AUSTRALIAN CATTLEDOG |
Antal: 9 |
|
Domare: |
FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
BY CH CR CH CY CH EE CH GE CH RO CH ERKKERTIN BLUE FOXY LADY Ägare: RANTAMÄKI KERTTU & KALLIONIEMI LAURA-MARIA, FI-28400 ULVILA, FINLAND Uppfödare: RANTAMÄKI KERTTU, FINLAND |
|
BIM: |
C.I.B NO V-05 NO V-07 NO V-08 NO V-09 NO V-13 NO VV-13 NORD V-06 NORD V-07 NORD V-10 SE V-06 SE V-09 WW-08 WILLACARRAS BLUE ARAMUT Ägare: JANNE GREGERSEN, 1929, NORGE Uppfödare: THRYGG GEIR & LINDA HÖYEM, NO-3442 HYGGEN |
|
CACIB - tik: |
BY CH CR CH CY CH EE CH GE CH RO CH ERKKERTIN BLUE FOXY LADY Ägare: RANTAMÄKI KERTTU & KALLIONIEMI LAURA-MARIA, FI-28400 ULVILA, FINLAND Uppfödare: RANTAMÄKI KERTTU, FINLAND |
|
CERT - tik: |
SE V-12 GIRRA WEEN KAZARI TOYO-KEN Ägare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: DEDICOVA EVA, TJECKIEN |
|
Bästa veteran: |
C.I.B NO V-05 NO V-07 NO V-08 NO V-09 NO V-13 NO VV-13 NORD V-06 NORD V-07 NORD V-10 SE V-06 SE V-09 WW-08 WILLACARRAS BLUE ARAMUT Ägare: JANNE GREGERSEN, 1929, NORGE Uppfödare: THRYGG GEIR & LINDA HÖYEM, NO-3442 HYGGEN |
|
AUSTRALIAN KELPIE |
Antal: 20 |
|
Domare: |
FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK JV-14 RLD F RLD N AUSTRALIAN MATES COME BYE HEDDA Ägare: LINDSTRÖM MARI, RYDSGÅRD Uppfödare: LINDSTRÖM MARI, RYDSGÅRD |
|
BIM: |
KORAD LPII LPIII LU CH SE UCH SE V-13 VICKULAS TO DO Ägare: HALLGREN CAMILLA, VIKARBYN Uppfödare: LINDGREN ANN-SOFIE, KUMLA |
|
CACIB - hane: |
KORAD LPII LPIII LU CH SE UCH SE V-13 VICKULAS TO DO Ägare: HALLGREN CAMILLA, VIKARBYN Uppfödare: LINDGREN ANN-SOFIE, KUMLA |
|
CACIB - tik: |
LPI RLD F RLD N SE JV-13 JEJMIC'S XRYSANTEMUM Ägare: WESTERBERG ANNA, HÄGERSTEN Uppfödare: FRIDH SÖREN, CEDERBERG LISBETH, FÄRENTUNA |
|
Bästa veteran: |
LPI KOPETS ALPHA Ägare: ADRIAN CAMILLA, NYBRO Uppfödare: JONSSON CECILIA, VAGGERYD |
|
AUSTRALIAN SHEPHERD |
Antal: 65 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B DK V-12 DK&NO UCH FI V-12 NO V-11 NORD V-12 NORTHBAY'S ROCK ON SUMMIT Ägare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA Uppfödare: WOOD MONTY & KATHI & HERRON HEATHER, USA |
|
BIM: |
NO U(D)CH THORNAPPLE BLUSHIN RUSSIAN Ägare: FOKKENS EIKE, VARBERG Uppfödare: BRANDENBURG ELLEN & GARRISON AMY, USA |
|
CACIB - hane: |
C.I.B DK V-12 DK&NO UCH FI V-12 NO V-11 NORD V-12 NORTHBAY'S ROCK ON SUMMIT Ägare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA Uppfödare: WOOD MONTY & KATHI & HERRON HEATHER, USA |
|
CACIB - tik: |
NO U(D)CH THORNAPPLE BLUSHIN RUSSIAN Ägare: FOKKENS EIKE, VARBERG Uppfödare: BRANDENBURG ELLEN & GARRISON AMY, USA |
|
CERT - hane: |
JUST YOU OF CRYSTAL LAKE Ägare: JANETTE BERGSTEN, ESPOO, FINLAND Uppfödare: GAILLIAERT M & TOMMASO S, FRANKRIKE |
|
CERT - tik: |
WENLISA'S ON CLOUD NINE Ägare: PETTERSSON JENNY, SKEPPLANDA Uppfödare: WENSLEY LISA B, CANADA |
|
Bästa veteran: |
C.I.B DK UCH LPI NO UCH THORNAPPLE RUBY PASSION Ägare: JOHANSSON MARIE, FREDRIKSDAL Uppfödare: DAVIDSON V BRANDENBURG E GARRISON A, USA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: DROVER'S Uppfödare: TANNER SATU, FINLAND |
|
|
Domare: |
SKALIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
BY CH C.I.B FI UCH LT CH SANDAURI LET'S GO GO GO Ägare: BRUSIN NINA, FI-01900 NURMIJÄRVI, FINLAND Uppfödare: RUDENKO N, RYSSLAND |
|
BIM: |
ALISTAIR'S TEACH ME TIGER Ägare: ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ |
|
CACIB - hane: |
ALISTAIR'S TEACH ME TIGER Ägare: ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ |
|
CACIB - tik: |
BY CH C.I.B FI UCH LT CH SANDAURI LET'S GO GO GO Ägare: BRUSIN NINA, FI-01900 NURMIJÄRVI, FINLAND Uppfödare: RUDENKO N, RYSSLAND |
|
CERT - hane: |
ALISTAIR'S TEACH ME TIGER Ägare: ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ |
|
CERT - tik: |
BY CH C.I.B FI UCH LT CH SANDAURI LET'S GO GO GO Ägare: BRUSIN NINA, FI-01900 NURMIJÄRVI, FINLAND Uppfödare: RUDENKO N, RYSSLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B EE CH LPI NORD UCH RLD F RLD N SVASSAS BORN HAPPY Ägare: LUNDSTRÖM VICTORIA, TORSHÄLLA Uppfödare: ENEQVIST ANNA, BODELSON MAGNUS, GRILLBY |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B DK UCH FI UCH SE UCH SE V-11 ALISTAIR'S KING OF THE CASTLE Ägare: LÅNGSVED MARIE, GÄVLE Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: ALISTAIR'S Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ |
|
|
Domare: |
SKALIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
KORAD SE UCH SE VCH SILOGÅRDEN'S E'WIENNA Ägare: GUSTAFSSON BRITT, FAGERSTA Uppfödare: LANTZ EVA, HJORTKVARN |
|
CACIB - tik: |
KORAD SE UCH SE VCH SILOGÅRDEN'S E'WIENNA Ägare: GUSTAFSSON BRITT, FAGERSTA Uppfödare: LANTZ EVA, HJORTKVARN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SILOGÅRDEN'S Uppfödare: LANTZ EVA, HJORTKVARN |
|
BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL |
Antal: 16 |
|
Domare: |
KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
WW-14 JE M'APPELLE XANTHE Ägare: HEDENBERG SABINA, ÅLAND, FINLAND Uppfödare: HEDENBERG SABINA, ÅLAND, FINLAND |
|
BIM: |
SE UCH EMMABOURNE REACH FOR THE MOON Ägare: KARLSSON GUNILLA, LIDINGÖ Uppfödare: STINCHCOMBE BIRGITTA, KNIVSTA |
|
CACIB - hane: |
WW-14 JE M'APPELLE XANTHE Ägare: SABINA HEDENBERG, PÅLSBÖLE ÅLAND, FINLAND Uppfödare: HEDENBERG SABINA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
SE UCH EMMABOURNE REACH FOR THE MOON Ägare: KARLSSON GUNILLA, LIDINGÖ Uppfödare: STINCHCOMBE BIRGITTA, KNIVSTA |
|
CERT - hane: |
DK UCH EE CH LT CH LV CH NORD JV-12 GIDEON OF BLACK MAGIC'S CASTLE Ägare: DINA JOHANSSON, PARGAS, FINLAND Uppfödare: HORTER PETRA, TYSKLAND |
|
BELGISK VALLHUND/ LAEKENOIS |
Antal: 10 |
|
Domare: |
KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NO UCH SE V-13 ROUGHRAGS DAZZLING DELILAH Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN Uppfödare: MAGNERHOLT CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN |
|
CACIB - tik: |
NO UCH SE V-13 ROUGHRAGS DAZZLING DELILAH Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN Uppfödare: MAGNERHOLT CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN |
|
Bästa veteran: |
C.I.E FI V-08 GI CH KORAD LPIII SE V-07 CIFRA BEERTA TJAMME'S END Ägare: ZALUSKA MAJA, VENDELSÖ Uppfödare: V/D WALLE A G, NL-9686 VA BEERTA |
|
BELGISK VALLHUND/ MALINOIS |
Antal: 7 |
|
Domare: |
KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E DK UCH EE CH NORD V-11 SE V-11 SE V-12 JOLIEFLEUR DU TERRIL DES LOUPS Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: CORNU-PLAMONT GASTON, BELGIEN |
|
CACIB - tik: |
C.I.E DK UCH EE CH NORD V-11 SE V-11 SE V-12 JOLIEFLEUR DU TERRIL DES LOUPS Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: CORNU-PLAMONT GASTON, BELGIEN |
|
BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN |
Antal: 24 |
|
Domare: |
KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B C.I.E EE CH FI UCH LVCH LTCH NO-HOW UNCLE NEMO Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: PALMU NINA & HUHTALA TARJA, FIN-04350 NAHKELA |
|
BIM: |
SE V-12 DUVEL BRIAH Ägare: STRANDGÅRD SUSANNE, GODBY ÅLAND, FINLAND Uppfödare: STRANDGÅRD S & G HÖCKERSTEDT C, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
C.I.B C.I.E EE CH FI UCH LVCH LTCH NO-HOW UNCLE NEMO Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: PALMU NINA & HUHTALA TARJA, FIN-04350 NAHKELA |
|
CACIB - tik: |
SE V-12 DUVEL BRIAH Ägare: STRANDGÅRD SUSANNE, GODBY ÅLAND, FINLAND Uppfödare: STRANDGÅRD S & G HÖCKERSTEDT C, FINLAND |
|
CERT - hane: |
C.I.B C.I.E EE CH FI UCH LVCH LTCH NO-HOW UNCLE NEMO Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: PALMU NINA & HUHTALA TARJA, FIN-04350 NAHKELA |
|
Bästa veteran: |
VEGA V MONED Ägare: TROLIN SIV, ÖSMO Uppfödare: BLANKEVOORT M, NL-9619 TA FROOMBOSC |
|
|
Domare: |
BODEGÅRD GÖRAN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH TEMPELUDDENS LINCE Ägare: REUTERSKIÖLD LENA EVA MARGARETA, STOCKHOLM Uppfödare: LINDQUIST HANS, LINDQUIST ANITA, STAVSJÖ |
|
BIM: |
NORD V-11 RIBELLEPELOS PERLA Ägare: GODE MARIA, ÅKERS STYCKEBRUK Uppfödare: GODE MARIA, ÅKERS STYCKEBRUK |
|
CACIB - hane: |
SE UCH TEMPELUDDENS LINCE Ägare: REUTERSKIÖLD LENA EVA MARGARETA, STOCKHOLM Uppfödare: LINDQUIST HANS, LINDQUIST ANITA, STAVSJÖ |
|
CACIB - tik: |
NORD V-11 RIBELLEPELOS PERLA Ägare: GODE MARIA, ÅKERS STYCKEBRUK Uppfödare: GODE MARIA, ÅKERS STYCKEBRUK |
|
CERT - tik: |
SE JV-12 BERBAS SERENA Ägare: ANDERSSON LENA, VÄSTERÅS Uppfödare: ANDERSSON LENA, ANDERSSON HENRIK, VÄSTERÅS |
|
Bästa veteran: |
C.I.B FI UCH NO UCH SE UCH SE V-07 TEMPELUDDENS ELEGANZA Ägare: GODE MARIA, ÅKERS STYCKEBRUK Uppfödare: LINDQUIST HANS, LINDQUIST ANITA, STAVSJÖ |
|
BERGER DES PYRÉNÉES � FACE RASE |
Antal: 9 |
|
Domare: |
KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH NO JV-12 SE JV-12 SE UCH SE V-13 LIGHT MY FIRE DASTON Ägare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK Uppfödare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK |
|
BIM: |
DK UCH NORD JV-11 NORD V-12 SE UCH BELLIS VOM PFIFFIGEN LÜNER Ägare: JOMGART MARI, GIMO Uppfödare: GEIPING CHRISTIAN & WIEBKE, TYSKLAND |
|
CACIB - hane: |
FI UCH NO JV-12 SE JV-12 SE UCH SE V-13 LIGHT MY FIRE DASTON Ägare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK Uppfödare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK |
|
CACIB - tik: |
DK UCH NORD JV-11 NORD V-12 SE UCH BELLIS VOM PFIFFIGEN LÜNER Ägare: JOMGART MARI, GIMO Uppfödare: GEIPING CHRISTIAN & WIEBKE, TYSKLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.E DK UCH DK V-11 DK V-12 FI UCH NO UCH NO V-11 NORD UCH NORD V-11 SE UCH SE V-11 SE V-12 BENJI DU PIC D'ESPADE Ägare: JOMGART MARI, GIMO Uppfödare: GAINCHE NORBERT, FRANKRIKE |
|
BERGER DES PYRÉNÉES � POIL LONG |
Antal: 20 |
|
Domare: |
FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NO UCH NO V-13 NORD UCH SE UCH ANGEYJA'S AELA Ägare: GRO MATHIESEN, ROA, NORGE Uppfödare: MATHIESEN GRO, NO-2740 ROA |
|
Bästa veteran: |
SE UCH POPHAM'S ANNIKA Ägare: HANSSON ANNA, VISBY Uppfödare: HANSSON ANNA & OLLE, HANSSON GUNILLA, VISBY |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: HOB-NOB'S Uppfödare: WESTERBERG MONICA, LUNDH ULRIKA, ÅKERSBERGA |
|
|
Domare: |
FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E&DK&NO UCH KBHV-06&NO V-05-06-07-08 NORD V-06-07 SE V-05-06-07 SE VCH WW&SE V-08 VIF-D'OR DU DOMAINE DE SAINT PAUL Ägare: GULLBERG ULF, FORSHAGA Uppfödare: HARNIST JACQUES, FR-68210 DANNEMARIE |
|
BIM: |
VÄSBYVIKENS ASTRID Ägare: SVARTHOLM LENA, ALINGSÅS Uppfödare: LILJEROOS TANGHÖJ ÅSA, TANGHÖJ HANS, TORSHÄLLA |
|
CACIB - hane: |
ATENGAFLU'S BARON BARA-ÄNN Ägare: GULLBERG ULF, FORSHAGA Uppfödare: GULLBERG AGNETA, GULLBERG ULF, FORSHAGA |
|
CACIB - tik: |
VÄSBYVIKENS ASTRID Ägare: SVARTHOLM LENA, ALINGSÅS Uppfödare: LILJEROOS TANGHÖJ ÅSA, TANGHÖJ HANS, TORSHÄLLA |
|
Bästa veteran: |
C.I.E&DK&NO UCH KBHV-06&NO V-05-06-07-08 NORD V-06-07 SE V-05-06-07 SE VCH WW&SE V-08 VIF-D'OR DU DOMAINE DE SAINT PAUL Ägare: GULLBERG ULF, FORSHAGA Uppfödare: HARNIST JACQUES, FR-68210 DANNEMARIE |
|
|
Domare: |
SKALIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE JCH AMARONNA'S IN THE SPOTLIGHT Ägare: PIPPING THERESE, FI-02780 ESBO, FINLAND Uppfödare: PIPPING THERESE, FINLAND |
|
BIM: |
EE JCH AMARONNA'S ON THE RED CARPET Ägare: PIPPING THERESE, FI-02780 ESBO, FINLAND Uppfödare: PIPPING THERESE, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
EE JCH AMARONNA'S ON THE RED CARPET Ägare: PIPPING THERESE, FI-02780 ESBO, FINLAND Uppfödare: PIPPING THERESE, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
EE JCH AMARONNA'S IN THE SPOTLIGHT Ägare: PIPPING THERESE, FI-02780 ESBO, FINLAND Uppfödare: PIPPING THERESE, FINLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: AMARONNA'S Uppfödare: PIPPING THERESE, FINLAND |
|
BOUVIER DES FLANDRES |
Antal: 12 |
|
Domare: |
KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EXCERNO VENGEANCE VERDI AF FIFI Ägare: KARLSSON TOMMY, STAFFANSTORP Uppfödare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS |
|
BIM: |
DK UCH DK V-14 KORAD CARMSON'S FANCY FIFI Ägare: DITTE RUUD, GRAESTED, DANMARK Uppfödare: RUUD DITTE, NORGE |
|
CACIB - tik: |
DK UCH DK V-14 KORAD CARMSON'S FANCY FIFI Ägare: DITTE RUUD, GRAESTED, DANMARK Uppfödare: RUUD DITTE, NORGE |
|
Bästa veteran: |
DK UCH DK V-10 DK VV-14 INT UCH IPOII NO UCH SE UCH CARMSON'S CHARMING CUDJO Ägare: DITTE RUUD, GRAESTED, DANMARK Uppfödare: DITTE RUUD, DK-3000 HELSINGÖR |
|
|
Domare: |
BISTER SOILE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
LPII RLD N RAVE ON CLEO FAUVE AR Ägare: HOLMGREN LENA, EKERÖ Uppfödare: GRÖNDAHL EVA, RONNEBY |
|
BIM: |
TRÉSOR DE BRIE IKAS FAUVE AF Ägare: SIRU ERKKILÄ, KAIVANTO, FINLAND Uppfödare: HÅKANSSON EVA, HÖRBY |
|
CACIB - hane: |
TRÉSOR DE BRIE IKAS FAUVE AF Ägare: SIRU ERKKILÄ, KAIVANTO, FINLAND Uppfödare: HÅKANSSON EVA, HÖRBY |
|
CACIB - tik: |
LPII RLD N RAVE ON CLEO FAUVE AR Ägare: HOLMGREN LENA, EKERÖ Uppfödare: GRÖNDAHL EVA, RONNEBY |
|
Bästa veteran: |
KORAD LPI WW-08 CARTIER MONZERAT FASTIDIOUS FEMI Ägare: GUSTAFSSON JEANETTE, SÖDERTÄLJE Uppfödare: LAUMOLA JAANA, SIGTUNA |
|
CAO DA SERRA DE AIRES |
Antal: 2 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH FI UCH NO JV-12 SE JV-12 SE UCH HERDSMAID'S TIJUANA Ägare: BJÄDEFORS CARINA, KRISTIANSTAD Uppfödare: SJÖSTEDT KERSTIN, DÖSJEBRO |
|
BIM: |
FI UCH NO UCH SE UCH HERDSMAID'S TOMILHO Ägare: BJÄDEFORS CARINA, KRISTIANSTAD Uppfödare: SJÖSTEDT KERSTIN, DÖSJEBRO |
|
CACIB - hane: |
FI UCH NO UCH SE UCH HERDSMAID'S TOMILHO Ägare: BJÄDEFORS CARINA, KRISTIANSTAD Uppfödare: SJÖSTEDT KERSTIN, DÖSJEBRO |
|
CACIB - tik: |
DK UCH FI UCH NO JV-12 SE JV-12 SE UCH HERDSMAID'S TIJUANA Ägare: BJÄDEFORS CARINA, KRISTIANSTAD Uppfödare: SJÖSTEDT KERSTIN, DÖSJEBRO |
|
CESKOSLOVENSK� VLCIAK |
Antal: 4 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
HARA KIRI SRDCERVÅC Ägare: WASSERMAN JENNY, TUNGELSTA Uppfödare: CILOVA DANIELA, TJECKIEN |
|
BIM: |
EE CH FI UCH LV CH SE UCH SE V-13 WOLFSIRIUS IF YOU'RE HAPPY Ägare: OUTI KARINE, RÖYKKÄ, FINLAND Uppfödare: TURKKILA SUSANNA, KOTKA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
EE CH FI UCH LV CH SE UCH SE V-13 WOLFSIRIUS IF YOU'RE HAPPY Ägare: OUTI KARINE, RÖYKKÄ, FINLAND Uppfödare: TURKKILA SUSANNA, KOTKA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
HARA KIRI SRDCERVÅC Ägare: WASSERMAN JENNY, TUNGELSTA Uppfödare: CILOVA DANIELA, TJECKIEN |
|
CERT - tik: |
HARA KIRI SRDCERVÅC Ägare: WASSERMAN JENNY, TUNGELSTA Uppfödare: CILOVA DANIELA, TJECKIEN |
|
Bästa veteran: |
C.I.B EE CH FI UCH SE UCH SE V-12 VWW-14 WOLFSIRIUS WANTED WOLF Ägare: JANICA HEIKKINEN, VANTAA, FINLAND Uppfödare: TURKKILA SUSANNA, FIN48750 KOTKA |
