|
Domare: |
JERNHAKE SIV - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH AIRESCOT BRED BLACK Ägare: RUNSTEN NENNE, EDSBRO Uppfödare: RUNSTEN NENNE, EDSBRO |
|
BIM: |
FI UCH SE JV-13 SE UCH WW-14 WW-76 WW-77 WW-80 WW-81 WW-83 WW-85 ORLOCK VIVA LA VITA Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS Uppfödare: MRS J OLIVER & DR M BROWN, ENGLAND |
|
CACIB - hane: |
SE UCH AIRESCOT BRED BLACK Ägare: RUNSTEN NENNE, EDSBRO Uppfödare: RUNSTEN NENNE, EDSBRO |
|
CACIB - tik: |
FI UCH SE JV-13 SE UCH WW-14 WW-76 WW-77 WW-80 WW-81 WW-83 WW-85 ORLOCK VIVA LA VITA Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS Uppfödare: MRS J OLIVER & DR M BROWN, ENGLAND |
|
CERT - hane: |
IMPACT'S MONEY FOR NOTHING Ägare: BLOMQVIST ÅSA, VALLENTUNA Uppfödare: KARLSDOTTER NINA, TÄRNSJÖ |
|
Bästa veteran: |
SE UCH ORLOCK DARVELL Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS Uppfödare: BROWN M A & OLIVER A W, STORBRITANNIEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: VELVET DANDY'S Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS |
|
BERNER SENNENHUND |
Antal: 75 |
|
Domare: |
PAULSEN EINAR, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B NO UCH NORD JV-11 NORD UCH NORD V-11 SE V-13 BERNERDALENS JACKPOT Ägare: NILSSON LISA, LJUSDAL Uppfödare: NILSSON LISA, NILSSON JÖRGEN, LJUSDAL |
|
BIM: |
DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH HERMINE HUFSETUFSA AV HISELFOSS Ägare: GRO SOLBERG, RAKKESTAD, NORGE Uppfödare: SOLBERG GRO, NO-1890 RAKKESTAD |
|
CACIB - hane: |
BERNTIERS RIDER IN THE SKY Ägare: LINDQUIST BÖRJE, SKUTSKÄR Uppfödare: SUNDELL JOHANSSON EVA, SKÄRPLINGE |
|
CACIB - tik: |
DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH HERMINE HUFSETUFSA AV HISELFOSS Ägare: GRO SOLBERG, RAKKESTAD, NORGE Uppfödare: SOLBERG GRO, NO-1890 RAKKESTAD |
|
CERT - hane: |
BERNTIERS RIDER IN THE SKY Ägare: LINDQUIST BÖRJE, SKUTSKÄR Uppfödare: SUNDELL JOHANSSON EVA, SKÄRPLINGE |
|
CERT - tik: |
KRONBLOMMAS ROSALINDA Ägare: MAGNUSSON BJÖRN, SVARTSJÖ Uppfödare: MAGNUSSON BJÖRN, SVARTSJÖ |
|
Bästa veteran: |
C.I.B EUW-10 HR CH IT CH NO UCH NORD UCH ODYSSEUS Ägare: SCHANDER LOTTA, TIDAHOLM Uppfödare: OLSSON SOFIA, ED |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: BERNTIERS Uppfödare: SUNDELL JOHANSSON EVA, SKÄRPLINGE |
|
|
Domare: |
STAUNSKJAER OLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
BY CH C.I.E DE CH DK V-12 EE CH LV CH NORD JV-12 SE JV-12 COCOON'S ROYAL CHOICE Ägare: SATU RYTKÖNEN, TUUSULA, FINLAND Uppfödare: HALKOMÄKI MAARIT, FINLAND |
|
BIM: |
C.I.E SE V-12 BESTBOX BONITA DE LUNA Ägare: EIJA KÄTKÄ-RIIHIOJA & HANNU RIIHIOJA, 60501, FINLAND Uppfödare: RIKKILÄ ANNE, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
BY CH C.I.E DE CH DK V-12 EE CH LV CH NORD JV-12 SE JV-12 COCOON'S ROYAL CHOICE Ägare: SATU RYTKÖNEN, TUUSULA, FINLAND Uppfödare: HALKOMÄKI MAARIT, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.E SE V-12 BESTBOX BONITA DE LUNA Ägare: EIJA KÄTKÄ-RIIHIOJA & HANNU RIIHIOJA, 60501, FINLAND Uppfödare: RIKKILÄ ANNE, FINLAND |
|
CERT - tik: |
LPI LPII RLD F RLD N MYSSLINGENS ELFRIDA ANDRÉE Ägare: ANDERSSON JENNI, ÖSTERBYBRUK Uppfödare: KRAFT STRAND BRITT MARIE, ÖSTERBYBRUK |
|
Bästa veteran: |
FI JV-07 COCOON'S JUST FOR YOU Ägare: SATU RYTKÖNEN, TUUSULA, FINLAND Uppfödare: HALKOMÄKI MAARIT, FIN01830 LEPSÄMÄ |
|
|
Domare: |
LÖVENKJAER SVEND, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE JCH FI UCH NORD V-10 GOOD MIND'S GONZALO Ägare: VEIJO AHONEN, JOKELA, FINLAND Uppfödare: |
|
CACIB - hane: |
EE JCH FI UCH NORD V-10 GOOD MIND'S GONZALO Ägare: VEIJO AHONEN, JOKELA, FINLAND Uppfödare: |
|
CERT - hane: |
EE JCH FI UCH NORD V-10 GOOD MIND'S GONZALO Ägare: VEIJO AHONEN, JOKELA, FINLAND Uppfödare: |
|
|
Domare: |
SMITH DEREK, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH SE UCH BULLBERRY CARRERA Ägare: HANNA PALOS, SASTAMALA, FINLAND Uppfödare: PALOS HANNA, FINLAND |
|
BIM: |
DK UCH SE JV-13 SE UCH SE V-13 LIRUS ADONIS Ägare: ISAKSSON TERESE, SJÖVIK Uppfödare: ANDERSSON MARIA, TORNA-HÄLLESTAD |
|
CACIB - hane: |
DK UCH SE JV-13 SE UCH SE V-13 LIRUS ADONIS Ägare: ISAKSSON TERESE, SJÖVIK Uppfödare: ANDERSSON MARIA, TORNA-HÄLLESTAD |
|
CACIB - tik: |
FI UCH SE UCH BULLBERRY CARRERA Ägare: HANNA PALOS, SASTAMALA, FINLAND Uppfödare: PALOS HANNA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
BULLDROME'S AM I GONNA GUZZLE Ägare: ANTTI MERO, HERRALA, FINLAND Uppfödare: VAIKKOLA REA-LEENA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
FORNUDDEN'S FRÖKEN SMILLA Ägare: BROBERG EVA-BRITT, TYRESÖ Uppfödare: BROBERG EVA-BRITT, TYRESÖ |
|
|
Domare: |
ASSENMACHER-FEYEL HASSI, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
RED BOSS EL CAMINO Ägare: NORDENBERG ERIKA, TUMBA Uppfödare: NORDENBERG ERIKA, NORDENBERG ROGER, TUMBA |
|
BIM: |
DK UCH SE UCH NERO D'AVOLA'S CLARA Ägare: GILLMANN ELISABETH, TROLLHÄTTAN Uppfödare: MUTZE HELENÉ, VALENCIA SERGIO, ÖRSUNDSBRO |
|
CACIB - hane: |
RED BOSS EL CAMINO Ägare: NORDENBERG ERIKA, TUMBA Uppfödare: NORDENBERG ERIKA, NORDENBERG ROGER, TUMBA |
|
CACIB - tik: |
