Bruksuppfödarpris, BUP
Bruksuppfödarpriset instiftades år 1962 och är ett erkännande åt de uppfödare som fött upp hundar vilka meriterat sig på bruks- och jaktprov.
Grupp 1, vall-, boskaps- och herdehundar
Aussie actions´s (australian kelpie), Vickulas (australian kelpie), Windedos (australian shepherd), Grand lutin (beauceron), Spinoys (belgisk vallhund/tervueren), Beathalandet (tysk schäferhund) och Rapport´s (tysk schäferhund).
Grupp 3, terrier
Bordirus (border terrier) och Ottercap (border terrier).
Grupp 4, taxar
Zelmmas (tax) och Quickmatch (tax).
Grupp 5, spetsar och raser av urhundstyp
Kolåsens (jämthund), Mörka skogs (jämthund), Snötrollens (samojedhund) och Ylajärvis (siberian husky).
Grupp 6, drivande hundar samt sök- och spårhundar
Långsjöns (drever), Bergnäsets (finsk stövare), Solstrimmans (finsk stövare), Spjutvikens (hamiltonstövare), Kärråsens (petit basset griffon vendéen) och Väntans (petit basset griffon vendéen).
Grupp 7, stående fågelhundar
Zettertjärns (gordon setter), Ormkullens (korthårig vorsteh), Råvatj (korthårig vorsteh), Sångbergets (korthårig vorsteh), Tappra (korthårig vorsteh), Borgeflon´s (pointer) och Östbergets (pointer).
Grupp 8, stötande hundar, apporterande hundar och vattenhundar
Lustans (flatcoated retriever) och River fox (nova scotia duck tolling retriever).
Grupp 10, vinthundar
Jalessas (whippet).
Bruksavelspris, BAP
Bruksavelspriset instiftades år 1956 och uppmärksamar de hundar som visat sig vara goda nedärvare och har haft stor betydelse för aveln av goda bruks- och jakthundar.
Grupp 1, vall-, boskaps- och herdehundar
Wirabruks Cheza (belgisk vallhund/tervueren) och Talweg's Lycka (tysk schäferhund).
Grupp 4, taxar
Quickmatch Häftiga Holly (tax) och Tavlefjärdens Fanny The Future (tax).
Grupp 5, spetsar och raser av urhundstyp
Kolåsens Exy (finsk spets), Slagstigens Busan (jämthund) och Älgens Chami (jämthund).
Grupp 6, drivande hundar samt sök- och
spårhundar
Asta (finsk stövare), Bossmålas Ester (finsk stövare), Bossmålas Liina (finsk stövare), Bottenfjärdens Marja (finsk stövare), Bottenfjärdens Ukko (finsk stövare), Lillnipens Centa (finsk stövare), Pell-antforsens Siiri (finsk stövare), Riina (finsk stövare), Ulfsveåsens Lycka (finsk stövare), Silva (hamiltonstövare), Kärråsens Cettie (petit basset griffon vendéen), Mörka Skogs Doris Zackrisson (petit basset griffon vendéen), Mörka Skogs Susanne Axelsson (petit basset griffon vendéen) och Väntans Ögonlock (petit basset griffon vendéen).
Grupp 7, stående fågelhundar
Zettertjärns Bleika Ionasdotter (gordon setter), Ganjo´s Arya (korthårig vorsteh) Åslifjellet´s Bhh Balder Balder (korthårig vorsteh).
Grupp 10, vinthundar
Warlock´s Regalis (galgo espanol) och Idomic´s El Royal Tiffany (whippet).
Läs mer