|
|
Domare: |
HJORTH LEIF RAGNAR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
LPI LPII SE JV-13 SE UCH ENGIE LUZANSKE HVOZDY Ägare: SIVERMAN SANDRA, BORLÄNGE Uppfödare: VORLICEK JAN, TJECKIEN |
|
CERT - tik: |
BISCAYA Z JAMENSKYCH VALIKU Ägare: RANTILA SARI, SÖDERTÄLJE Uppfödare: SACHA JINDRICH, TJECKIEN |
|
COLLIE, KORTHÅRIG |
Antal: 36 |
|
Domare: |
JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
BY CH C.I.B DK UCH DK V-11 EE CH FI UCH NO UCH SE UCH TIMONAN VIKING VIGGO Ägare: KATRI LEIKOLA, TOTTIJARVI, FINLAND Uppfödare: TIKKANEN TUULA, FI-13900 PEKOLA |
|
BIM: |
BY CH C.I.B DK UCH EE CH FI UCH LT CH LV CH NO UCH NORD UCH SE UCH TIMONAN PARADISE PAIGE Ägare: KATRI LEIKOLA, TOTTIJARVI, FINLAND Uppfödare: TIKKANEN TUULA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
BY CH C.I.B DK UCH DK V-11 EE CH FI UCH NO UCH SE UCH TIMONAN VIKING VIGGO Ägare: KATRI LEIKOLA, TOTTIJARVI, FINLAND Uppfödare: TIKKANEN TUULA, FI-13900 PEKOLA |
|
CACIB - tik: |
EE CH NO JV-13 NORD JV-13 SE JV-13 TIMONAN CHIC CAN CHERISH Ägare: TUULA TIKKANEN, PEKOLA, FINLAND Uppfödare: TIKKANEN TUULA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
DK JV-14 CLINGSTONE'S MAKE THE POINT Ägare: ASIKAINEN SATU, FI-13900 PEKOLA, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, PEKOLA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
EE JCH LT JCH RU JCH CLINGSTONE'S MAKE MY DAY Ägare: ASIKAINEN SATU, FI-13900 PEKOLA, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, PEKOLA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
BY CH C.I.B DK UCH EE CH FI UCH LT CH LV CH NO UCH NORD UCH SE UCH TIMONAN PARADISE PAIGE Ägare: KATRI LEIKOLA, TOTTIJARVI, FINLAND Uppfödare: TIKKANEN TUULA, FINLAND |
|
Bästa avelsgrupp: |
BY CH C.I.B DK UCH EE CH FI UCH LT CH LV CH NO UCH NORD UCH SE UCH TIMONAN PARADISE PAIGE Ägare: KATRI LEIKOLA, TOTTIJARVI, FINLAND Uppfödare: TIKKANEN TUULA, FINLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: TIMONAN Uppfödare: TIKKANEN TUULA, FI-13900 PEKOLA |
|
COLLIE, LÅNGHÅRIG |
Antal: 60 |
|
Domare: |
SKALIN BO - tikar, Juniorklass |
|
JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
BE EXCLUSIVE'S WINTER LOVE STORY Ägare: BRITTA S�RENSEN, K�GE, DANMARK Uppfödare: SÖRENSEN BRITTA & SÖRENSEN ERIK, DK-4600 KÖGE |
|
BIM: |
C.I.B DK UCH NO UCH SE UCH TJH(FM) SUNWIND'S BE FAMOUS Ägare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ Uppfödare: JANSSON MALIN, TORSBY |
|
CACIB - hane: |
DK UCH BE EXCLUSIVE'S ON A WINTER NIGHT Ägare: BRITTA S�RENSEN, K�GE, DANMARK Uppfödare: SÖRENSEN BRITTA & SÖRENSEN ERIK, DK-4600 KÖGE |
|
CACIB - tik: |
BE EXCLUSIVE'S WINTER LOVE STORY Ägare: BRITTA S�RENSEN, K�GE, DANMARK Uppfödare: SÖRENSEN BRITTA & SÖRENSEN ERIK, DK-4600 KÖGE |
|
CERT - hane: |
SPEEDYCROWN'S BLACK SPARKLER Ägare: NÄSLUND CHATARINA, SURAHAMMAR Uppfödare: NÄSLUND CHATARINA, SURAHAMMAR |
|
CERT - tik: |
BE EXCLUSIVE'S WINTER LOVE STORY Ägare: BRITTA S�RENSEN, K�GE, DANMARK Uppfödare: SÖRENSEN BRITTA & SÖRENSEN ERIK, DK-4600 KÖGE |
|
Bästa veteran: |
C.I.B DK UCH NO UCH SE UCH TJH(FM) SUNWIND'S BE FAMOUS Ägare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ Uppfödare: JANSSON MALIN, TORSBY |
|
Bästa avelsgrupp: |
RUNNERWAY AFRODITE Ägare: KURU NÄSLUND ALEXANDRA, SURAHAMMAR Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SPEEDYCROWN'S Uppfödare: NÄSLUND CHATARINA, SURAHAMMAR |
|
GOS D'ATURA CATALÅ |
Antal: 11 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B CH CH DK UCH FI UCH FI V-10 NO UCH NORD JV-09 SE UCH ATENGOS I WANT TO BREAK FREE Ägare: NILSSON AGNETA, ÄRLA Uppfödare: NILSSON AGNETA, ÄRLA |
|
BIM: |
DK V-14 JWW-14 LA PETIT RANA'S ZNÄCKA DE RANITA Ägare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, MALMÖ Uppfödare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, LIMHAMN |
|
CACIB - hane: |
C.I.B CH CH DK UCH FI UCH FI V-10 NO UCH NORD JV-09 SE UCH ATENGOS I WANT TO BREAK FREE Ägare: NILSSON AGNETA, ÄRLA Uppfödare: NILSSON AGNETA, ÄRLA |
|
CACIB - tik: |
DK V-14 JWW-14 LA PETIT RANA'S ZNÄCKA DE RANITA Ägare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, MALMÖ Uppfödare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, LIMHAMN |
|
CERT - tik: |
DK V-14 JWW-14 LA PETIT RANA'S ZNÄCKA DE RANITA Ägare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, MALMÖ Uppfödare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, LIMHAMN |
|
Bästa veteran: |
SE UCH SE V-13 GOSILANDIAS FINAL FANTASY Ägare: FASTH GABRIELLA, HUDIKSVALL Uppfödare: FERREIRA VERONICA, RIMBO |
|
HOLLANDSE HERDERSHOND, KORTHÅRIG |
Antal: 16 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-13 CANINE FOR USE FARA Ägare: ENGBERG EMELIE, LESJÖFORS Uppfödare: POUNU MIKAEL, HÖGLUND JENNY, SOLLEFTEÅ |
|
BIM: |
NO UCH NORD JV-11 SE V-13 CANINE FOR USE DON'T STRESS Ägare: KJELL RUNE R�STBERG, KLEIVE, NORGE Uppfödare: POUNU MIKAEL, HÖGLUND JENNY, SOLLEFTEÅ |