DK UCH SE UCH NERO D'AVOLA'S CLARA Ägare: GILLMANN ELISABETH, TROLLHÄTTAN Uppfödare: MUTZE HELENÉ, VALENCIA SERGIO, ÖRSUNDSBRO |
|
CERT - hane: |
RED BOSS EL CAMINO Ägare: NORDENBERG ERIKA, TUMBA Uppfödare: NORDENBERG ERIKA, NORDENBERG ROGER, TUMBA |
|
CERT - tik: |
CORRAGIO EGOISTA Ägare: ENGDAHL SUSANNE, SÖDRA SANDBY Uppfödare: RHODIN KARINA, NORRTÄLJE |
|
Bästa veteran: |
C.I.B FI UCH NO UCH SE UCH HÄGNATORPETS LA SVEZIA DEI OMBRA Ägare: WINTZELL LEIF, TÄBY Uppfödare: JOHANSSON SUSANNE, JOHANSSON PER-OLOV, ÅKERSBERGA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: HÄGNATORPETS Uppfödare: JOHANSSON SUSANNE, JOHANSSON PER-OLOV, ÅKERSBERGA |
|
CIMARRÓN URUGUAYO |
Antal: 1 |
|
Domare: |
BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH EUW-10 FI UCH KBH V-08 KBH V-09 NORD UCH NORD V-08 SE UCH SL CH WW-09 WW-10 WW-12 WW-13 WW-14 PANCHO DE LA FOGUEIRA Ägare: SNÄCKA JESSICA, HÖRBY Uppfödare: GLUCK CLAUDIO, URUGUAY |
|
DANSK-SVENSK GÅRDSHUND |
Antal: 62 |
|
Domare: |
LÖVENKJAER SVEND, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NORD UCH SE V-13 WW-14 ZKRUBBE'S LIONHEART Ägare: MALM LOTTA, VELLINGE Uppfödare: KRISTIANSEN LINDA, DANMARK |
|
BIM: |
FI UCH SE UCH WW-14 KITENGA EXTREME EMMI Ägare: LINDELÖF MARIKA, KLIPPAN Uppfödare: LINDELÖF MARIKA, BJÄRNUM |
|
CERT - hane: |
ADIDAC COLA CULA Ägare: EVALDSSON ANNIKA, MÖRRUM Uppfödare: HANSSON BENGT, HANSSON KARIN, YSTAD |
|
CERT - tik: |
CARAMAZZAZ EIR AZIZA Ägare: SANDELIN MARIE, MÅNSTAD Uppfödare: KARLSSON KARL-GUNNAR, KARLSSON CAROLA, SVÄNGSTA |
|
Bästa veteran: |
SE UCH SE V-12 RIDDARENS COPENHAGEN Ägare: STRÖMSTEDT EVA, LAHOLM Uppfödare: LANDBERG MARIE, NILSSON STEN, LAHOLM |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: LILLSTINTANS Uppfödare: SVEED SUSANNA, HÖRNEFORS |
|
|
Domare: |
KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH IPOI NO UCH NO V-13 SE UCH SE V-13 IMIDZ LADY ELEANOR Ägare: MIRIAM PEDERSEN, SANDEFJORD, NORGE Uppfödare: J PEKARSKIS, LITAUEN |
|
BIM: |
C.I.E KORAD NORD JV-12 VDH CH GUNTUR VON DOCKERMANN Ägare: NAUMANN CARPENTER MARIE, VELLINGE Uppfödare: SOEDHARMAN WILLIAM, INDONESIEN |
|
CACIB - hane: |
C.I.E KORAD NORD JV-12 VDH CH GUNTUR VON DOCKERMANN Ägare: NAUMANN CARPENTER MARIE, VELLINGE Uppfödare: SOEDHARMAN WILLIAM, INDONESIEN |
|
CACIB - tik: |
DK UCH IPOI NO UCH NO V-13 SE UCH SE V-13 IMIDZ LADY ELEANOR Ägare: MIRIAM PEDERSEN, SANDEFJORD, NORGE Uppfödare: J PEKARSKIS, LITAUEN |
|
Bästa veteran: |
IPOI KORAD NORD JV-07 RU CH SE V-13 SMART WOOD HILLS RESPECT REEBOK Ägare: HJÄLM SARA, HÖLÖ Uppfödare: YAKOVLEV YU A, RYSSLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: JEAN DARK Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, ROSERSBERG |
|
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH DEVIL MINDS ANGELINA JOLIE Ägare: NILSSON KATARINA, SÄFFLE Uppfödare: NILSSON KATARINA, NILSSON CARL, SÄFFLE |
|
CACIB - tik: |
SE UCH DEVIL MINDS ANGELINA JOLIE Ägare: NILSSON KATARINA, SÄFFLE Uppfödare: NILSSON KATARINA, NILSSON CARL, SÄFFLE |
|
CERT - tik: |
ESTILO FUERTE LIGHT OF MY LIFE Ägare: JOHANNA TOIVIAINEN, KUUSANKOSKI, FINLAND Uppfödare: KURENKOVA A V, RYSSLAND |
|
Bästa veteran: |
RU CH SE UCH SE VCH IMPERIA IZ LUNNOY STAI Ägare: OLSSON KATARINA, SUNDSVALL Uppfödare: RUSAKOVA MARINA V, RYSSLAND |
|
|
Domare: |
ASSENMACHER-FEYEL HASSI, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DEN SISTE GREVES EQUADO Ägare: ANDRE MELBY, NORDKISA, NORGE Uppfödare: |
|
BIM: |
HOWLING MON'S ALHAMBRA Ägare: WALLMON ANNA, EKSHÄRAD Uppfödare: WALLMON ANNA, EKSHÄRAD |
|
CACIB - hane: |
SE UCH BATU Ägare: SUNDMAN FREDRIK, ARVIKA Uppfödare: FLOREAN CORNEL, RUMÄNIEN |
|
CACIB - tik: |
C.I.B DK UCH GI CH NO UCH NORD UCH SE UCH DOG EYE'S INDEPENDENT IMP Ägare: MARTE HENRIKSEN, FREDRIKSTAD, NORGE Uppfödare: JOHANSSON ANE & ODDEN MERETE, N-1637 GAMLE FREDRIK |
|
CERT - hane: |
DEN SISTE GREVES EQUADO Ägare: ANDRE MELBY, NORDKISA, NORGE Uppfödare: |
|
CERT - tik: |
HOWLING MON'S ALHAMBRA Ägare: WALLMON ANNA, EKSHÄRAD Uppfödare: WALLMON ANNA, EKSHÄRAD |
|
Bästa veteran: |
NO VV-13 NORD UCH NORD VV-12 RECK Ägare: MARTE HENRIKSEN, FREDRIKSTAD, NORGE Uppfödare: LARSEN GAUTE SCHOU, NORGE |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B DK UCH GI CH NO UCH NORD UCH SE UCH DOG EYE'S INDEPENDENT IMP Ägare: MARTE HENRIKSEN, FREDRIKSTAD, NORGE Uppfödare: JOHANSSON ANE & ODDEN MERETE, N-1637 GAMLE FREDRIK |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: HOWLING MON'S Uppfödare: WALLMON ANNA, EKSHÄRAD |
|
DOGUE DE BORDEAUX |
Antal: 18 |
|
Domare: |
ASSENMACHER-FEYEL HASSI, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH SE UCH HEART OF DARKNESS MOUNT EVEREST Ägare: ÅHLÉN ANNELI, KARLSKOGA Uppfödare: ÅHLÉN ANNELI, KARLSKOGA |
|
BIM: |
SE UCH BORDEAUX SUPÉRIEUR'S MIZZ ATTITUDE Ägare: NELSON KARIN, FRÄNDEFORS Uppfödare: NELSON KARIN, FRÄNDEFORS |
|
CACIB - hane: |
FI UCH SE UCH HEART OF DARKNESS MOUNT EVEREST Ägare: ÅHLÉN ANNELI, KARLSKOGA Uppfödare: ÅHLÉN ANNELI, KARLSKOGA |
|
CACIB - tik: |
SE UCH BORDEAUX SUPÉRIEUR'S MIZZ ATTITUDE Ägare: NELSON KARIN, FRÄNDEFORS Uppfödare: NELSON KARIN, FRÄNDEFORS |
