDER, KYRKSLÄTT, FINLAND Uppfödare: CUMLANDER VUOKKO HELENA, KIRKKONUMMI, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. EE CH FI UCH NORD UCH SE UCH VEUW-15 TIRHAN SUPERGIRL Ägare: LAURA RUOTSALAINEN, LAMMI, FINLAND Uppfödare: RUOTSALAINEN ESA, FINLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: TIRHAN Uppfödare: RUOTSALAINEN ESA, FINLAND |
|
TYSK SPETS/ MITTELSPITZ |
Antal: 40 |
|
Domare: |
PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH RU CH WW-14 THOMDY DOM'S LUGANO Ägare: RIITTA HÄNNINEN, KANGASHÄKKI, FINLAND Uppfödare: KULMALA ELINA, FINLAND |
|
BIM: |
NUGADOGIN GYPSY QUEEN Ägare: PÄIVI SEPPÄLÄ-LYLY, VÄSTERSKOG, FINLAND Uppfödare: HUHTALA MARI, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
FI UCH RU CH WW-14 THOMDY DOM'S LUGANO Ägare: RIITTA HÄNNINEN, KANGASHÄKKI, FINLAND Uppfödare: KULMALA ELINA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
MOONY'S FANTASY ANGEL Ägare: RÖNN LARSSON GABRIELLA, HÄLLEFORS Uppfödare: NORIN IRÉNE, ÅKERS STYCKEBRUK |
|
CERT - hane: |
FI UCH RU CH WW-14 THOMDY DOM'S LUGANO Ägare: RIITTA HÄNNINEN, KANGASHÄKKI, FINLAND Uppfödare: KULMALA ELINA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
NUGADOGIN GYPSY QUEEN Ägare: PÄIVI SEPPÄLÄ-LYLY, VÄSTERSKOG, FINLAND Uppfödare: HUHTALA MARI, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. KBH V-09 NORD UCH SE V-09 SE VV-14 CHAMPEX'S TOBLERONE Ägare: ELVINGSSON BARBRO, FLISERYD Uppfödare: ELVINGSSON BARBRO, FLISERYD |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CHAMPEX'S Uppfödare: ELVINGSSON BARBRO, FLISERYD |
|
VOLPINO ITALIANO |
Antal: 13 |
|
Domare: |
REISINGER KARL, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NO UCH SE UCH SE V-13 SE V-15 JOCKUMS KEATON Ägare: FALK ANNA CARIN, ÅRJÄNG Uppfödare: FALK ANNA CARIN, ÅRJÄNG |
|
BIM: |
LUNDSBOLS BELLADONNA Ägare: EKMAN EVA, JÄRBO Uppfödare: REIMAN SUSANNE, ALUNDA |
|
CACIB - hane: |
NO UCH SE UCH SE V-13 SE V-15 JOCKUMS KEATON Ägare: FALK ANNA CARIN, ÅRJÄNG Uppfödare: FALK ANNA CARIN, ÅRJÄNG |
|
CACIB - tik: |
LUNDSBOLS BELLADONNA Ägare: EKMAN EVA, JÄRBO Uppfödare: REIMAN SUSANNE, ALUNDA |
|
CERT - hane: |
EE CH FI UCH LT CH ANSERINA'S ALBERTINO Ägare: SANNA MÄNNISTÖ, TURENKI, FINLAND Uppfödare: NIILES MAINI, FINLAND |
|
CERT - tik: |
LUNDSBOLS BELLADONNA Ägare: EKMAN EVA, JÄRBO Uppfödare: REIMAN SUSANNE, ALUNDA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: JOCKUMS Uppfödare: FALK ANNA CARIN, ÅRJÄNG |
|
|
Domare: |
ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH DUNMÅLAS FELICIA Ägare: NILSSON KURT, URSHULT Uppfödare: NILSSON KURT, URSHULT |
|
BIM: |
SE UCH SVEDALA LINUS LINGON Ägare: WHITMARSH ANITA, GNESTA Uppfödare: WHITMARSH ANITA, GNESTA |
|
CACIB - hane: |
SE UCH SVEDALA LINUS LINGON Ägare: WHITMARSH ANITA, GNESTA Uppfödare: WHITMARSH ANITA, GNESTA |
|
CACIB - tik: |
SE UCH DUNMÅLAS FELICIA Ägare: NILSSON KURT, URSHULT Uppfödare: NILSSON KURT, URSHULT |
|
CERT - hane: |
FI JV-14 JWW-14 DANGA'S YAKARI-F Ägare: PÄIVI PIRHONEN, ESPOO, FINLAND Uppfödare: JOHANNESSON INGELA, HÖGANÄS |
|
CERT - tik: |
KOPPARÅS HEATHER Ägare: SKARHALL ISABELL, BORÅS Uppfödare: WIKMARK LUCIA, SJÖVIK |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. SE V-08-09 SE V-10-11 SE&NO UCH WW-08 WW-11 VWW-14 SKOGSBYGDENS NORA SUPERNOVA Ägare: JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA Uppfödare: JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: DANGA'S Uppfödare: JOHANNESSON INGELA, HÖGANÄS |
|
VÄSTSIBIRISK LAJKA |
Antal: 2 |
|
Domare: |
LINDSTRÖM TERJE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-14 SE JV-15 SE V-14 SE V-15 ANCIARAS URALO DVASIA Ägare: GERKMAN PERNILLA, MÄRSTA Uppfödare: GINTARAS DILINSKAS, LITAUEN |
|
CACIB - hane: |
SE JV-14 SE JV-15 SE V-14 SE V-15 ANCIARAS URALO DVASIA Ägare: GERKMAN PERNILLA, MÄRSTA Uppfödare: GINTARAS DILINSKAS, LITAUEN |
|