|
CACIB - hane: |
NO UCH NORD JV-11 SE V-13 CANINE FOR USE DON'T STRESS Ägare: KJELL RUNE R�STBERG, KLEIVE, NORGE Uppfödare: POUNU MIKAEL, HÖGLUND JENNY, SOLLEFTEÅ |
|
CACIB - tik: |
SE JV-13 CANINE FOR USE FARA Ägare: ENGBERG EMELIE, LESJÖFORS Uppfödare: POUNU MIKAEL, HÖGLUND JENNY, SOLLEFTEÅ |
|
CERT - hane: |
CANINE FOR USE IVAN Ägare: ENGBERG EMELIE, LESJÖFORS Uppfödare: POUNU MIKAEL, HÖGLUND JENNY, SOLLEFTEÅ |
|
CERT - tik: |
SE JV-13 CANINE FOR USE FARA Ägare: ENGBERG EMELIE, LESJÖFORS Uppfödare: POUNU MIKAEL, HÖGLUND JENNY, SOLLEFTEÅ |
|
Bästa avelsgrupp: |
IPO/BHPI IPOI IPOII CANINE FOR USE CASSI Ägare: POUNU MIKAEL & HÖGLUND LINDA, SOLLEFTEÅ Uppfödare: POUNU MIKAEL, HÖGLUND JENNY, SOLLEFTEÅ |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CANINE FOR USE Uppfödare: POUNU MIKAEL, HÖGLUND JENNY, SOLLEFTEÅ |
|
HOLLANDSE HERDERSHOND, LÅNGHÅRIG |
Antal: 1 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE JCH SE JV-13 SHOOTERS BRINDLE ANCILLA LENITA Ägare: KIVILÄ NETTA & AMPUJA ANU, FI-02920 ESBO, FINLAND Uppfödare: AMPUJA ANU, FINLAND |
|
HOLLANDSE HERDERSHOND, STRÄVHÅRIG |
Antal: 2 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E INT&DK CH KBH V-09 NO UCH NORD VV-11 SE V-04-06 SE V-10 SE V-11 SE V-12 SE V-13 WW-10 ROUGHRAGS FIDILI Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN Uppfödare: SVENSSON CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN |
|
Bästa veteran: |
C.I.E INT&DK CH KBH V-09 NO UCH NORD VV-11 SE V-04-06 SE V-10 SE V-11 SE V-12 SE V-13 WW-10 ROUGHRAGS FIDILI Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN Uppfödare: SVENSSON CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN |
|
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
CZARUSO COLDBLOW JULES Ägare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
BIM: |
CZARUSO COSTANZA Ägare: BLOMQVIST JENNIE, STORA LEVENE Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
CACIB - hane: |
CZARUSO COSTANZA Ägare: BLOMQVIST JENNIE, STORA LEVENE Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
CACIB - tik: |
CZARUSO COLDBLOW JULES Ägare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
CERT - hane: |
CZARUSO COSTANZA Ägare: BLOMQVIST JENNIE, STORA LEVENE Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
CERT - tik: |
CZARUSO COLDBLOW JULES Ägare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
Bästa veteran: |
C.I.B NO V-08 NORD UCH SE V-10 SE V-11 WW-10 SORSCHIES SZÉP DAJKA Ägare: KARLSSON LINDA, STUREFORS Uppfödare: SVALIN KICKI, MJÖLBY |
|
Bästa avelsgrupp: |
NORD UCH NORD V-11 SE V-11 SE V-12 SE V-13 RED DOG'S WHITE RUSSIAN Ägare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM Uppfödare: KARLSSON ANNE-CHARLOTTE, TÖREBODA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CZARUSO Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
LANCASHIRE HEELER |
Antal: 17 |
|
Domare: |
NYMANN GUNNAR, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH MIROX EARL ANGUS LE BEAU Ägare: ALMROTH CATHARINA, ESLÖV Uppfödare: ALMROTH CATHARINA, ALMROTH ÅKE, ESLÖV |
|
BIM: |
DK V-11 DK V-12 EE CH NL CH NO V-11 NORD V-11 NORD&FI UCH RLD M SE VCH MONGREL'S YARDLEY YORK Ägare: LANDQVIST ANNA, GÖTEBORG Uppfödare: SIVERSSON LENA, HÄLLEVADSHOLM |
|
CERT - hane: |
TOPOLINOS BONZO Ägare: KJELLSTRÖM ULLA, HUDDINGE Uppfödare: NORDLANDER SUSANNE, ESKILSTUNA |
|
Bästa veteran: |
TOPOLINOS BONZO Ägare: KJELLSTRÖM ULLA, HUDDINGE Uppfödare: NORDLANDER SUSANNE, ESKILSTUNA |
|
MAREMMANO ABRUZZESE |
Antal: 8 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
GUARDAGREGGE EBOLI Ägare: JUHA WESTERLUND, HIETANEN, FINLAND Uppfödare: WESTERLUND JUHA, HIETANEN, FINLAND |
|
CERT - tik: |
GUARDAGREGGE EBOLI Ägare: JUHA WESTERLUND, HIETANEN, FINLAND Uppfödare: WESTERLUND JUHA, HIETANEN, FINLAND |
|
|
Domare: |
FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B NO V-11 NORD UCH RLD N WW-10 MOG-UR'S MR ARMAS Ägare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
BIM: |
MOG-UR'S MRS INESZ Ägare: OLSSON GUNILLA, ÅRSUNDA Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
CACIB - hane: |
FI UCH SE UCH MOG-UR'S MR RAZZI Ägare: SÖDERMAN EVA-MARIA, AXMAR Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
CERT - hane: |
SZOFOGADAS ZAKO Ägare: FALK ANNIKA, FI-04430 JÄRVENPÄÄ, FINLAND Uppfödare: HOHTELA RIITTA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
MOG-UR'S MRS INESZ Ägare: OLSSON GUNILLA, ÅRSUNDA Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
Bästa veteran: |
C.I.B NO V-11 NORD UCH RLD N WW-10 MOG-UR'S MR ARMAS Ägare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: MOG-UR'S Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
OLD ENGLISH SHEEPDOG |
Antal: 13 |
|
Domare: |
JOHN PHILIP, INDIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B EE CH FI UCH LT CH NO UCH SE UCH BLUECHANNEL BARON KNOCKOUT Ägare: LEINO MINNA, FI-12400 TERVAKOSKI, FINLAND Uppfödare: ÖRN MARIKA, FIN-20760 PIISPANRIS |