|
CERT - hane: |
EMPHIL'S FULL CLIP Ägare: HANSSON TORD, KLAGSTORP Uppfödare: STURÉN FILIP, VIKEN |
|
CERT - tik: |
HEART OF DARKNESS LIMITED EDITION Ägare: ÅHLÉN ANNELI, KARLSKOGA Uppfödare: ÅHLÉN ANNELI, KARLSKOGA |
|
Bästa veteran: |
EE CH FI UCH LT CH LV CH SE UCH ILOPILLERIN FRIIDU Ägare: ANNE PÄIVINEN, KARJALOHJA, FINLAND Uppfödare: PÄIVINEN ANNE, FINLAND |
|
|
Domare: |
ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
ASSENMACHER-FEYEL HASSI, TYSKLAND - tikar, Juniorklass |
|
|
BIR: |
DK UCH EE CH FI UCH HU CH INT UCH JWW-12 NO UCH NO V-13 NORD UCH SE UCH TANGETOPPEN'S JEDI LUKE SKYWALKER Ägare: MARTE INDERHAUG, LANGHUS, NORGE Uppfödare: OLSEN ELISABETH &LÖKEN BJÖRN ERLING, NO-3503 HÖNEFOSS |
|
BIM: |
DK UCH DK V-14 NO UCH SE UCH ROTTEFANGEREN'S KINKADE DELPHI Ägare: ELIN ST�RE, 7654 VERDAL, NORGE Uppfödare: LÖKEN MARI B, NO-7600 LEVANGER |
|
CACIB - hane: |
DK UCH EE CH FI UCH HU CH INT UCH JWW-12 NO UCH NO V-13 NORD UCH SE UCH TANGETOPPEN'S JEDI LUKE SKYWALKER Ägare: MARTE INDERHAUG, LANGHUS, NORGE Uppfödare: OLSEN ELISABETH &LÖKEN BJÖRN ERLING, NO-3503 HÖNEFOSS |
|
CACIB - tik: |
DK UCH DK V-14 NO UCH SE UCH ROTTEFANGEREN'S KINKADE DELPHI Ägare: ELIN ST�RE, 7654 VERDAL, NORGE Uppfödare: LÖKEN MARI B, NO-7600 LEVANGER |
|
CERT - hane: |
EE JCH EE&FI UCH LV CH BARON WOLF SWEE POPPA JOE Ägare: TIIMO ARJA-LEENA, FI-45160 KOUVOLA, FINLAND Uppfödare: TIIMO ARJA-LEENA, KOUVOLA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
LUCKY LOIF'S NIGHT MARE Ägare: MEICA JAANA, NORSBORG Uppfödare: NINA LOIF, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B DE CH NORD UCH PL CH VDH CH BLUE-STAR NEMO Ägare: PERSSON ANNETTE, VÄRNAMO Uppfödare: VLAJKU ESZTER, UNGERN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: V NOBEL LINE Uppfödare: HAGLIND GLENN-ARE & WESENBERG I, NORGE |
|
DVÄRGSCHNAUZER, PEPPAR & SALT |
Antal: 80 |
|
Domare: |
LEMO NIKSA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
JWW-13 KORAD NO UCH SE JV-12 SE UCH HILDEBERT'S REBUS Ägare: TJERNBERG FRIDA, ENSKEDE Uppfödare: LANCMANE INARA, LETTLAND |
|
BIM: |
DK UCH EE CH FI UCH WILLKEN HAYA Ägare: JARMO PALANDER & RAIJA KOLJONEN, SIUNTIO, FINLAND Uppfödare: KOLJONEN RAIJA & PALANDER JARMO, SIUNTIO, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
JWW-13 KORAD NO UCH SE JV-12 SE UCH HILDEBERT'S REBUS Ägare: TJERNBERG FRIDA, ENSKEDE Uppfödare: LANCMANE INARA, LETTLAND |
|
CACIB - tik: |
DK UCH EE CH FI UCH WILLKEN HAYA Ägare: JARMO PALANDER & RAIJA KOLJONEN, SIUNTIO, FINLAND Uppfödare: KOLJONEN RAIJA & PALANDER JARMO, SIUNTIO, FINLAND |
|
CERT - hane: |
NEW ERA'S VERMONT Ägare: LANDERGÅRD MARIA, LIDINGÖ Uppfödare: BROBERG YVONNE, HUDDINGE |
|
CERT - tik: |
DK UCH EE CH FI UCH WILLKEN HAYA Ägare: JARMO PALANDER & RAIJA KOLJONEN, SIUNTIO, FINLAND Uppfödare: KOLJONEN RAIJA & PALANDER JARMO, SIUNTIO, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
BY CH C.I.B DK UCH EE CH FI JV-07 FI UCH FI V-10 FI V-11 LT CH LV CH NL CH NORD UCH SE UCH SL CH WW-08 SUPER PLAY'S RICARDO Ägare: JOKELA RAILI, NURMIJÄRVI, FINLAND Uppfödare: |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B DK V-13 EE CH NO UCH NORD UCH SE V-13 FORSIS SALTE ORDET FRITT Ägare: BRODD BJÖRKLUND CAROLINE, ESKILSTUNA Uppfödare: FORSLUND CHRISTINA, ÖREBRO |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SCHNAUZI-HERO'S Uppfödare: LANDERGÅRD MARIA, LIDINGÖ |
|
DVÄRGSCHNAUZER, SVART |
Antal: 50 |
|
Domare: |
NATALETTI VALERIO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE CH FI UCH LV CH NORD V-13 SE JV-12 SE UCH SE V-12 SE V-13 BLACKGALAXY VICTOR-N Ägare: NURMELA EIJA, JORVAS, FINLAND Uppfödare: PIUZZI OSVALDO, ITALIEN |
|
BIM: |
CZ CH EUW-14 JEUW-13 NO JV-13 NORD JV-13 NORD V-13 RU CH SE JV-13 RAVEN'S TOT JUST DANCE Ägare: NADJA LEINO, VANTAA, FINLAND Uppfödare: LEINO NADJA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
EE CH FI UCH LV CH NORD V-13 SE JV-12 SE UCH SE V-12 SE V-13 BLACKGALAXY VICTOR-N Ägare: NURMELA EIJA, JORVAS, FINLAND Uppfödare: PIUZZI OSVALDO, ITALIEN |
|
CACIB - tik: |
CZ CH EUW-14 JEUW-13 NO JV-13 NORD JV-13 NORD V-13 RU CH SE JV-13 RAVEN'S TOT JUST DANCE Ägare: NADJA LEINO, VANTAA, FINLAND Uppfödare: LEINO NADJA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
FI JV-13 TRIP TO THE TOP FROMDOLINARIVENDELL Ägare: BJÖRKLUND HOLEGÅRD LISELOTTE, VENDELSÖ Uppfödare: PODOLSCCY I I R, POLEN |
|
CERT - tik: |
CZ CH EUW-14 JEUW-13 NO JV-13 NORD JV-13 NORD V-13 RU CH SE JV-13 RAVEN'S TOT JUST DANCE Ägare: NADJA LEINO, VANTAA, FINLAND Uppfödare: LEINO NADJA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B FI UCH NO UCH SE UCH FIXUS MIND YOUR EYE Ägare: GYLLENBERN ANN-LOUISE, SOLLENTUNA Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: TOPAZ Uppfödare: BJÖRKLUND HOLEGÅRD LISELOTTE, VENDELSÖ |
|
DVÄRGSCHNAUZER, SVART & SILVER |
Antal: 40 |
|
Domare: |
NATALETTI VALERIO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
ADLERCREUTZ GUNNEL, FINLAND - tikar, Juniorklass |
|
|
BIR: |
MAC LINK'S KICK OFF VIRGINS Ägare: HÄGGLUND MARIE, HÄRNÖSAND Uppfödare: ANDREASSON WEISZBACH SUSANNE, PIXBO |
|
BIM: |
D'ALTOMONTE DON DIEGO Ägare: NURMELA EIJA, JORVAS, FINLAND Uppfödare: CHUDOBA TOMANEC MARIA KATERINA, SPANIEN |
|
CACIB - hane: |
D'ALTOMONTE DON DIEGO Ägare: NURMELA EIJA, JORVAS, FINLAND Uppfödare: CHUDOBA TOMANEC MARIA KATERINA, SPANIEN |
|
CACIB - tik: |
MAC LINK'S KICK OFF VIRGINS Ägare: HÄGGLUND MARIE, HÄRNÖSAND Uppfödare: ANDREASSON WEISZBACH SUSANNE, PIXBO |
|
CERT - hane: |
D'ALTOMONTE DON DIEGO Ägare: NURMELA EIJA, JORVAS, FINLAND Uppfödare: CHUDOBA TOMANEC MARIA KATERINA, SPANIEN |
|
CERT - tik: |
MAC LINK'S KICK OFF VIRGINS Ägare: HÄGGLUND MARIE, HÄRNÖSAND Uppfödare: ANDREASSON WEISZBACH SUSANNE, PIXBO |
|
Bästa veteran: |
C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH JATZERS HARRISON HÅRD Ägare: ÅNSTRAND ANNA, ENSKEDE Uppfödare: JANSSON SUSANNE, VALLENTUNA |
|
DVÄRGSCHNAUZER, VIT |
Antal: 27 |
|
Domare: |
KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH SE UCH BLACK BEATLE'S AZZURO-LUMI Ägare: SWEDJEBRINK SUSANNE, ORSA Uppfödare: ULRICH INGREID, TYSKLAND |
|
BIM: |
SE UCH HASSANHILL'S EMMY GRAY Ägare: PALM KULLBERG CORINNE, GÄVLE Uppfödare: PALM KULLBERG CORINNE, GÄVLE |
|
CACIB - tik: |
SE UCH HASSANHILL'S EMMY GRAY Ägare: PALM KULLBERG CORINNE, GÄVLE Uppfödare: PALM KULLBERG CORINNE, GÄVLE |
|
CERT - tik: |
DK V-14 NO JV-13 SE JV-13 ESSLEX KISS AND TELL Ägare: ORRE CHARLOTTE, VÄXJÖ Uppfödare: LEXELIUS SUSANNE, TANDSBYN |
|
Bästa veteran: |
DK UCH SE UCH BLACK BEATLE'S AZZURO-LUMI Ägare: SWEDJEBRINK SUSANNE, ORSA Uppfödare: ULRICH INGREID, TYSKLAND |
|
ENGELSK BULLDOGG |
Antal: 55 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
U-TURNS U R NUMBER TWELVE Ägare: MAJ-BRITT GIMBEL, NAESTVED, DANMARK Uppfödare: GIMBEL MAJ-BRITT, DK-4700 NAESTVED |
|
BIM: |
LA FLOREDITA HÅKAN HELLSTRÖM Ägare: BEWICK EWA, GÖTEBORG Uppfödare: BEWICK EWA, GÖTEBORG |
|
CACIB - hane: |
LA FLOREDITA HÅKAN HELLSTRÖM Ägare: BEWICK EWA, GÖTEBORG Uppfödare: BEWICK EWA, GÖTEBORG |
|
CACIB - tik: |
MULTUM'S SHERRY DARLING Ägare: LUNDQVIST TOMMY, LIDINGÖ Uppfödare: BJÖRKMAN INGER, LIMHAMN |
|
CERT - hane: |
LA FLOREDITA HÅKAN HELLSTRÖM Ägare: BEWICK EWA, GÖTEBORG Uppfödare: BEWICK EWA, GÖTEBORG |
|
CERT - tik: |
U-TURNS U R NUMBER TWELVE Ägare: MAJ-BRITT GIMBEL, NAESTVED, DANMARK Uppfödare: GIMBEL MAJ-BRITT, DK-4700 NAESTVED |
|
Bästa veteran: |
FI UCH NO UCH NORD JV-07 SE UCH SE V-10 MALCOM'S MR MUFFIN Ägare: ÖGREN KARIN, SPARREHOLM Uppfödare: ÖGREN KARIN, ENGSTRÖM URBAN, SPARREHOLM |
|
Bästa avelsgrupp: |
NO UCH JOFRO-BULLS QUALITY Ägare: JORUNN ROSANDER, ÅSGÅRDSTRAND, NORGE Uppfödare: ROSANDER JORUNN 6 HERMANSEN FRODE, NO-3179 ÅSGÅRDSTRAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: MALCOM'S Uppfödare: ÖGREN KARIN, ENGSTRÖM URBAN, SPARREHOLM |
|
ENTLEBUCHER SENNENHUND |
Antal: 4 |
|
Domare: |
MACH LISBETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
CARNAVALS ROSABELLA Ägare: KLINGEBORN BRITT, KNIVSTA Uppfödare: KLINGEBORN BRITT, KNIVSTA |
|
BIM: |
NORD V-07 SE UCH SE V-05 SE V-10 USKABERGETS SLÅTTERGUBBEN Ägare: PERSSON ROINE, NORA Uppfödare: PERSSON MARIA, PERSSON ROINE, NORA |
|
CACIB - tik: |
CARNAVALS ROSABELLA Ägare: KLINGEBORN BRITT, KNIVSTA Uppfödare: KLINGEBORN BRITT, KNIVSTA |
|
CERT - tik: |
CARNAVALS ROSABELLA Ägare: KLINGEBORN BRITT, KNIVSTA Uppfödare: KLINGEBORN BRITT, KNIVSTA |
|
Bästa veteran: |
NORD V-07 SE UCH SE V-05 SE V-10 USKABERGETS SLÅTTERGUBBEN Ägare: PERSSON ROINE, NORA Uppfödare: PERSSON MARIA, PERSSON ROINE, NORA |
|
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH SE UCH BRASHILL BEIJO Ägare: ANU PAARLAHTI-SUOJANEN, NAKKILA, FINLAND Uppfödare: JAUHONEN TIA, FIN32450 TAMMIAINEN |
|
Bästa veteran: |
FI UCH SE UCH BRASHILL BEIJO Ägare: ANU PAARLAHTI-SUOJANEN, NAKKILA, FINLAND Uppfödare: JAUHONEN TIA, FIN32450 TAMMIAINEN |
|
|
Domare: |
POCAS JOAO VASCO, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EURO POWER HELSINKI ROCK Ägare: SINI LINDFORS, VIHTI, FINLAND Uppfödare: KORHONEN MAIJA, SIUNTIO, FINLAND |
|
BIM: |
DK UCH SE UCH X-FOOT'S KARBON KEIKO Ägare: SÖRENSEN ANDREAS, SÖSDALA Uppfödare: BOHLIN SVEN, HERRLJUNGA |
|
CACIB - hane: |
DK UCH SE UCH X-FOOT'S KARBON KEIKO Ägare: SÖRENSEN ANDREAS, SÖSDALA Uppfödare: BOHLIN SVEN, HERRLJUNGA
CHURFÜRST LUZIFER VON SCHLESIEN Ägare: ENGEL NINA, HUDDINGE Uppfödare: MOSCH-SCHLÖSSER BARBARA, TYSKLAND
|
|
CACIB - tik: |
SE UCH DIPLOMATIC'S EDITH VEIGA Ägare: NILSSON JOHNNY, VARA Uppfödare: EINARSVE BJÖRN & NILSSON JOHNNY, VARA
CINTA ABADI'S ATILIA Ägare: HANSSON IRENE, PAULISTRÖM Uppfödare: HANSSON IRENE, PAULISTRÖM
|
|
CERT - hane: |
EURO POWER HANOI ROCK Ägare: SINI LINDFORS, VIHTI, FINLAND Uppfödare: KORHONEN MAIJA, SIUNTIO, FINLAND |
|
CERT - tik: |
EURO POWER HELSINKI ROCK Ägare: SINI LINDFORS, VIHTI, FINLAND Uppfödare: KORHONEN MAIJA, SIUNTIO, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
BANDERILLAS YMER Ägare: SVENSSON MARGITA, KATTARP Uppfödare: ANDERSSON STIG, LIDKÖPING |
|
Bästa avelsgrupp: |