|
BIM: |
ARYAKAS RODANTHI Ägare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, LÅNGSHYTTAN Uppfödare: KANALES NIKOLAS, ENGLAND |
|
CACIB - hane: |
C.I.B EE CH FI UCH LT CH NO UCH SE UCH BLUECHANNEL BARON KNOCKOUT Ägare: LEINO MINNA, FI-12400 TERVAKOSKI, FINLAND Uppfödare: ÖRN MARIKA, FIN-20760 PIISPANRIS |
|
CACIB - tik: |
ARYAKAS RODANTHI Ägare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, LÅNGSHYTTAN Uppfödare: KANALES NIKOLAS, ENGLAND |
|
CERT - hane: |
BLUECHANNEL EARL THE MIGHTY Ägare: ÖRN MARIKA & LEINO MINNA, FI-20760 PIISPANRISTI, FINLAND Uppfödare: ÖRN MARIKA, PIISPANRISTI, FINLAND |
|
CERT - tik: |
ARYAKAS RODANTHI Ägare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, LÅNGSHYTTAN Uppfödare: KANALES NIKOLAS, ENGLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: DIZZNY'Z Uppfödare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, WALLSTRÖM PER, LÅNGSHYTTAN |
|
POLSKI OWCZAREK NIZINNY |
Antal: 10 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH NORD JV-11 SE UCH SE VCH BOLERO VON NORA'S NIZINA Ägare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE Uppfödare: EVA GRAF, TYSKLAND |
|
BIM: |
C.I.B EE CH NORD UCH RLD A RLD F SE V-12 AMBERGINI'S ICE QUEEN Ägare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE Uppfödare: BJÖRKLUND MERJA, VÅRGÅRDA |
|
CACIB - hane: |
FI UCH NORD JV-11 SE UCH SE VCH BOLERO VON NORA'S NIZINA Ägare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE Uppfödare: EVA GRAF, TYSKLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B EE CH NORD UCH RLD A RLD F SE V-12 AMBERGINI'S ICE QUEEN Ägare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE Uppfödare: BJÖRKLUND MERJA, VÅRGÅRDA |
|
CERT - tik: |
YNNIZIN'S SÖT SOM SOCKER Ägare: LARSSON MARIA, FJUGESTA Uppfödare: KARLBERG KATARINA, SKÄLLINGE |
|
Bästa veteran: |
NO UCH SE UCH BRIGHTWHITE'S HUSH-HUSH Ägare: BRÄND LISE-LOTTE, ENVIKEN Uppfödare: GÄVERT-ASPLUND LOUISE, MÖLNLYCKE |
|
POLSKI OWCZAREK PODHALANSKI |
Antal: 4 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI JV-13 FI UCH JEUW-13 NORD JV-13 WHESTEAM'S LINGONBERRY Ägare: ÖRLING HEIDI & PETRI, FI-54530 LUUMÄKI, FINLAND Uppfödare: TUOMINEN HEIDI, LUUMÄKI, FINLAND |
|
BIM: |
FI UCH JEUW-13 NORD JV-13 WHESTEAM'S ROWANBERRY Ägare: ÖRLING HEIDI & PETRI, FI-54530 LUUMÄKI, FINLAND Uppfödare: TUOMINEN HEIDI, LUUMÄKI, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
FI UCH JEUW-13 NORD JV-13 WHESTEAM'S ROWANBERRY Ägare: ÖRLING HEIDI & PETRI, FI-54530 LUUMÄKI, FINLAND Uppfödare: TUOMINEN HEIDI, LUUMÄKI, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
FI JV-13 FI UCH JEUW-13 NORD JV-13 WHESTEAM'S LINGONBERRY Ägare: ÖRLING HEIDI & PETRI, FI-54530 LUUMÄKI, FINLAND Uppfödare: TUOMINEN HEIDI, LUUMÄKI, FINLAND |
|
CERT - hane: |
FI UCH JEUW-13 NORD JV-13 WHESTEAM'S ROWANBERRY Ägare: ÖRLING HEIDI & PETRI, FI-54530 LUUMÄKI, FINLAND Uppfödare: TUOMINEN HEIDI, LUUMÄKI, FINLAND |
|
CERT - tik: |
FI JV-13 FI UCH JEUW-13 NORD JV-13 WHESTEAM'S LINGONBERRY Ägare: ÖRLING HEIDI & PETRI, FI-54530 LUUMÄKI, FINLAND Uppfödare: TUOMINEN HEIDI, LUUMÄKI, FINLAND |
|
|
Domare: |
FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
AU CH NZ CH SE UCH WW-08 CORDMAKER HURDY GURDY Ägare: BODIL RÜSZ, SVENSTRUP, DANMARK Uppfödare: HUEBNER S C MS, AUSTRALIEN |
|
BIM: |
C.E.C C.I.B EUW-11 NORD UCH VDH CH WW-12 BUBBLETON HOT'N SPICY Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE Uppfödare: RAVN JESPER & ANDERSEN KLAUS, DANMARK |
|
CACIB - tik: |
SE JV-13 CSIGORA ZUN MOON AND ZTAR Ägare: BJÖRKLUND MARIA, STRÄNGNÄS Uppfödare: KLOSTERBERG CHRISTINA, LAMMHULT
NORD UCH IMPECCAGLE FOURTH DIMENSION Ägare: MARIANNE NYMAN & STEFAN ERNSTSSON, GETINGE Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNTSSON STEFAN, GETINGE
|
|
CERT - hane: |
JWW-14 BUBBLETON ORIGINAL SIN Ägare: KIRSI & KARI KIVIKOSKI, KYLMÄLÄ, FINLAND Uppfödare: RAVN JESPER & ANDERSEN KLAUS, DK-4690 HASLEV |
|
CERT - tik: |
C.I.B EE CH FI UCH FI V-12 FI VV-13 LV CH NO UCH RU CH VEUW-13 CASTLEWOLF ABERGINE Ägare: MIRKA LUOSTARI, KUNNAANTIE 20 A2, 01370 VANDA,, FINLAND Uppfödare: SANDBÄCK MAARIT, FIN-68600 PIETARSAAR |
|
Bästa veteran: |
AU CH NZ CH SE UCH WW-08 CORDMAKER HURDY GURDY Ägare: BODIL RÜSZ, SVENSTRUP, DANMARK Uppfödare: HUEBNER S C MS, AUSTRALIEN |
|
|
Domare: |
BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B CZ CH DK UCH EE CH FI UCH LT CH LV CH NORD UCH NORD V-12 SE UCH NAPOS PÅSZTOR Ägare: PÄIVI & MARTIN KURMAN, EKENÄS, FINLAND Uppfödare: METSÄVAINIO EILA, FINLAND |
|
BIM: |
IMSE VIMSE MINOLTA Ägare: BAHRI LISA, STOCKHOLM Uppfödare: GRANATH EVA, MOHOLM |
|
CACIB - hane: |
C.I.B CZ CH DK UCH EE CH FI UCH LT CH LV CH NORD UCH NORD V-12 SE UCH NAPOS PÅSZTOR Ägare: PÄIVI & MARTIN KURMAN, EKENÄS, FINLAND Uppfödare: METSÄVAINIO EILA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