NO UCH SE UCH HIGHESTEEM TRUE LOVE V LIBERLINE Ägare: ENGBERG KATARINA, FÄRNÄS Uppfödare: KARLSEN MAY-BRITT & SOPP THOMAS, NORGE |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: DIPLOMATIC'S Uppfödare: EINARSVE BJÖRN, NILSSON JOHNNY, VARA |
|
GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND |
Antal: 19 |
|
Domare: |
MACH LISBETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-13 JOMATANJO'S HERMAN Ägare: BERG MARI, SJUNTORP Uppfödare: EKSTRAND YVONNE, BROARYD |
|
BIM: |
SE UCH BELLA Z KRAJE SVETA Ägare: RASK ADRIENNE, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: BUSKOVÅ MICHALA, TJECKIEN |
|
CACIB - hane: |
SE JV-13 JOMATANJO'S HERMAN Ägare: BERG MARI, SJUNTORP Uppfödare: EKSTRAND YVONNE, BROARYD |
|
CACIB - tik: |
SE UCH BELLA Z KRAJE SVETA Ägare: RASK ADRIENNE, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: BUSKOVÅ MICHALA, TJECKIEN |
|
CERT - hane: |
SE JV-13 JOMATANJO'S HERMAN Ägare: BERG MARI, SJUNTORP Uppfödare: EKSTRAND YVONNE, BROARYD |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: GILLIX Uppfödare: GILLEBY PIA, KIL |
|
|
Domare: |
SVARSTAD PER - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE V-13 CHEFKA'S GLORY DAYS Ägare: LINDBERGH KERSTIN, INGARÖ Uppfödare: EKMAN MARIA, HUDDINGE |
|
BIM: |
HOFMACHER MORRIS Ägare: ANNI POHJOLA, ULEÅBORG, FINLAND Uppfödare: SARKKINEN JOHANNA, KEMPELE, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
HOFMACHER MORRIS Ägare: ANNI POHJOLA, ULEÅBORG, FINLAND Uppfödare: SARKKINEN JOHANNA, KEMPELE, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
SE V-13 CHEFKA'S GLORY DAYS Ägare: LINDBERGH KERSTIN, INGARÖ Uppfödare: EKMAN MARIA, HUDDINGE |
|
CERT - tik: |
SWEDEHOF'S KORAL Ägare: SJÖBERG LISBETH, TYRESÖ Uppfödare: ERIKSSON BIRGITTA, LINDER JOHANNA, VÄSTRA ÄMTERVIK |
|
Bästa veteran: |
HOVATJIKA LUNA Ägare: EKMAN MARIA, HUDDINGE Uppfödare: JENSEN MICHAEL & HEIDI, DK-4060 KIRKE-SÅBY |
|
Bästa avelsgrupp: |
KORAD NORD V-11 CHEFKA'S BLAZE OF GLORY Ägare: KUBIAK ELZBIETA, 62025 KOSTRZYN, POLEN Uppfödare: EKMAN MARIA, HUDDINGE |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CHEFKA'S Uppfödare: EKMAN MARIA, HUDDINGE |
|
|
Domare: |
BODEGÅRD GÖRAN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B FI UCH NORD JV-11 NORD UCH SE V-12 LOTUSLYANS ARON Ägare: RUNNVIK INGALILL, FALUN Uppfödare: ARVIDSSON BODIL, ARVIDSSON SUNE, TYRINGE |
|
BIM: |
FI UCH SE UCH ROZCOE'Z DIVINE DIORA Ägare: HILLESKÄR BIRGITTA, LUDVIKA Uppfödare: LARSSON PIA, LARSSON JIMMY, STORA MELLÖSA |
|
CACIB - hane: |
C.I.B FI UCH NORD JV-11 NORD UCH SE V-12 LOTUSLYANS ARON Ägare: RUNNVIK INGALILL, FALUN Uppfödare: ARVIDSSON BODIL, ARVIDSSON SUNE, TYRINGE |
|
CACIB - tik: |
FI UCH SE UCH ROZCOE'Z DIVINE DIORA Ägare: HILLESKÄR BIRGITTA, LUDVIKA Uppfödare: LARSSON PIA, LARSSON JIMMY, STORA MELLÖSA |
|
|
Domare: |
BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH SE JV-13 SE UCH NAMUPALAN BLING SMACK CHAP Ägare: JUNEHALL LINDBERG JESSIKA, VALLENTUNA Uppfödare: KORKEAKALLIO SATU, FINLAND |
|
BIM: |
LEJONKLIPPANS EXTRA Ägare: GRUFFMAN RÖNNLUND MARIA, SÄVAR Uppfödare: HÖGBERG PETRA, SOLLEFTEÅ |
|
CACIB - hane: |
FI UCH SE JV-13 SE UCH NAMUPALAN BLING SMACK CHAP Ägare: JUNEHALL LINDBERG JESSIKA, VALLENTUNA Uppfödare: KORKEAKALLIO SATU, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
LEJONKLIPPANS EXTRA Ägare: GRUFFMAN RÖNNLUND MARIA, SÄVAR Uppfödare: HÖGBERG PETRA, SOLLEFTEÅ |
|
CERT - hane: |
LEJONVINDEN'S ÅTRÅ OF TEDDYBEAR Ägare: NILSSON HANS, ÖREBRO Uppfödare: HALLGREN GUNILLA, SVEG |
|
CERT - tik: |
LEJONKLIPPANS EXTRA Ägare: GRUFFMAN RÖNNLUND MARIA, SÄVAR Uppfödare: HÖGBERG PETRA, SOLLEFTEÅ |
|
Bästa veteran: |
LEJONKLIPPANS SMILLA SKEPPMORA Ägare: FREDRIKSSON MARINA, LUDVIKA Uppfödare: HÖGBERG PETRA, SOLLEFTEÅ |
|
|
Domare: |
STAUNSKJAER OLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH KADIJA CREATE ZIGGE Ägare: ANDERSSON ÅSA, LJUNGBY Uppfödare: NISSEN BIRTHE & BJARNE, DANMARK |
|
BIM: |
ELLIE MAE DEBRA-DAMO Ägare: PARVIAINEN LINA, GRUMS Uppfödare: WIEDER PATRIK, TJECKIEN |
|
CACIB - hane: |
SE UCH KADIJA CREATE ZIGGE Ägare: ANDERSSON ÅSA, LJUNGBY Uppfödare: NISSEN BIRTHE & BJARNE, DANMARK |
|
CACIB - tik: |
ELLIE MAE DEBRA-DAMO Ägare: PARVIAINEN LINA, GRUMS Uppfödare: WIEDER PATRIK, TJECKIEN |
|
CERT - tik: |
ELLIE MAE DEBRA-DAMO Ägare: PARVIAINEN LINA, GRUMS Uppfödare: WIEDER PATRIK, TJECKIEN |
|
MASTINO NAPOLETANO |
Antal: 2 |
|
Domare: |
STAUNSKJAER OLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE CH FI UCH DALNARCK MAGIKO Ägare: HÄGG KATRIINA, FI-00680 HELSINKI, FINLAND Uppfödare: BAILEY MR R & MRS A, ENGLAND |
|
CACIB - hane: |
EE CH FI UCH DALNARCK MAGIKO Ägare: HÄGG KATRIINA, FI-00680 HELSINKI, FINLAND Uppfödare: BAILEY MR R & MRS A, ENGLAND |
|
CERT - hane: |
EE CH FI UCH DALNARCK MAGIKO Ägare: HÄGG KATRIINA, FI-00680 HELSINKI, FINLAND Uppfödare: BAILEY MR R & MRS A, ENGLAND |
|
NEWFOUNDLANDSHUND |
Antal: 33 |
|
Domare: |
BODEGÅRD GÖRAN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH KRAMBJÖRNEN'S MOMENT OF TRUTH Ägare: FOLKE CAMILLA, VÄSTERÅS Uppfödare: FOLKE CAMILLA, FOLKE JOHAN, VÄSTERÅS |
|
BIM: |
EE&FI UCH WAVE SEEKER'S HONEY MOON Ägare: OUTI LIUS & NIKULA, FI-04480 HAARAJOKI, FINLAND Uppfödare: LIUS OUTI, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH KRAMBJÖRNEN'S MOMENT OF TRUTH Ägare: FOLKE CAMILLA, VÄSTERÅS Uppfödare: FOLKE CAMILLA, FOLKE JOHAN, VÄSTERÅS |
|
CACIB - tik: |
EE&FI UCH WAVE SEEKER'S HONEY MOON Ägare: OUTI LIUS & NIKULA, FI-04480 HAARAJOKI, FINLAND Uppfödare: LIUS OUTI, FINLAND |
|
CERT - hane: |
C.I.B EE CH FI UCH LV CH SE JV-12 WAVE SEEKER'S MY LOVE IS YOUR LOVE Ägare: MARI SIIVONEN, NOORMARKKU, FINLAND Uppfödare: LIUS OUTI, FINLAND |
|
CERT - tik: |
EE&FI UCH WAVE SEEKER'S HONEY MOON Ägare: OUTI LIUS & NIKULA, FI-04480 HAARAJOKI, FINLAND Uppfödare: LIUS OUTI, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
SE UCH VWW-14 ÅSFORSENS GORGEOUS GOLIATH Ägare: UNGER JENNY, LIDKÖPING Uppfödare: SÖDERSTRÖM THOMAS, KANKAANOJA SARI, BERGEFORSEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: WAVE SEEKER'S Uppfödare: LIUS OUTI, FINLAND |
|
|
Domare: |
HJORTH LEIF RAGNAR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE CH FI UCH LT CH LV CH NORD V-11 SE UCH SE V-12 CERIINAN QUICKSILVER Ägare: ALANDER MARJO, LEPAA, FINLAND Uppfödare: NIKKONEN ANJA, TUUSULA, FINLAND |
|
BIM: |
HOT SWEETS ROCK ROXETTE Ägare: ERIKSSON PER, OXELÖSUND Uppfödare: PERSSON BIRGITTA, PERSSON ANDERS, SÖDERHAMN |
|
CACIB - hane: |
EE CH FI UCH LT CH LV CH NORD V-11 SE UCH SE V-12 CERIINAN QUICKSILVER Ägare: ALANDER MARJO, LEPAA, FINLAND Uppfödare: NIKKONEN ANJA, TUUSULA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
RIVENDELLS QWITTRA Ägare: JAKOBSSON CARINA, JÄRFÄLLA Uppfödare: EKLÖF CATRINE, SALTSJÖ-BOO |
|
CERT - hane: |
FERENCE BODYGUARD Ägare: HEIDI LÄÄKÄRI, TAMMISAARI, FINLAND Uppfödare: OJALA SANNA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
HOT SWEETS ROCK ROXETTE Ägare: ERIKSSON PER, OXELÖSUND Uppfödare: PERSSON BIRGITTA, PERSSON ANDERS, SÖDERHAMN |
|
Bästa veteran: |
SE UCH ZEPZAX YESSIE Ägare: FÖRSTI MIRKA, BÅLSTA Uppfödare: KAPANEN MIRKA, HOLMBERG SAILA, BRO |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: LILLA ENEBYS Uppfödare: NILSSON SUSANNE, NILSSON ULF, MÄRSTA |
|
|
Domare: |
LÖVENKJAER SVEND, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-13 SE V-13 VI'SKALY'S HARLEM SHAKE Ägare: DANIELSSON NINA, ANNELÖV Uppfödare: MATTISSON-SANDSTRÖM INGELA, SANDSTRÖM PERNILLA, LÖBERÖD |
|
BIM: |
VI'SKALY'S DIAMOND DUST Ägare: MATTISSON INGELA, LÖBERÖD Uppfödare: MATTISSON INGELA, SANDSTRÖM PERNILLA, LÖBERÖD |
|
CACIB - hane: |
SE JV-13 SE V-13 VI'SKALY'S HARLEM SHAKE Ägare: DANIELSSON NINA, ANNELÖV Uppfödare: MATTISSON-SANDSTRÖM INGELA, SANDSTRÖM PERNILLA, LÖBERÖD |
|
CACIB - tik: |
DK UCH DK V-14 SE UCH BAM-BELLAS IRRESISTIBLE IMPALA Ägare: HENRIKSSON JULIE, KARLSTAD Uppfödare: HENRIKSSON JULIE, HAGFORS |
|
CERT - hane: |
SE JV-13 SE V-13 VI'SKALY'S HARLEM SHAKE Ägare: DANIELSSON NINA, ANNELÖV Uppfödare: MATTISSON-SANDSTRÖM INGELA, SANDSTRÖM PERNILLA, LÖBERÖD |
|
CERT - tik: |
VI'SKALY'S DIAMOND DUST Ägare: MATTISSON INGELA, LÖBERÖD Uppfödare: MATTISSON INGELA, SANDSTRÖM PERNILLA, LÖBERÖD |
|
Bästa veteran: |
EE CH LT CH LV CH NORD JV-07 SE UCH VI'SKALY'S SUNDANCE KID Ägare: WERKELIN ARITA, LÄRBRO Uppfödare: MATTISSON-SANDSTRÖM INGELA, SANDSTRÖM BO, LÖBERÖD |
|
PYRENEISK MASTIFF |
Antal: 5 |
|
Domare: |
HAAPANIEMI ELINA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
POMPINO'S DON MIGUEL Ägare: SJÖLANDER MONA, VIKSJÖ Uppfödare: LINDBERG SUSANNE, LINDBERG ROINE, VÄDDÖ |
|
CACIB - hane: |
POMPINO'S DON MIGUEL Ägare: SJÖLANDER MONA, VIKSJÖ Uppfödare: LINDBERG SUSANNE, LINDBERG ROINE, VÄDDÖ |
|
CERT - hane: |
POMPINO'S DON MIGUEL Ägare: SJÖLANDER MONA, VIKSJÖ Uppfödare: LINDBERG SUSANNE, LINDBERG ROINE, VÄDDÖ |
|
RIESENSCHNAUZER, PEPPAR & SALT |
Antal: 5 |
|
Domare: |
BODEGÅRD GÖRAN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE CH FI UCH FI V-12 LT&LV CH RU CH WW-14 GLORIS JEFFY KEPT PROMISE Ägare: POKROVSKAYA YU, RU-194000 ST PETERSBURG, RYSSLAND Uppfödare: SELIVERSTOVA O.A., RYSSLAND |
|
BIM: |
C.I.E EE CH FI UCH LT&LV CH RU CH GLORIS JEFF KEY PLAYER Ägare: PAULAMO ELENA, FI-00900 HELSINKI, FINLAND Uppfödare: SELIVERSTOVA O.A., RYSSLAND |
|
CACIB - hane: |
C.I.E EE CH FI UCH LT&LV CH RU CH GLORIS JEFF KEY PLAYER Ägare: PAULAMO ELENA, FI-00900 HELSINKI, FINLAND Uppfödare: SELIVERSTOVA O.A., RYSSLAND |
|
CACIB - tik: |
EE CH FI UCH FI V-12 LT&LV CH RU CH WW-14 GLORIS JEFFY KEPT PROMISE Ägare: POKROVSKAYA YU, RU-194000 ST PETERSBURG, RYSSLAND Uppfödare: SELIVERSTOVA O.A., RYSSLAND |
|
CERT - hane: |
C.I.E EE CH FI UCH LT&LV CH RU CH GLORIS JEFF KEY PLAYER Ägare: PAULAMO ELENA, FI-00900 HELSINKI, FINLAND Uppfödare: SELIVERSTOVA O.A., RYSSLAND |
|
CERT - tik: |
EE CH FI UCH FI V-12 LT&LV CH RU CH WW-14 GLORIS JEFFY KEPT PROMISE Ägare: POKROVSKAYA YU, RU-194000 ST PETERSBURG, RYSSLAND Uppfödare: SELIVERSTOVA O.A., RYSSLAND |
|
RIESENSCHNAUZER, SVART |
Antal: 24 |
|
Domare: |
BODEGÅRD GÖRAN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
STABLEMASTER'S ARSENE LUPIN Ägare: FRANCES FABERGÉ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: FABERGE FRANCES, FINLAND |
|
BIM: |