IMSE VIMSE MINOLTA Ägare: BAHRI LISA, STOCKHOLM Uppfödare: GRANATH EVA, MOHOLM |
|
CERT - hane: |
EE JCH HU JCH LT JCH LV JCH NAPOS UDVARLO Ägare: PÄIVI & MARTIN KURMAN, EKENÄS, FINLAND Uppfödare: METSÄVAINIO EILA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
IMSE VIMSE MINOLTA Ägare: BAHRI LISA, STOCKHOLM Uppfödare: GRANATH EVA, MOHOLM |
|
Bästa veteran: |
C.I.B NO V-09 SE AGCH SE V-10 SE&NO UCH WW-12 INFLAME'S BLACK WINTERDAY Ägare: CARLSSON LENA, UPPSALA Uppfödare: MATTILA EEVA, FINLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CAMMS Uppfödare: CARLSSON CAMILLA, NORRA SORUNDA |
|
SAARLOOS WOLFHOND |
Antal: 2 |
|
Domare: |
OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE JCH FI UCH FI V-13 SE UCH ANTARA WOLFNIGHT WICA OF FEELING FO Ägare: JANICA HEIKKINEN, VANTAA, FINLAND Uppfödare: FRÖHLICH JANA, TYSKLAND |
|
CACIB - tik: |
EE JCH FI UCH FI V-13 SE UCH ANTARA WOLFNIGHT WICA OF FEELING FO Ägare: JANICA HEIKKINEN, VANTAA, FINLAND Uppfödare: FRÖHLICH JANA, TYSKLAND |
|
|
Domare: |
HAAPANIEMI ELINA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B NORD JV-11 NORD UCH RLD A RLD F RLD N CHAPPERS CARA MIA Ägare: KARLSSON ANNETTE, MOTALA Uppfödare: KARLSSON ANETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA |
|
BIM: |
KOBUS LYCKE V D KORTE TOREN Ägare: SÖDERGREN SEILITZ INGRID, VIKBOLANDET Uppfödare: DE WIT-BAZELMANS G M L, NEDERLÄNDERNA |
|
CACIB - hane: |
KOBUS LYCKE V D KORTE TOREN Ägare: SÖDERGREN SEILITZ INGRID, VIKBOLANDET Uppfödare: DE WIT-BAZELMANS G M L, NEDERLÄNDERNA |
|
CACIB - tik: |
C.I.B NORD JV-11 NORD UCH RLD A RLD F RLD N CHAPPERS CARA MIA Ägare: KARLSSON ANNETTE, MOTALA Uppfödare: KARLSSON ANETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA |
|
CERT - hane: |
SE JV-13 WÄNERLANDS PRIDE PASCAL Ägare: BORG JOSEPHINE, STOCKHOLM Uppfödare: ANDERSSON LISBETH, DAHL NILS TORE, SJÖTORP |
|
CERT - tik: |
BRYNGANS SWEET ELIZA Ägare: BÄCKLUND HEDMAN BIRGITTA, SVÄRDSJÖ Uppfödare: ROOS INGA-BRITT, BACKLUND JOHANNA, NYKÖPING |
|
Bästa veteran: |
SE UCH SE V-05 SWEDISCH-QUINY V H ROLLECATERDEEL Ägare: ROOS INGA-BRITT, NYKÖPING Uppfödare: SMIT R, HOLLAND |
|
|
Domare: |
JOHN PHILIP, INDIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B SE UCH US CH WYNDSONG HALCYON TEMPEST Ägare: SHIRLEY SULLIVAN, RÄVLANDA, USA Uppfödare: SULLIVAN S & HARRIS D, USA |
|
BIM: |
LPI LPII SE UCH HARÅBS NICKOLINA Ägare: KINDSTRÖM MARGOT, LIDINGÖ Uppfödare: ÅBERG HARRIET, VIKBOLANDET |
|
CACIB - hane: |
C.I.B EE CH FI UCH LV CH NO UCH NORD UCH SE UCH COROS LINUS Ägare: SALLA MARTIKAINEN, HELSINKI, FINLAND Uppfödare: OJANPERÄ CAROLA & RISTO, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
SE UCH BOBELZ NIRVANA Ägare: ABRAHAMSSON THÉRESE, SANDARNE Uppfödare: ÄNGVALD EVA, TRÖNÖDAL |
|
CERT - hane: |
ALTIN TAY MAVERICK Ägare: VALOUEVA SVETLANA, LT-10209 VILNIUS, LITAUEN Uppfödare: MINZAZOVA G E, RYSSLAND |
|
CERT - tik: |
FAKSIMIL KALYPSO Ägare: LINDBERG AGNETA, RÄVLANDA Uppfödare: LINDBERG AGNETA, RÄVLANDA |
|
Bästa veteran: |
C.I.B SE UCH US CH WYNDSONG HALCYON TEMPEST Ägare: SHIRLEY SULLIVAN, RÄVLANDA, USA Uppfödare: SULLIVAN S & HARRIS D, USA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: KÄRRET'S Uppfödare: NILSSON BRITT-MARIE, SÖDERTÄLJE |
|
SHETLAND SHEEPDOG |
Antal: 68 |
|
Domare: |
SMITH DEREK, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH SE UCH SHELLRICK'S JUST A WISH Ägare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA |
|
BIM: |
DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-13 WINDCREST STYLISH MOVE Ägare: ÅKESSON CARIN, TÄBY Uppfödare: ÅKESSON CARIN, TÄBY |
|
CACIB - hane: |
DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-13 WINDCREST STYLISH MOVE Ägare: ÅKESSON CARIN, TÄBY Uppfödare: ÅKESSON CARIN, TÄBY |
|
CACIB - tik: |
FI UCH SE UCH SHELLRICK'S JUST A WISH Ägare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA |
|
CERT - hane: |
BABYSOCKS ROCK'N'ROLL NILO Ägare: JIDEGREN LOTTA, HYSSNA Uppfödare: JANSSON CARINA, GLIMÅKRA |
|
CERT - tik: |
EASTDALE JUST A DREAM DESIGN Ägare: BOOK JEANETTE, UPPSALA Uppfödare: BOOK BERIT, BOOK JEANETTE, UPPSALA |
|
Bästa veteran: |
SE UCH POPPY SLOPE'S QUEEN BITCH Ägare: KASURINEN LOUISE, NYBRO Uppfödare: KASURINEN TOOLA, ROCKNEBY |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SHELLRICK'S Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA |
|
TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG |
Antal: 6 |
|
Domare: |
JOHN PHILIP, INDIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-13 SE V-13 ZIEGERKAMP LAKRITZ Ägare: SVANERYD JANET, SÅTENÄS Uppfödare: STEEN FREDRIK, TULLINGE |
|
BIM: |
SVARZEKOKS SHAKIRA Ägare: TANJA TAMMELA & TIMO VALMIO, AKAA, FINLAND Uppfödare: KANERVA OUTI, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
SE JV-13 SE V-13 ZIEGERKAMP LAKRITZ Ägare: SVANERYD JANET, SÅTENÄS Uppfödare: STEEN FREDRIK, TULLINGE |