NORD JV-11 SE V-12 ANGELRIESEN'S BLESS JESS Ägare: ABRAHAMSSON THÉRESE, SANDARNE Uppfödare: ANGELRYD ANITA, ANGELRYD ÅKE, ÅKERSBERGA |
|
CACIB - hane: |
STABLEMASTER'S ARSENE LUPIN Ägare: FRANCES FABERGÉ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: FABERGE FRANCES, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
NORD JV-11 SE V-12 ANGELRIESEN'S BLESS JESS Ägare: ABRAHAMSSON THÉRESE, SANDARNE Uppfödare: ANGELRYD ANITA, ANGELRYD ÅKE, ÅKERSBERGA |
|
Bästa veteran: |
KORAD SE V-08 ADORE ME MODUS VIVENDI Ägare: BERGQVIST CHARLOTTA, BILLESHOLM Uppfödare: LOZIA IRMINA, PL-59300 LUBIN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: STABLEMASTER'S Uppfödare: FABERGE FRANCES, FINLAND |
|
|
Domare: |
JOHN PHILIP, INDIEN - hanar |
|
ADLERCREUTZ GUNNEL, FINLAND - tikar, BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK V-13 FI JV-13 FI V-13 NORD JV-13 JUST ASK CARLA Ägare: O'SHEA GERARD, LIDINGÖ Uppfödare: O'SHEA GERARD, ÅKERS STYCKEBRUK |
|
BIM: |
C.I.B&NORD UCH C.I.E KORAD LPII SE V-08 TJH(FM) DEMINAS VIGGO Ägare: STEN MALIN, NYKÖPING Uppfödare: NYLANDER HELENA, TÄBY |
|
CACIB - hane: |
HEIZA'S IDEAL IDEFIX Ägare: AXELSSON DAVID, VITTARYD Uppfödare: SORBAN ISTVAN, BJUV |
|
CACIB - tik: |
DK V-13 FI JV-13 FI V-13 NORD JV-13 JUST ASK CARLA Ägare: O'SHEA GERARD, LIDINGÖ Uppfödare: O'SHEA GERARD, ÅKERS STYCKEBRUK |
|
CERT - hane: |
LPI TJH(PTRH) GO SOLID'S AMADEUS Ägare: BISAK TIHOMIR, LINKÖPING Uppfödare: BERGLUND TONY, LUNDIN BERGLUND LENA, NYKVARN |
|
CERT - tik: |
KORAD TJH(PTRH) HAPPY CHOICE DIAMONDS ARE FOREVER Ägare: BERGSTAM MARIA, SALTSJÖ-BOO Uppfödare: BERGSTAM MARIA, ANDERSSON BJÖRN, SALTSJÖ-BOO |
|
Bästa veteran: |
C.I.B&NORD UCH C.I.E KORAD LPII SE V-08 TJH(FM) DEMINAS VIGGO Ägare: STEN MALIN, NYKÖPING Uppfödare: NYLANDER HELENA, TÄBY |
|
Bästa avelsgrupp: |
KORAD FERRIS VOM LAUBERG Ägare: MÖLLER BETINA, MÄRSTA Uppfödare: ERHARDT MICHAEL, TYSKLAND |
|
RYSK SVART TERRIER |
Antal: 10 |
|
Domare: |
STAUNSKJAER OLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
RU CH SE V-09 SE V-11 NOCHNOY DOZOR DOLINY VETROV Ägare: GORATCHEK ALEXANDRA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: KRINITSINA V V, RU-350090 KRASNODAR |
|
BIM: |
C.I.B FI UCH LPI NO UCH RU CH SE V-10 SE V-11 BRJUNETKA KOKETKA IZ DOLINY VETROV Ägare: HEMMINGBERG SIRPA, TYRESÖ Uppfödare: GORATCHEK ALEXANDRA, SÖDERTÄLJE |
|
CACIB - hane: |
RU CH SE V-09 SE V-11 NOCHNOY DOZOR DOLINY VETROV Ägare: GORATCHEK ALEXANDRA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: KRINITSINA V V, RU-350090 KRASNODAR |
|
CACIB - tik: |
C.I.B FI UCH LPI NO UCH RU CH SE V-10 SE V-11 BRJUNETKA KOKETKA IZ DOLINY VETROV Ägare: HEMMINGBERG SIRPA, TYRESÖ Uppfödare: GORATCHEK ALEXANDRA, SÖDERTÄLJE |
|
CERT - hane: |
RUSORO AZART Ägare: EVA-LENA ERNGREN, SPÅNGA Uppfödare: KRIVOPOLENOVA IRINA, SPANIEN |
|
SANKT BERNHARDSHUND, KORTHÅRIG |
Antal: 7 |
|
Domare: |
HAAPANIEMI ELINA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NORD UCH SWEET SAINT'S FANTASTIC TOP WINNER Ägare: BERGLUND ERIKA, SUNDSBRUK Uppfödare: MOLIN ANNA-KLARA, SVENSTAVIK |
|
BIM: |
DK UCH DK V-13 DK V-14 INT UCH NO UCH NORD UCH SE UCH ST ZAMBA'S SECRET STORY Ägare: RUTH PR�VEN, MINNESUND, NORGE Uppfödare: PRÖVEN RUTH, NO-2092 MINNESUND |
|
CACIB - hane: |
NORD UCH SWEET SAINT'S FANTASTIC TOP WINNER Ägare: BERGLUND ERIKA, SUNDSBRUK Uppfödare: MOLIN ANNA-KLARA, SVENSTAVIK |
|
Bästa veteran: |
C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH NORD VV-12 SE UCH BERNHARDLUNDENS DODGE CORONET Ägare: TORSTENSSON MALIN, BREDARED Uppfödare: HANSSON LENA, HANSSON BENNY, BRÅLANDA |
|
SANKT BERNHARDSHUND, LÅNGHÅRIG |
Antal: 13 |
|
Domare: |
HAAPANIEMI ELINA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH SE UCH KING-BARONEN'S RULES THE WORLD Ägare: MIKA PALLARI, II, FINLAND Uppfödare: PALLARI MIKA, FINLAND |
|
BIM: |
FI UCH NO UCH SE UCH WW-08 KING-BARONEN'S PICK POCKET Ägare: MIKA PALLARI, II, FINLAND Uppfödare: PALLARI MIKA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH SAINT VERNA COPACETIC BASHFUL Ägare: KATARIINA VAHVELAINEN & AULI KALEVA, II, FINLAND Uppfödare: VAHVELAINEN KATARIINA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
DEIN HARDS NOTHING TO TALK ABOUT Ägare: BYREVIK KARIN, ÖSTERBYBRUK Uppfödare: BYREVIK KARIN, ÖSTERBYBRUK |
|
Bästa veteran: |
FI UCH SE UCH KING-BARONEN'S RULES THE WORLD Ägare: MIKA PALLARI, II, FINLAND Uppfödare: PALLARI MIKA, FINLAND |
|
SCHNAUZER, PEPPAR & SALT |
Antal: 32 |
|
Domare: |
JERNHAKE SIV - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NO UCH SE JV-12 SE UCH ARGENTA'S KINGSLEY Ägare: SUNDBOM MARIA, UPPSALA Uppfödare: ANDERSSON BIRGITTA, NIKLASSON BOEL & CAROLINE, ÄLVSJÖ |
|
BIM: |
C.I.B EE CH FI JV-08 NORD UCH MIHAN VÄRISUORA Ägare: SAIMI NIEMINEN, PORVOO, FINLAND Uppfödare: NIEMINEN SAIMI & AHTI, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
NO UCH SE JV-12 SE UCH ARGENTA'S KINGSLEY Ägare: SUNDBOM MARIA, UPPSALA Uppfödare: ANDERSSON BIRGITTA, NIKLASSON BOEL & CAROLINE, ÄLVSJÖ |
|
CACIB - tik: |
C.I.B EE CH FI JV-08 NORD UCH MIHAN VÄRISUORA Ägare: SAIMI NIEMINEN, PORVOO, FINLAND Uppfödare: NIEMINEN SAIMI & AHTI, FINLAND |
|
CERT - hane: |
VELVET DANDY'S ARZAK Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS |
|
CERT - tik: |
FI UCH RAAPPAVUOREN FRÖÖKYNÄ Ägare: TARJA TERVONEN, PENNALA, FINLAND Uppfödare: TERVONEN TARJA & JOUNI, PENNALA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B FI UCH NO V-08 NORD UCH NORD V-08 VELVET DANDY'S SIGRID STORRÅDA Ägare: PETTERSSON JOHANNA, VÄSTERÅS Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B EE CH FI JV-08 NORD UCH MIHAN VÄRISUORA Ägare: SAIMI NIEMINEN, PORVOO, FINLAND Uppfödare: NIEMINEN SAIMI & AHTI, FINLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: MIHAN Uppfödare: NIEMINEN SAIMI & ANTI& KÄRKKÄINEN R, FINLAND |
|
SCHNAUZER, SVART |
Antal: 21 |
|
Domare: |
JERNHAKE SIV - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH SE V-12 VELVET DANDY'S AURA Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS |
|
BIM: |
C.I.B DK UCH NO UCH NO V-10 NORD V-11 SE UCH SCANDAL BEAUTY'S OTARD Ägare: JANSSON BERIT, TÄBY Uppfödare: JANSSON BERIT, TÄBY |
|
CACIB - hane: |
C.I.B DK UCH NO UCH NO V-10 NORD V-11 SE UCH SCANDAL BEAUTY'S OTARD Ägare: JANSSON BERIT, TÄBY Uppfödare: JANSSON BERIT, TÄBY |
|
CACIB - tik: |
SE UCH SE V-12 VELVET DANDY'S AURA Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS |
|
CERT - hane: |
CHERNI STRAZHNIK KREMLIN Ägare: RINGBOM MARIA, VISBY Uppfödare: EGOREHEVA M L, RYSSLAND |
|
CERT - tik: |
SE JV-13 TACILLAN SNOWBALL Ägare: MARJUKKA PUUSTINEN & ANU KATILA, INKOO AS, FINLAND Uppfödare: KATILA ANU, JUKAJA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
SE UCH SCHNAUBLACKS DIANA Ägare: PIERROU RENEÉ, HUDDINGE Uppfödare: HÅKANSSON MONICA, SMEDSTORP |
|
|
Domare: |
HAAPANIEMI ELINA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE CH EUW-06 FI UCH INT UCH LT CH LV CH NO V-05 NO V-07 NO V-08 RU CH SE V-05 SE V-06 SE V-07 SE V-08 SE V-10 VWW-14 SECRET LINE'S DENG XIAO PING Ägare: MERJA SORSA, KARJALOHJA, FINLAND Uppfödare: SORSA MERJA, FINLAND |
|
BIM: |
BG CH C.I.B CY CH EE CH GE CH LT CH LV CH MD CH ME CH NO UCH NORD V-09 NORD V-11 SE UCH SE V-11 VDH CH PEI ATTENTION APPLE OF MY EYE Ägare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM |
|
CACIB - hane: |
DK JV-14 PEI ATTENTION BOW-TIE Ägare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM |
|
CACIB - tik: |
BG CH C.I.B CY CH EE CH GE CH LT CH LV CH MD CH ME CH NO UCH NORD V-09 NORD V-11 SE UCH SE V-11 VDH CH PEI ATTENTION APPLE OF MY EYE Ägare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM |
|
CERT - hane: |
DK JV-14 PEI ATTENTION BOW-TIE Ägare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM |
|
CERT - tik: |
SECRET LINE'S HUFF'N'PUFF Ägare: MERJA SORSA, KARJALOHJA, FINLAND Uppfödare: SORSA MERJA, KARJALOHJA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
EE CH EUW-06 FI UCH INT UCH LT CH LV CH NO V-05 NO V-07 NO V-08 RU CH SE V-05 SE V-06 SE V-07 SE V-08 SE V-10 VWW-14 SECRET LINE'S DENG XIAO PING Ägare: MERJA SORSA, KARJALOHJA, FINLAND Uppfödare: SORSA MERJA, FINLAND |
|
Bästa avelsgrupp: |
BG CH C.I.B CY CH EE CH GE CH LT CH LV CH MD CH ME CH NO UCH NORD V-09 NORD V-11 SE UCH SE V-11 VDH CH PEI ATTENTION APPLE OF MY EYE Ägare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: PEI ATTENTION Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM |
|
SREDNEASIATSKAJA OVTJARKA |
Antal: 2 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
CZ CH EUW-14 FI JV-13 FI V-13 NORD JV-13 SHER-GIZ RANTY OGUL Ägare: IRINA RANTA, VASKIO, FINLAND Uppfödare: KISTENEVA N.A., RYSSLAND |
|
CACIB - hane: |
CZ CH EUW-14 FI JV-13 FI V-13 NORD JV-13 SHER-GIZ RANTY OGUL Ägare: IRINA RANTA, VASKIO, FINLAND Uppfödare: KISTENEVA N.A., RYSSLAND |
|
TIBETANSK MASTIFF |
Antal: 9 |
|
Domare: |
HAAPANIEMI ELINA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B&NORD UCH DK U(G)CH DK UCH DK V-10 DK V-12 NO V-09 NO V-11 NORD V-12 SE V-11 CHILCOOT FANTA Ägare: ÅBERG MARTINSAARI ASTA, JÄRNA Uppfödare: LAAKKONEN EEVA & JARI, FINLAND |
|
BIM: |
CHENPOREWA RAI RINPOCHE Ägare: OLANDER LINDBLOM KRISTER, HELSINGBORG Uppfödare: TENDERMANN ANGELA & IVAR, ESTLAND |
|
CACIB - hane: |
C.I.B FI UCH NO UCH NO V-12 SE UCH CHILCOOT FELIX Ägare: ÅBERG MARTINSAARI ASTA, JÄRNA Uppfödare: LAAKKONEN EEVA & JARI, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B&NORD UCH DK U(G)CH DK UCH DK V-10 DK V-12 NO V-09 NO V-11 NORD V-12 SE V-11 CHILCOOT FANTA Ägare: ÅBERG MARTINSAARI ASTA, JÄRNA Uppfödare: LAAKKONEN EEVA & JARI, FINLAND |
|
CERT - hane: |
CHENPOREWA RAI RINPOCHE Ägare: OLANDER LINDBLOM KRISTER, HELSINGBORG Uppfödare: TENDERMANN ANGELA & IVAR, ESTLAND |
|
CERT - tik: |
WIYODAN WAHIDA NEERU Ägare: VIRPI PÖNTINEN, HÄMEENLINNA, FINLAND Uppfödare: |
|
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH JITAIGO KUMIKO Ägare: LARSSON LENA, TIMRÅ Uppfödare: LUND ELISABETH, ÅKERS STYCKEBRUK |
|
CACIB - tik: |
SE UCH JITAIGO KUMIKO Ägare: LARSSON LENA, TIMRÅ Uppfödare: LUND ELISABETH, ÅKERS STYCKEBRUK |
|
CERT - tik: |
MENADEL YOSHE Ägare: HENRIKSEN JOANNA, MOHEDA Uppfödare: COJAN LIVIU COSMIN, RUMÄNIEN |
|