|
CACIB - tik: |
SVARZEKOKS SHAKIRA Ägare: TANJA TAMMELA & TIMO VALMIO, AKAA, FINLAND Uppfödare: KANERVA OUTI, FINLAND |
|
TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG |
Antal: 21 |
|
Domare: |
JOHN PHILIP, INDIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SCHHI SE UCH CANTANIA'S JUNI Ägare: MICKAEL.MATTSSON, IGGESUND Uppfödare: ENGLUND PATRIC, WÅRD MARIE, ILSBO |
|
BIM: |
IPO/BHPI IPOI KORAD NORD JV-11 SE UCH MISCHALAND'S SILAS Ägare: PRYTZ NINA, ESKILSTUNA Uppfödare: ERIKSSON ANDERS, ERIKSSON SUSANNE, ÖRSUNDSBRO |
|
CACIB - hane: |
IPO/BHPI IPOI KORAD NORD JV-11 SE UCH MISCHALAND'S SILAS Ägare: PRYTZ NINA, ESKILSTUNA Uppfödare: ERIKSSON ANDERS, ERIKSSON SUSANNE, ÖRSUNDSBRO |
|
CACIB - tik: |
DK UCH LU CH SCHHI SE UCH SL CH ANANAS VOM AHAUSER SCHLOSS Ägare: JÖNSSON LINDA, SVALÖV Uppfödare: BOURSCHEIDT BRITTA, TYSKLAND |
|
CERT - hane: |
IPO/BHPI IPOI KORAD ANEMICOS KAMARO Ägare: FROHM MADELEINE, SKOGÅS Uppfödare: CORDEUS MIKAEL, ÖRSUNDSBRO |
|
CERT - tik: |
IPO/BHPI IPOI RED'N BLACK'S GENNA Ägare: EHN ROSE-MARIE, ENKÖPING Uppfödare: NORELL ANN, DALA-FLODA |
|
Bästa veteran: |
SCHHI SE UCH CANTANIA'S JUNI Ägare: MICKAEL.MATTSSON, IGGESUND Uppfödare: ENGLUND PATRIC, WÅRD MARIE, ILSBO |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: ANEMICOS Uppfödare: CORDEUS MIKAEL, ÖRSUNDSBRO |
|
WELSH CORGI CARDIGAN |
Antal: 36 |
|
Domare: |
HJORTH LEIF RAGNAR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-12 SE UCH CARDAX TRUE MAN Ägare: WIDIN MARGARETA & BERG SOFIA, LINKÖPING Uppfödare: WIDIN MARGARETA, LINKÖPING |
|
BIM: |
EE JCH LT JCH LV JCH TRAFOX FOUR ROSES Ägare: BERGDAHL KIRSI, FI-04130 SIPOO, FINLAND Uppfödare: BERGDAHL KIRSI, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
SE JV-12 SE UCH CARDAX TRUE MAN Ägare: WIDIN MARGARETA, LINKÖPING Uppfödare: WIDIN MARGARETA, LINKÖPING |
|
CACIB - tik: |
EE JCH LT JCH LV JCH TRAFOX FOUR ROSES Ägare: BERGDAHL KIRSI, FI-04130 SIPOO, FINLAND Uppfödare: BERGDAHL KIRSI, FINLAND |
|
CERT - hane: |
RLD F RLD N FEST LURODY CUDNEJ Ägare: GÅLLNANDER JONASSON ANNETTE, UPPLANDS VÄSBY Uppfödare: RYGIER JULITA, POLEN |
|
CERT - tik: |
EE JCH LT JCH LV JCH TRAFOX FOUR ROSES Ägare: BERGDAHL KIRSI, FI-04130 SIPOO, FINLAND Uppfödare: BERGDAHL KIRSI, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B NO UCH NORD VV-11 SE UCH NICKNAME'S BLUECONNECTION TO CARDAX Ägare: ÖLUND ANN-CHRISTINE, HOLMSUND Uppfödare: SANDELL-WIDIN CARINA, LINKÖPING |
|
Bästa avelsgrupp: |
SE UCH ALL TRADE SUGER AND SPICE Ägare: ERIKSSON MALIN, VEBERÖD Uppfödare: OHM INHRID P & AARAK PER M, NO-5578 NEDRE VATS |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CARDAX Uppfödare: WIDIN MARGARETA, LINKÖPING |
|
WELSH CORGI PEMBROKE |
Antal: 24 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B NORD UCH ZODIA'S LEO Ägare: JOHANSSON MONIKA, KÅGERÖD Uppfödare: JONSSON AGNETA, BOTTNARYD |
|
BIM: |
DK V-13 DK V-14 JWW-13 NO UCH SE UCH SE V-13 SIGGEN'S QUEEN OF SPADES Ägare: RITA TILLEY WILBERG, S�RUMSAND, NORGE Uppfödare: WILBERG RITA & LEIF-HERMAN & JULIE, NORGE |
|
CACIB - hane: |
WELINCHA'S QUICK BOY Ägare: ÅBACKA VERONICA, ÅLBERGA Uppfödare: BELGEN RAGNHILD & LEIF VIDAR, NORGE |
|
CACIB - tik: |
LISJA STAJA SAMAYA SCHASLIVAYA Ägare: ÅBACKA VERONICA, ÅLBERGA Uppfödare: GOYDA N V, RYSSLAND |
|
CERT - hane: |
WELINCHA'S QUICK BOY Ägare: ÅBACKA VERONICA, ÅLBERGA Uppfödare: BELGEN RAGNHILD & LEIF VIDAR, NORGE |
|
CERT - tik: |
LISJA STAJA SAMAYA SCHASLIVAYA Ägare: ÅBACKA VERONICA, ÅLBERGA Uppfödare: GOYDA N V, RYSSLAND |
|
Bästa veteran: |
DK UCH FI UCH NORD V-03 SE UCH HAYWIRE'S WINDS OF CHANGE Ägare: VIVIAN MATTSSON, PORVOO, FINLAND, FINLAND Uppfödare: AHLBOM ELSE, FIN18300 HEINOLA KK |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SIGGEN'S Uppfödare: WILBERG RITA & LEIF-HERMAN & JULIE, NORGE |
|
|
Domare: |
BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
PARFAIT FLEUR TANT MIEUX Ägare: KOJOLA TARJA & SEPÄNMÄKI SUVI, FI-62100 LAPUA, FINLAND Uppfödare: KOJOLA TARJA, LAPUA, FINLAND |
|
BIM: |
ILLUSIA VOM NIEHUSER SEE Ägare: KOJOLA TARJA, FI-62100 LAPUA, FINLAND Uppfödare: TIMM ANIKA, TYSKLAND |
|
CACIB - hane: |
SUNNANTORPS MOONLANDER MAN Ägare: STAREBORN LARSSON ANNE-CHRISTINE, TIERP Uppfödare: ERIKSSON MALIN, TROSA |
|
CACIB - tik: |
ILLUSIA VOM NIEHUSER SEE Ägare: KOJOLA TARJA, FI-62100 LAPUA, FINLAND Uppfödare: TIMM ANIKA, TYSKLAND |
|
CERT - hane: |
PARFAIT FLEUR TANT MIEUX Ägare: KOJOLA TARJA & SEPÄNMÄKI SUVI, FI-62100 LAPUA, FINLAND Uppfödare: KOJOLA TARJA, LAPUA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
ILLUSIA VOM NIEHUSER SEE Ägare: KOJOLA TARJA, FI-62100 LAPUA, FINLAND Uppfödare: TIMM ANIKA, TYSKLAND |
|
Bästa veteran: |
DK UCH KORAD LPI NORD UCH SE V-07-08 SE VCH BIANCA OF TREBONS BERGER BLANC Ägare: BARVESTAD ANNICKA, RUNHÄLLEN Uppfödare: WARDEN FRANDSEN ULLA, FRANKRIKE |
|